Zarazki w domu - gdzie jest ich najwięcej i jak z nimi walczyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wysoka wilgotność, podwyższona temperatura i obecność resztek jedzenia sprawiają, że to właśnie kuchnia i łazienka w Twoim domu są najbardziej narażone na rozwój zarazków. Ale to nie wszystko - mogą one występować również tam, gdzie absolutnie się tego nie spodziewasz. O miejscach tych przeczytasz w poniższej poradzie.

Kuchnia

Tu działa najwięcej zarazków. Gromadzą się na gąbkach do zmywania, ścierkach i ręcznikach, które trzymają w sobie wilgoć. Punktem zapalnym jest oczywiście zlewozmywak, najbardziej zbierający brud - to urodzajna gleba dla dużej populacji bakterii typu E-cola i Salmonella.

Zepsute mleko, stary ser czy wędlina bez opakowania to przyczyna istnienia zarazków w lodówce. Musisz odpowiednio przechowywać jedzenie, zwłaszcza to szybko psujące się - najlepiej w osobnych pojemnikach lub folii. Regularnie rozmrażaj i myj lodówkę po to, by zużywać mniej prądu, ale też pozbyć się nieproszonych gości.

Utrzymuj kuchnię w nienagannym porządku - często wymieniaj gąbki do zmywania (przynajmniej raz w tygodniu), dobrze je spłukuj i susz. Dokładnie spłukuj także zlew i przecieraj kran, a także drzwi lodówki, klamkę w drzwiach wejściowych i uchwyty szafek kuchennych. Codziennie opróżniaj kosz na śmieci i przecieraj go ściereczką nasączoną chlorowym środkiem dezynfekującym.

Łazienka

Miejsce to bardzo narażone jest na zarazki ze względu na obecność toalety, wanny lub prysznica, umywalki i innych elementów sanitarnych. Nawet jeśli wydaje Ci się, że starannie o nią dbasz, pewnie nie pomyślałeś o wyczyszczeniu kratki odpływowej czy fug między kafelkami (zwłaszcza na podłodze) - to raj dla zarazków.

Wszystkie te miejsca powinieneś regularnie czyścić, najlepiej za pomocą odpowiednich detergentów. Jeśli Twoja umywalka znajduje się blisko toalety, podczas spłukiwania wody pryskające kropelki mogą do niej docierać. Dlatego kubeczek ze szczoteczkami nie powinien na niej stać - trzymaj go w miejscu najmniej narażonym na ochlapanie. Płucz często te akcesoria w gorącej wodzie (kubek, raz na jakiś czas, wstaw do zmywarki z innymi naczyniami lub wyszoruj ręcznie).

Pokój/gabinet

Na pewno będzie to dla Ciebie dużym zaskoczeniem, ale na biurku gromadzi się więcej bakterii niż na desce toaletowej. Przyjrzyj się dokładnie swojej klawiaturze, myszce komputerowej, drukarce i głośnikom - akcesoria te mają wiele zakamarków, a więc sprzyjają zarazkom. Ogólnie, wszystkie sprzęty elektroniczne znajdujące się w Twoim domu (komputer, telewizor, telefon, sprzęt, Hi-Fi, itp.) to siedlisko brudu. Czyść je specjalnym specyfikiem lub chusteczkami antybakteryjnymi, które zapewnią choć częściowe wyjałowienie. 

Podłoga

Tu znajdują się bakterie różnego pochodzenia - roznoszone przez ludzi i zwierzęta, z rozsypanego jedzenia, itp. Oczywiście narażone na największe zanieczyszczenie są podłogi w kuchni i łazience. Mieszanka piachu z zewnątrz z roztoczami, pleśnią, a nawet kawałkami insektów to doskonałe siedlisko dla wielu bakterii. Powinieneś więc starannie myć podłogi i czyścić dywany, w których osiada najwięcej brudu.

Klamki i włączniki światła

Klamki, uchwyty i włączniki to elementy, których najczęściej dotykasz w swoim domu. Przenoszone z nich zarazki często wędrują w stronę buzi, zwłaszcza w przypadku dzieci. Do mycia tych elementów używaj mokrego ręcznika lub ściereczki dezynfekującej.

Aby poradzić sobie z zarazkami w domu, musisz przestrzegać podstawowych zasad higieny:

  • nie wstawiaj ciepłych potraw do lodówki, gdyż podniesiona temperatura w środku ułatwia bakteriom rozmnażanie;
  • do krojenia surowego mięsa używaj osobnej deski, najlepiej plastikowej;
  • raz w tygodniu wymieniaj ścierki i ręczniki w swojej kuchni;
  • opuszczaj deskę toaletową podczas spłukiwania - wydostające się z niej zarazki wędrują na wszystkie powierzchnie w promieniu 2 metrów;
  • często myj ręce i przypominaj o tym swoim dzieciom.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady