Jak uchronić się przed miażdżycą?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Miażdżyca należy do przewlekłych chorób cywilizacyjnych. Atakuje naczynia wieńcowe, prowadząc do narastającego niedokrwienia, niedotlenienia, a nawet zawału serca.

W zależności od umiejscowienia zmian patologicznych, wyróżnia się:

  • miażdżycę tętnic - przyczynia się do gorszego ukrwienia narządów;
  • miażdżycę mózgu - powoduje kłopoty z pamięcią, zaburzenia mowy i świadomości, może prowadzić do udaru;
  • miażdżycę naczyń wieńcowych - prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej i zawału serca;
  • miażdżycę tętnic obwodowych - skutkuje niedokrwieniem kończyn dolnych.

Profilaktyka przeciwmiażdżycowa polega głównie na:

1. Stosowaniu odpowiedniej diety

Wzorcową dietą przeciwmiażdżycową jest dieta śródziemnomorska. Podstawowymi jej składnikami są produkty zbożowe, warzywa i owoce. W codziennym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć ciemnego pieczywa z mąki pełnoziarnistej, płatków zbożowych i kasz: jęczmiennej oraz gryczanej. Jeśli chodzi o warzywa, ważną rolę w zapobieganiu chorobie odgrywają pomidory oraz warzywa strączkowe (groch, fasola, soczewica), które są bogatym źródłem białka, witamin z grupy B oraz flawonoidów. Spożywanie warzyw i owoców obniża poziom "złego" cholesterolu i ciśnienie krwi. W diecie powinny znaleźć się również tłuste ryby - kwasy Omega-3 również chronią przed chorobą. Ryzyko miażdżycy tętnic kończyn dolnych zmniejszają orzechy. Zawierają one dużą ilość zdrowotnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie śródziemnomorskiej, mięso jest dodatkiem do dań - czerwone warto zastąpić kurczakiem lub indykiem. Tłuszcze zwierzęce: smalec, słoninę, boczek należy zastąpić olejami roślinnymi, najlepiej oliwą z oliwek.

2. Regularnej aktywności fizycznej i utrzymywaniu prawidłowej masy ciała

Wysiłek fizyczny powoduje zwiększenie stężenia HDL i obniżenie cholesterolu LDL oraz triglicerydów. Odpowiednio dobrane do wieku i aktualnego stanu kondycyjnego ćwiczenia, znacznie poprawią jakość życia. Zaleca się uprawianie różnych dyscyplin sportu w kolejnych dniach tygodnia - spacery, jazda na rowerze, bieganie to świetne metody nie tylko na pozbycie się stresu, ale też na obniżenie zawartości "złego" cholesterolu w organizmie. Ponadto, ćwiczenia fizyczne obniżają ciśnienie tętnicze krwi.

3. Ograniczeniu palenia papierosów

Palenie papierosów to jeden z największych czynników ryzyka miażdżycy. Palenie zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy tętnic szyjnych, nerkowych i kończyn dolnych. Rzucenie lub przynajmniej ograniczenie palenia, powinno być więc dla sprawą priorytetową. Warto wiedzieć, że powrót do nałogu sprzyja zaostrzeniu choroby.

4. Racjonalnym wypoczynku

Podczas snu tętnice ulegają rozkurczeniu, poprawiając ukrwienie tkanek, dlatego tak ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wypoczynku. Starszym osobom zaleca się poobiednie drzemki oraz ścisłe przestrzeganie stałych godzin snu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady