Rotawirus - jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rotawirusy należą do rodziny reowirusów a ich nazwa związana jest z łacińskim słowem "rota" i oznacza "koło". Istnieje kilka zidentyfikowanych grup rotawirusów z czego trzy: A, B i C są zaraźliwe dla ludzi.

Grupa A wywołuje ostrą biegunkę u niemowląt i małych dzieci. Występuje we wszystkich krajach.

Grupa B to rotawirusowa gorączka dorosłych.

Grupa C występuje w wielu krajach; sporadycznie w postaci biegunki u małych dzieci.

Ostry stan zapalno żołądkowo-jelitowy wywołany przez wirus zwany jest grypą żołądkową, biegunką niemowlęcą, ostrym wirusowym zapaleniem żołądkowo-jelitowym lub ostrym niebakteryjnym zakażeniem żołądka i jelit.

Najczęstszymi objawami rotawirusowego zapalenie żołądkowo-jelitowego są: nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, gorączka. Powikłaniem choroby jest odwodnienie i zaburzenia wodno-elektrolitowe. Wirus może powodować również zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby, dróg oddechowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Zarazić można się drogą pokarmową jak i oddechową. Przyczyną zachorowań może być zanieczyszczona rotawirusami woda, niehigieniczny tryb życia oraz produkty spożywcze, np.: owoce i sałatki.

W 2006 roku zostały wprowadzone dwie szczepionki przeciwko zakażeniom rotawirusami; ich nazwy to Rotarix i Rotateq. Są aplikowane doustnie a ich skuteczność i bezpieczeństwo poparte badaniami naukowymi.

Leczenie zakażenia rotawirusami trwa od jednego do kilku dni i polega na doustnym lub dojelitowym uzupełnianiu płynów. Już w momencie wystąpienia pierwszych objawów należy postępować tak, aby załagodzić przebieg choroby. U małych dzieci ze szczególnie niską odpornością wymagana jest hospitalizacja i nawadnianie drogą dożylną.

Aby zapobiec zarażeniu rotawirusem należy zawsze przestrzegać higieny, m.in. myć ręce po każdym wyjściu z toalety, zabawie ze zwierzętami i powrocie z dziecka ze spaceru. Należy myć owoce i warzywa przed spożyciem a także odkażać muszle sedesowe i nocniki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: