Napoje energetyczne - jak działają na organizm?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Po napoje energetyczne sięgają nie tylko dorośli, ale też dzieci - coraz częściej te z podstawówki. Niestety, ich picie jest szkodliwe, szczególnie dla kobiet w ciąży, osób uczulonych na kofeinę i młodzieży poniżej 16 roku życia.

Skład

Lista składników we wszystkich tzw. energy drinkach jest niemalże identyczna: woda, cukier, regulator kwasowości (kwasek cytrynowy), dwutlenek węgla, trochę witamin (kwas pantotenowy, niacyna, ryboflawina, witaminy z grupy B) i niewielkie ilości tłuszczu oraz białka. Poza tym kilka "magicznych" dodatków: kofeina (ok. 30 mg/100 ml), tauryna (ok. 400 mg/100 ml), L-karnityna, teobromina, kwas askorbinowy i czasem guarana, zwana naturalną kofeiną. Wartość energetyczna tych napojów waha się od 4 kcal (wersja light) do 61 kcal/100 ml.

Kofeina zaliczana jest do stymulantów, czyli prościej mówiąc pobudzaczy - poprawia nastrój i chwilową koncentrację, usuwa zmęczenie, zwiększa zapotrzebowanie na tlen oraz wydzielanie adrenaliny. Z kolei tauryna przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku i pełni rolę neuroprzekaźnika - poprawia funkcje poznawcze.

Działanie

Napoje energetyczne są przeznaczone głównie dla osób dorosłych, które wykonują wzmożony wysiłek psychiczny bądź krótkotrwały wysiłek fizyczny. Zwiększają szybkość reakcji i wydolność organizmu, wzmacniają koncentrację, przeciwdziałają zmęczeniu oraz przyspieszają metabolizm. Właściwości te sprawiają, że najczęściej sięgają po nie kierowcy wybierający się w długie trasy, a także studenci i uczniowie oraz osoby będące na kacu. Energetyki cieszą się ogromną popularnością również na imprezach klubowych. Niestety, trzeba pamiętać że spożywanie tego typu drinków ma bardzo dużo skutków ubocznych. Mogą one powodować m.in.: uszkodzenia serca i układu nerwowego. A więc regularne picie energetyków traci swój urok i ma więcej minusów, niż plusów. Przyjmowanie przez dłuższy okres kofeiny powoduje osłabienie reakcji organizmu - zamiast czuć się rześko, człowiek potrzebuje kolejnej puszki, by móc w miarę normalnie funkcjonować.

Przeciwwskazania

W związku z powyższym, napojów energetycznych nie powinny spożywać dzieci oraz młodzież poniżej 16 lat. Niestety, polskie prawo nie zabrania sprzedaży tego typu napojów osobom poniżej 18 roku życia. Energy drinkami nie powinny interesować się także osoby chore na fenyloketonurię, kobiety w ciąży, a także osoby uczulone na kofeinę. Picie energetyków jest niewskazane także w przypadku diabetyków, ciśnieniowców oraz ludzi cierpiących na wrzody żołądka.

Zabronione jest mieszanie energetyków z alkoholem, gdyż mogą powodować złudne uczucie trzeźwości, a ponadto zarówno alkohol jak i kofeina wywołują szybszą diurezę, przez co może dojść do odwodnienia organizmu oraz zdecentralizowania układu krążenia i nadmiernego jego obciążenia. Spożycie takiej wybuchowej mieszanki może spowodować utratę przytomności, przytłumienie ośrodkowego układu nerwowego, tachykardię i wiele innych dolegliwości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Anastazja | 2016-07-14 14:50
Przez dłuższy czas tylko energetyki trzymały mnie na nogach, ale przestały działać, więc zamieniłam je na żeń- szeń, który pobudza, wspaniale podnosi wydajność organizmu i co chyba najważniejsze odporność na stres. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nie czuje już senności pomimo odpowiedniej dawki snu, znużenie też zniknęło, a moje osiągi w pracy są znacznie lepsze.
~kama...:* | 2014-07-24 13:36
ja uwielbiaaam to pic ja nawet przy rodzicach to pijee. i mi nie zabraniaja!!!! i sie ciesze z tego !! kochm ich! :*<3
~gaba | 2014-07-24 13:32
wlasnie ze sa dobre na dluzsza droge ale ja mam 12 lat i pije to codziennie. ja to uwielbiam pić.I nikt mi nie zabronii!!
~lala | 2013-12-15 18:49
napoi energetycznych nie można pić a co robi młodzierz właśnie je pije
końec z tym

Najnowsze porady