Ile spać w zależności od wieku?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Sen rodzina sypialniaWysypianie się ma bardzo duże znaczenie dla Twojego zdrowia i funkcjonowania w życiu w ogóle, niestety w obecnych czasach często zdarza się nam niedosypiać lub też śpimy w sposób, który nie pozwala nam się właściwie zregenerować. Niewyspaniu towarzyszy uczucie zmęczenia i problemy z koncentracją. Lista negatywnych skutków niewyspania jest długa i możesz o niej przeczytać w poradzie Brak snu - jakie są skutki?

Jeżeli chcesz się dobrze wysypiać to przede wszystkim chodź spać codziennie w tych samych godzinach, z weekendami włącznie. Dla właściwego wypoczynku niezbędny jest nieprzerwany sen - drzemki w ciągu dnia nie są w stanie uzupełnić braków snu, natomiast jeżeli przyśniesz na dłużej, to mogą one stanowić źródło jeszcze większych problemów.

Organizm człowieka nie jest w stanie szybko dostosować się do nowych godzin snu, co można dobitnie odczuć podczas dalszych podróży, kiedy znajdziemy się w innej strefie czasowej - w niektórych przypadkach dostosowanie się do innej strefy czasowej może zająć nawet tydzień.

Dzieci wymagają o wiele dłuższego snu, co więcej w pierwszych latach życia śpią na raty i dużo w ciągu dnia. Wraz z wiekiem śpimy coraz krócej i już w wieku nastu lat zaczynamy spać tyle, co w wieku dorosłym.

Niemowlęta (do 1 roku życia)

Niemowlęta przez pierwsze dwa miesiące życia powinny spać dziennie od 10 do 18 godzin, później zapotrzebowanie na sen obniża się i do ukończenia roku dzieci śpią 14-15 godzin dziennie. Oczywiście dziecko nigdy nie przesypia tylu godzin podczas jednego snu: niemowlęta śpią na raty budząc się przede wszystkim kiedy są głodne lub mają pełną pieluchę.

Małe dzieci (1-3 lat)

Dzieci w wieku do 1-3 lat potrzebują ok. 12-14 godzin snu, z czego część przesypiają w ciągu dnia ucinając sobie  drzemki, które później przechodzą w jedną poobiednią drzemkę.

Dzieci (3-12 lat)

W wieku 3 do 5 lat zapotrzebowanie na sen spada do 11-13 godzin dziennie, a większość dzieci w tym wieku przestaje spać w ciągu dnia. Do 12 roku życia dziecko potrzebuje już tylko 9 do 11 godzin snu dziennie. Ponieważ zapotrzebowanie na sen jest ciągle bardzo duże, a dziecko nie sypia już w ciągu dnia, bardzo duże znaczenie ma zachowanie właściwej dyscypliny w chodzeniu spać, ponieważ w innym wypadku dziecko będzie notorycznie zmęczone i niewyspane wraz ze wszystkimi konsekwencjami tego stanu.

Nastolatki (12-18 lat)

Wraz z dorastaniem dziecka potrzeby dotyczące snu ulegają skróceniu do 8,5-10 godzin dziennie, aczkolwiek nastolatki często potrzebują spać wyraźnie więcej niż dorośli. Zazwyczaj jest to związane po prostu z mniej regularnym snem  / częstym chodzeniem spać o późnej porze.

Dorośli

Dorosły człowiek potrzebuje średnio 6,5-9 godzin snu dziennie. Wg niektórych badań idealna długość snu wynosi 6,5-7 godzin - taka ilość snu jest najbardziej korzystna dla naszego zdrowia.

Potrzeby dotyczące snu podobnie wyglądają na starość, pomimo iż może się wydawać, że starsi ludzie śpią krócej. Często z wiekiem przespanie tylu godzin za jednym razem może stanowić problem, na co podstawową radą jest ucinanie sobie drzemki w ciągu dnia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Michal | 2014-02-13 09:21
Co za bzdety? jak mozna pisac takie klamstwa. niedouczony autor

Najnowsze porady