Skuteczne sposoby na chrapanie

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Podczas snu mięśnie gardła i podniebienia miękkiego wiotczeją a powietrze przepływające w trakcie oddychania wprawia je w ruch i dlatego zaczynamy chrapać. Przyczyny dolegliwości mogą być różne: przewlekłe zapalenie zatok lub migdałków, skrzywiona przegroda nosowa czy otyłość. Częste chrapanie może prowadzić do wielu groźnych chorób, dlatego nie należy go lekceważyć tylko zgłosić się do laryngologa i ustalić przyczynę dolegliwości.

Pierwsze oznaki chrapania można próbować wyeliminować domowymi sposobami:

1. Zanim położymy się spać trzeba porządnie przewietrzyć sypialnię; suche powietrze nie wpływa dobrze na śluzówkę gardła, wysusza ją i dlatego chrapiemy,

2. Kolację należy zjeść najpóźniej 2 godziny przed snem,

3. Chrapiący powinien zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów,

4. Przed snem nie należy zażywać leków uspokajających ani przeciwuczuleniowych, które powodują rozluźnienie mięśni,

5. Najlepiej jest spać na boku opierając głowę na lekko uniesionej poduszce,

6. Im grubsza jest szyja tym gorsza drożność dróg oddechowych. Dlatego osoby otyłe powinny jak najszybciej zacząć ćwiczyć i przejść na zdrową dietę.

Jeśli powyższe metody zawiodą można wypróbować specjalistyczny sprzęt, który ułatwia oddychanie podczas snu:

1. Aparat dentystyczny to urządzenie, które pozwala prawidłowo wdychać i wydychać powietrze dzięki przesunięciu żuchwy do przodu, co z kolei powoduje otwarcie dróg oddechowych. Aparat pomaga zwłaszcza chrapiącym, którzy mają głęboki zgryz i niedorozwiniętą żuchwę.

2. Ruchoma poduszka to produkt, który zmienia pozycję głowy osoby chrapiącej do momentu, aż zacznie ona prawidłowo oddychać. Poduszka jest połączona z komputerem oraz urządzeniem pompującym i wypuszczającym powietrze. Dzięki temu głowa śpiącego jest zawsze w pozycji ułatwiającej oddychanie.

3. Maska ułatwiająca oddychanie podaje osobie śpiącej powietrze pod zwiększonym ciśnieniem w stosunku do ciśnienia atmosferycznego, dzięki czemu ścianki dróg oddechowych nie zapadają się. Maska jest połączona z aparatem ustawionym obok łóżka i pomaga spokojnie przespać noc. Dzięki takiemu urządzeniu można wyeliminować powikłania wynikające z powodu bezdechu sennego.

Skutecznym i trwałym rozwiązaniem eliminującym problem chrapania jest operacja

Koblacja jest zabiegiem bezkrwawym, bo nie wymaga użycia skalpela. Polega na zastosowaniu energii fal radiowych, która odparowuje części tkanki. Tą metodą można zoperować np.: zwężenie górnych dróg oddechowych gardła powyżej nasady języka, które jest jedną z najczęstszych przyczyn chrapania. Zabieg koblacji przynosi trwałe efekty, likwiduje kłopoty z oddychaniem podczas snu i chroni śpiącego przed groźnym dla niego bezdechem śródsennym.

Czasami chrapanie jest przyczyną skrzywionej przegrody nosowej, którą również należy zoperować, aby dolegliwości ustąpiły. W przeciwnym wypadku zabieg koblacji może nie przynieść pożądanych skutków. Podobnie przy otyłości – sama operacja może nie wystarczyć, jeśli nie pozbędziemy się wcześniej zbędnych kilogramów.

w znieczuleniu miejscowym podniebienia miękkiego i trwa ok. pół godziny. Po zabiegu można od razu wrócić do domu a proces gojenia trwa ok. 1,5 miesiąca.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Oliwka | 2012-12-04 13:46
czy zabiegi tego typu są drogie i bolesne? chętnie wysłałbym swojego partnera
~Ania | 2012-11-20 15:15
od lat meczylam sie z ciagłym chrapaniem meża , jakis czas temu w ofercie grupowej zakupil zabieg laserowego leczenia chrapania wykonal kilka zabiegow i po pol roku juz nie chrapie!!!!! . Moje życie sie zmienilo , ja jestem wyspana, szczesliwa i moj maz mowi ze lepiej spi. Robil zabieg u dr Mirackiego w Warszawie. Polecam. Naprawde warto !!!