Jak pomóc zwierzętom ze schroniska?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Najlepszą formą pomocy zwierzętom przebywającym w schronisku jest ich adopcja. Niestety, nie każdy ma możliwości i warunki do przyjęcia takiego czworonoga. Można jednak przyczynić się do znalezienia odpowiedzialnego opiekuna, który obdarzy zwierzaka troską i miłością, albo pomóc w inny sposób.

Pomoc rzeczowa

W schroniskach brakuje niemalże wszystkiego, dlatego każda najmniejsza pomoc rzeczowa to wielki dar dla bezdomnych zwierzaków. Warto przejrzeć swoją szafę, strych, piwnicę - na pewno znajdą się tam rzeczy niepotrzebne już domownikom, a niezbędne w schronisku.

Opiekunowie zwierząt z ogromną radością przyjmą:

  • różnego rodzaju artykuły spożywcze, m.in.: suchą karmę, puszki mięsne, konserwy, mięso, kości, makaron, kaszę, ryż oraz mleko;
  • preparaty witaminowe, odżywki;
  • rzeczy potrzebne do ocieplenia i uszczelnienia bud oraz boksów: koce, narzuty, poduszki, kołdry, legowiska, wykładziny, dywany, materace, a także styropian i inne materiały izolacyjne;
  • obroże, smycze, kagańce, szelki, zabawki;
  • środki do pielęgnacji zwierząt: szczotki, grzebienie, szampony;
  • preparaty przeciwpchelne, tabletki odrabaczające, nieużywane książeczki zdrowia.

Pomoc przy pielęgnacji psów i kotów

Obowiązki wolontariuszy polegają głównie na czesaniu i kąpaniu łagodnych zwierząt, ale też na spędzaniu z nimi czasu, np.: na spacerach. Ponadto, można się z nimi bawić i uczyć aportowania, a także rożnego rodzaju sztuczek. Ochotnicy są potrzebni również do asystowania oraz opieki na zwierzakami, które wymagają leczenia. Zdarza się, że osierocone kocięta lub szczenięta nie potrafią samodzielnie jeść i wtedy trzeba karmić je butelką - wolontariusze w takich sytuacjach są bardzo pomocni.

Wpłata pieniędzy na konto schroniska

Dysponując własną gotówką, można wpłacać pieniądze na konto fundacji pomagające zwierzętom lub znaleźć konkretne schronisko i przelać określoną sumę bezpośrednio na jego konto. Można też dokonać wirtualnej adopcji, która polega na wspieraniu wybranego zwierzaka poprzez regularne wysyłanie pieniędzy na jego utrzymanie.

Adopcja zwierzaka

To chyba najlepsza dla bezdomnych czworonogów forma pomocy. Żadne, choćby najlepsze schronisko nie zastąpi im prawdziwego, kochającego domu. Trzeba jednak pamiętać, że adopcja psa lub kota to duża odpowiedzialność, dlatego należy dobrze przemyśleć decyzję o przygarnięciu zwierzaka - w końcu będzie to przyjaciel na wiele wspólnych lat życia. Adopcja wiąże się z podpisaniem umowy, zobowiązującej do właściwego traktowania zwierzęcia, w razie niemożności sprawowania dalszej opieki - oddania go z powrotem do schroniska, a nie porzucenia. Formalności może dokonać tylko osoba pełnoletnia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady