Jak żyć aby dożyć 100 lat - czyli sposoby na długowieczność

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie ma recepty na długowieczność, ale można zrobić wiele aby dożyć sędziwego wieku i to w całkiem niezłej formie.

Aby dożyć 100 lat, powinniśmy:

Prowadzić aktywny styl życia

Ruch to najlepszy sposób na zdrowie i długie życie. Każda aktywność fizyczna jest dobra, zwłaszcza jeśli uprawiamy sport od najmłodszych lat. Dzięki ćwiczeniom mamy mocne i sprawne mięśnie, chudniemy a komórki w naszym organizmie są lepiej odżywione i dotlenione. Wystarczy 3 razy w tygodniu przez minimum pół godziny pospacerować, pobiegać, pojeździć na rowerze, popływać lub potańczyć, aby wydłużyć sobie życie. Osoby, które w ogóle nie ćwiczą, żyją średnio o cztery lata krócej; są także obciążone wyższym ryzykiem zawału serca.

Zdrowo się odżywiać

Zdrowa dieta to jedna z najważniejszych i najprostszych metod zachowania organizmu w dobrej kondycji. Powinno się w niej znaleźć jak najwięcej warzyw i owoców, a także kaszy i ryb, zwłaszcza morskich, a jak najmniej tłuszczów zwierzęcych i cukrów. Białe pieczywo powinniśmy zastąpić ciemnym pełnoziarnistym. Odpowiednia dieta ma również wpływ na to, jak wyglądamy. Fałdki na brzuchu przeszkadzają w ubieraniu się, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Wzrasta ryzyko udaru, zakrzepicy, cukrzycy typu I i II, a także miażdżycy i nadciśnienia. Osoby otyłe żyją o kilka lat krócej od tych, które utrzymują swoją wagę na odpowiednim poziomie.

Nawadniać organizm

Codziennie powinniśmy wypijać ok. 1,5-2 litrów płynów, najlepiej wody mineralnej w której znajdują się niezbędne dla naszego zdrowia pierwiastki. Dobra jest również zielona herbata (bogata z polifenole) oraz soki owocowe i warzywne (zawierają cenne witaminy, które są pogromcami wolnych rodników tlenowych). Pijąc odpowiednią ilość płynów dziennie, nawadniamy organizm - skóra na dłużej zachowuje młody wygląd, a ponadto szybciej wydalamy z moczem szkodliwe dla nas toksyny.

Odpoczywać

Każdego dnia powinniśmy znaleźć czas na relaks, a w czasie urlopu (najlepiej dwa razy w roku) wypoczywać poza domem. Najlepszy odpoczynek zapewniamy sobie jednak podczas snu (dorosły człowiek potrzebuje ok. 6-7 godzin na dobę), kiedy to organizm regeneruje się fizycznie i psychicznie. W sypialni powinny panować odpowiednie warunki, a mianowicie: ciemność, cisza i temperatura ok. 22 stopni C.

Walczyć ze stresem

Stresujemy się byle czym, a potem nie potrafimy tego odreagować. Gdy się denerwujemy, wzrasta poziom adrenaliny, glukozy, nasyconych kwasów tłuszczowych oraz triglicerydów, a jeśli substancje te nie są neutralizowane przez organizm, niekorzystnie wpływają m.in.: na serce, wątrobę i nerki. W stresujących sytuacjach powinniśmy zrobić sobie przerwę, wziąć głęboki oddech i policzyć spokojnie do 10 - to naprawdę działa.

Stronić od papierosów i alkoholu

Każdy wypalony papieros skraca życie o kilka minut. Nikotyna niszczy antyoksydanty, przyspieszając tym samym miażdżycę. Skóra u osób palących szybciej się starzeje, a palaczki o 2 lata wcześniej przechodzą menopauzę. Rzucają palenie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru, a po 15 latach od zerwania z nałogiem zagrożenie chorobami układu krążenia jest podobne jak u osób, które nigdy w życiu nie paliły.

Alkohol również zwiększa ryzyko chorób serca i udaru, dlatego pijąc powinniśmy wyznaczać sobie pewne granice - spożycie więcej niż 3 drinków na dobę, pięciokrotnie zwiększa ryzyko ataku serca.

Otaczać się ludźmi

Warto długo żyć, szczególnie jeśli ma się dla kogo. Aktywne życie u boku bliskich nam osób bądź wśród przyjaciół ma korzystny wpływ na naszą psychikę i samopoczucie, co z kolei przekłada się na ogólną kondycję organizmu. Starsze osoby, które utrzymują wiele kontaktów społecznych, cieszą się lepszym zdrowiem niż osoby izolujące się. Warto zacieśniać więzi rodzinne i pamiętać, że udany i długotrwały związek małżeński przedłuża średnią długość życia zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Dostarczając pozytywnych bodźców organizmowi, mamy większe szanse na dożycie późnej starości. Jednym z takich impulsów jest seks - dobroczynnie wpływa organizm, bo przyspiesza przemianę materii i wzmacnia mięśnie, a ponadto rozładowuje napięcie i poprawia nastrój.

Ćwiczyć szare komórki

Może się to wydawać nieco dziwne, ale fakt jest taki że nasz mózg wykorzystuje tylko 25% swoich możliwości, a z biegiem lat - jeszcze mniej. Osoby z wyższym ilorazem inteligencji posiadają szerszą wiedzę i potrafią z niej korzystać tak, by chronić sie przed różnymi zagrożeniami - tym samym mają większe szanse dożycia sędziwego wieku. Aby zadbać o umysłową sferę życia, powinniśmy rozwiązywać krzyżówki, testy i rebusy, a także stale pogłębiać swoją wiedzę poprzez oglądanie ciekawych programów telewizyjnych, surfowanie po Internecie w celu poszukiwania ciekawych informacji, czytanie książek lub spotkania z interesującymi ludźmi.

Uśmiechać się

Ludzie optymistycznie nastawieni do świata żyją średnio o 10 lat dłużej w porównaniu z pesymistami. Człowiek o pogodnym usposobieniu szybciej pokonuje swoje dolegliwości, chętniej i częściej odwiedza lekarza, a później rzetelnie wykonuje jego polecenia. U pesymistów jest zupełnie odwrotnie - z góry zakładają, że nie jest w stanie im pomóc i przez to zaniedbują swoje zdrowie. A przecież "śmiech to zdrowie" - dzięki niemu pracuje cała gama mięśni, które powodują lepsze ukrwienie i dotlenienie naszych narządów wewnętrznych. Optymistyczne patrzenie w przyszłość motywuje nas do podejmowania coraz to nowych wyzwań, a te z kolei działają stymulująco na nasz organizm.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: