Zabezpieczenie medyczne imprezy masowej - jak zrobić to dobrze?

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Imprezy masowe to szczególny rodzaj wydarzenia. Obecność wielu osób na ograniczonej przestrzeni sprzyja wystąpieniu nieprzewidzianych zdarzeń. Zabezpieczenie imprezy od strony medycznej jest więc koniecznością. Ale jak zrobić to dobrze?

Kiedy należy zapewnić opiekę medyczną?

 

O tym, czy imprezę należy zabezpieczyć od strony medycznej, decyduje szacunkowa ilość jej uczestników. Kwestię tę regulują postanowienia ustawy “O bezpieczeństwie imprez masowych”, która mówi, że zabezpieczenie medyczne imprez należy zagwarantować, jeśli przewidywana ilość biorących udział w zabawie wynosi:

  • ponad 1000 osób na imprezach plenerowych,

  • ponad 300 osób na imprezach w zamkniętych obiektach.

Najtrudniejszym zadaniem, jakie na imprezach masowych mają do wykonania służby ratunkowe, jest dotarcie w tłumie do osoby poszkodowanej oraz jej ewakuacja do szpitala lub punktu pomocy medycznej. Dlatego też zabezpieczenie medyczne obejmuje nie tylko personel, ale także specjalistyczny sprzęt medyczny.

Jakie elementy powinny stanowić zabezpieczenie medyczne imprezy masowej?

 

Aby skutecznie zabezpieczyć imprezę masową pod względem medycznym, należy zaangażować doświadczony zespół wyposażony w sprzęt, który pozwoli na szybkie dotarcie do osób poszkodowanych i udzielenie im skutecznej pomocy medycznej. Na imprezie nie może więc zabraknąć:

  • nowoczesnego ambulansu, który pozwoli na szybkie przewiezienie poszkodowanych do szpitala. W ambulansie powinien znajdować się wyjazdowy personel medyczny;

  • sprzętu medycznego: defibrylator, tlen, nosze, ciśnieniomierz, glukometr, zestaw do intubacji, itd.;

  • pieszych i zmotoryzowanych patroli (np. na quadach);

  • punktów pomocy medycznej - prowadzonych przez wykwalifikowany personel medyczny i wyposażonych w sprzęt medyczny, leki i środki opatrunkowe.

Nowoczesne zabezpieczenie medyczne imprez masowych obejmuje także możliwość monitorowania z powietrza - za pomocą drona.

Do obowiązków zespołu ratunkowego należy znajomość terenu imprezy. Szybkie dotarcie do poszkodowanego i jego sprawna ewakuacja wymuszają na zespole umiejętność odnalezienia w tłumie drogi dojazdowej oraz wyjazdowej, a także wiedzę o zmianach w organizacji ruchu. Jednym z takich zespołów jest Krakowska Grupa Ratownicza.

Aby zapewnić prawidłowe zabezpieczenie medyczne imprez masowych należy przede wszystkim zatrudnić do tego zadania doświadczony zespół ratowniczy. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wykona on powierzone sobie zadania w pełni profesjonalnie i skutecznie.

Polecane strony

Profesjonalne zabezpieczenie medyczne z KGR
KGR to najlepszy zespół zabezpieczający medycznie imprezy i wydarzenia

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady