Kieszonkowe dla dzieci - ile i na co? Kiedy zacząć dawać kieszonkowe?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadchodzi czas, kiedy dziecko chce lub też powinno otrzymywać kieszonkowe. To, od kiedy i ile pieniędzy dawać dziecku zależy od decyzji rodziców, ale też od gotowości samego dziecka.

Od kiedy dawać kieszonkowe?

Niektórzy rodzice są zdania, że odpowiedni moment nadchodzi wraz z początkiem roku szkolnego siedmiolatka. Szkoły, w których działają kioski i sklepiki kuszą dzieci sokami, ciastkami, chipsami. Dziecko ma wówczas możliwość nauczyć się zarządzania własnym budżetem, samodzielności w dokonywaniu wyborów i oszczędności. Ważne jest, by wraz z pierwszym kieszonkowym podarować dziecku portfelik lub skarbonkę.

Ile powinno wynosić kieszonkowe dziecka?

Zależy to nie tylko od wieku i potrzeb dziecka, ale przede wszystkim od zamożności rodziców. Nawet najmniejsze kwoty przynoszą dzieciom radość i zadowolenie z posiadania własnych pieniążków. W zależności od zainteresowań dziecka, hobby czy uprawianym sportom wzrastają jego potrzeby. Dlatego też wraz z wiekiem dziecka powinny wzrastać kwoty kieszonkowego.

Jak często dawać kieszonkowe?

W zależności od wieku:

  • małe dziecko powinno otrzymywać częściej mniejsze kwoty, np.: raz w tygodniu;
  • starsze dzieci raz, dwa razy w miesiącu większe kwoty;
  • nastolatki mogą dostać znacznie większą kwotę, np.: raz na kilka miesięcy (będzie to sprawdzian, w jaki sposób dziecko zarządza pieniędzmi, czy robi to mądrze i odpowiedzialnie, jest oszczędne czy rozrzutne).

Jak i na co dawać kieszonkowe?

Przede wszystkim regularnie – najlepiej wyznaczyć konkretną datę, łatwą do zapamiętania przez dziecko (np.: pierwszy dzień tygodnia lub miesiąca)

Należy ustalić jasne reguły, za co płaci dziecko – skoro to są jego pieniądze, niech płaci za swoje zachcianki (dodatkowe słodycze, modne gadżety za które my płacić nie będziemy!). Za prezenty zawsze płacą rodzice.

Nie dopuszczalne jest grożenie dziecku zawieszeniem kieszonkowego na skutek złego zachowania czy słabych wyników w nauce. Można tak postąpić w wyjątkowych sytuacjach, np.: gdy dziecko wydaje pieniądze na papierosy lub alkohol.

Jeśli dziecko ma młodsze rodzeństwo, które także domaga się własnych pieniędzy, należy wytłumaczyć kiedy zacznie dostawać pierwsze kieszonkowe i posłużyć się przykładem starszego dziecka. Należy działać konsekwentnie i sprawiedliwie w stosunku do wszystkich dzieci.

Jeśli dziecko znacznie wcześniej wyda pieniądze i będzie domagało się od nas dodatkowych kwot – nie ulegajmy prośbom, w przeciwnym razie nie nauczy się oszczędności. Usprawiedliwieniem dla dziecka może być jedynie wydatek związany z mądrym zakupem, rzeczą która była mu faktycznie potrzebna.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: