Wizyta u dentysty - jak poradzić sobie z bólem i stresem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dla wielu osób wizyta u stomatologa to niewyobrażalny stres. Już sam zapach w gabinecie może przyprawić o zawrót głowy, a do tego te wszystkie narzędzia. Niektórym wydaje się to niemożliwe, ale można sobie z tym uczuciem radzić. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów.

Wizyta u dentysty

Aby walczyć ze stresem i bólem związanym z wizytą u dentysty:

  1. W poczekalni lub podczas zabiegu posłuchaj relaksującej muzyki
  2. Porozmawiaj z dentystą o swoich obawach i lękach. Omów z nim poszczególne etapy leczenia i poproś aby na bieżąco informował Cię o wszystkich czynnościach. Dzięki temu zmniejszy się Twoje poczucie niepewności.
  3. Zapytaj lekarza o możliwą formę znieczulenia i wspólnie wybierzcie najlepszą dla Ciebie. Znieczulenie to najlepsza metoda radzenia sobie z bólem podczas zabiegów stomatologicznych.
  4. Ustal z dentystą znak sygnalizujący przerwanie zabiegu, np.: podniesienie ręki. Poczujesz się pewniej wiedząc, że masz taką możliwość. Ów sygnał możesz również wykorzystać, aby napić się wody albo chwilę odpocząć.
  5. Przed wizytą zażyj środek przeciwbólowy, ale tylko wtedy gdy masz pewność, że zabieg nie będzie wymagał podania znieczulenia. Nie zapomnij powiedzieć o tym dentyście przed zabiegiem!
  6. Nigdy nie patrz na instrumenty dentystyczne - te wszystkie wiertła, igły, haczyki i inne urządzenia przypominają narzędzia tortur. Podczas zabiegu najlepiej zamknij oczy i myśl o czymś przyjemnym.
  7. Jeśli zaciśniesz mocno pięści, ból związany z leczeniem zniknie albo znacznie się zmniejszy (na podobnej zasadzie działają akupunktura i akupresura).
  8. Śpiewaj w myślach - koncentruj się na słowach i melodii, aby na chwilę zapomnieć o wykonywanym zabiegu.
  9. Pomyśl o swoich najgorszych doświadczeniach związanych z życiem uczuciowym -problemy sercowe są zazwyczaj bardziej dokuczliwe, niż ból fizyczny.
  10. Jeśli ze strachu przed dentystą zaniedbujesz swoje zęby albo przekładasz bez powodu zaplanowane wizyty, poproś o pomoc specjalistę. Psychoterapeuta zastosuje odpowiednią terapię, dzięki której pokonasz swój lęk.

Przeczytaj również poradę Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: