Jakie są objawy poronienia?

mee1  |   |  + 9  |  Ocena: (głosy: 1)

Rodzaje poronień i ich objawy

Poronienie zagrażające, rozpoczynające się i poronienie w toku

Objawami poronienia zagrażającego są skąpe bezbolesne krwawienia z dróg rodnych pojawiające się w I trymestrze ciąży (przed ukończeniem 16. tygodnia). Objawy tego poronienia najczęściej występują w dniach przypadających na kolejne menstruacje. Zdarzają się również często ok. 14. tygodnia ciąży, czyli w czasie, gdy łożysko podejmuje swą czynność, a produkcja hormonów w ciałku żółtym ulega znacznemu obniżeniu. Krew jest wówczas żywoczerwona albo ma różowe zabarwienie. Jeśli krwawienie ustaje, krew ciemnieje, przybiera brązowawy kolor. Czasem jest zmieszana ze śluzem. Krwawienie może być krótkotrwałe i niewielkie. Zdarza się także, że pod względem obfitości przypomina normalną miesiączkę. Krwawienie z dróg rodnych we wczesnej ciąży jest często spotykanym zjawiskiem, pojawia się zwykle raz na cztery potwierdzone ciąże. Jest to zawsze krew matczyna, nie płodowa. Zdarza się, że krwawienie jest niewielkie i ustępuje samoistnie po krótkim czasie.

Jeżeli jednak krwawienie nasila się i towarzyszy mu tępy, rozpierający ból w podbrzuszu lub krzyżu, jest to tzw. poronienie rozpoczynające się.

Natomiast, jeśli następuje dalsze wzmożenie powyższych objawów oraz zejście jaja płodowego lub jego części do kanału szyjki macicy, ma już miejsce poronienie w toku.

Poronienia niezupełne, zupełne, chybione

Gdy poronienie już się dokonuje, a tkanki łożyska i pęcherzyk płodowy, ewentualnie z zarodkiem, znajdują się w kanale szyjki macicy lub w pochwie, mamy do czynienia z poronieniem niezupełnym (w przypadku poronienia zagrażającego macica ma wielkość odpowiadającą rozwojowi ciąży, kanał szyjki macicy jest otwarty). W poronieniach niezupełnych część tkanek zostaje wydalona, a część jaja płodowego, drobne fragmenty kosmówki, czyli tzw. resztki po poronieniu, zalegają wewnątrz macicy i są przyczyną krwawienia, które może utrzymywać się przez dłuższy czas. Macica wymaga wówczas wyłyżeczkowania, gdyż w przeciwnym razie kobiecie grozi krwotok lub zakażenie wewnątrzmaciczne. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu.

Jeśli wszystkie tkanki płodu wraz z zarodkiem zostały wydalone z macicy, poronienie jest zupełne (z reguły jest ono bardzo wczesne, do 7. tygodnia). Macica jest wówczas pusta i nie wymaga wyłyżeczkowania.

Poronienie chybione (nazywane poronieniem zatrzymanym lub ciążą obumarłą) to takie, w którym zarodek nie żyje, ale ciąża trwa nadal. Obumarły płód może pozostawać w jamie macicy przez kilka tygodni, nawet miesięcy. Macica przestaje się powiększać, ale jej szyjka pozostaje ściśle zamknięta. Wyniki testów ciążowych mogą być niepewne przez kilka tygodni po obumarciu płodu. Najlepszą metodą stwierdzenia, czy zarodek jest żywy, czy obumarł, jest badanie ultrasonograficzne. W 5. tygodniu ciąży można wyczuć już bicie serca noworodka, w 12. zbadać je za pomocą słuchawki. Jeżeli lekarz stwierdzi, iż ciąża jest martwa, należy ją usunąć. Powodem krwawienia może być częściowe oddzielenie się łożyska lub błon płodowych od ścian macicy. Niekiedy do obumarcia zarodka i w konsekwencji do poronienia dochodzi nawet przy skąpym i krótkotrwałym krwawieniu. Kobieta ciężarna, która zaczęła krwawić, powinna zachować wydalone z krwią fragmenty tkanek, by lekarz mógł je zbadać.

Więcej informacji odnośnie poronienia znajdziesz na następujących stronach:

1) http://www.poronienie.pl/

2) http://www.dlaczego.org.pl/ 

3) http://poronienia.org/ 

 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 9
~As | 2013-11-29 22:01
Witam dostalam okres pare dni szybciej niz powinnam ale przed okresem co najmniej 2 tyg szybciej bardzo bolaly mnie piersi. Myslalam ze to Moze byc normalne. Pierwszego dnia mialam bardzo brudna krew a drugiego dnia jak bylam w lazienca wylecial ze mnie wielki skrzep krwi wielkosci zoltka pierwszy raz to mialam czy to moglo byc poronienie?
~ania | 2013-05-29 14:57
witam,
mój problem polega na tym ze 2 tygodnie temu miałam okres. a wczoraj jak kochałam się z partnerem nic mnie nie bolało, lecz kiedy on wyszedł "lunęła" krew i jeden skrzep .wyleciało jakbym siku zrobiła, lecz po założeniu podpaski nic się nie pojawiło już. nic mnie nie bolało lecz na sam widok było mi słabo. Nie wiem co robić.. Czy to mogło być poronienie?
~karolina | 2012-12-30 12:15
witam. mam pytanie. czy moglam byc w ciazy jezeli w tym mesiacu mialam juz miesiaczke dokladnie 12 dni temu a wczoraj znowu dostalam tzn niby ne dostalambo tylko przy oddawaniu moczu leci ze mnie krew i jeszcze do tego gdy juz koncze bardzo mnie boli pochwa w srodku tak jakby... bardzo prosze o jakies porady.
~Pipak18 | 2012-10-29 09:36
Witam.JEzeli mozecie to pomozcie.Miesiaczka mi sie spozniala prawie miesiac ale w sumie u mnie to normalne bo nie nie mama regularnego cyklu..A w nocy dostalam okropnych boli brzucha nie dowytrzymania;(bol jajnikow i podbrzusza Czy myslicie ze moglam poronic.??
~karina | 2012-04-23 20:12
ja poroniłam w 1 ,5 tygodniu ból nie do opisania
~Ewka | 2011-11-29 22:39
Poroniłam =( Tym razem w 4 tygodniu... =(
~Ewka | 2011-11-28 18:22
Witam. Na poczatku wrzesnia poronilam samoistnie w 6-tym tyg. Teraz 3 listopada mialam miesiaczke z tym ze przez 2 tyg strasznie bolaly mnie piersi i czulam jakbym bylam w ciazy lecz 27.11 zaczelam plamic a nastepnego dnia juz krwawilam jak przy poprzednim poronieniu. Mozliwe ze bylam w ciazy? Robilam testy lecz kazdy byl negatywny.
~A26 | 2011-04-13 21:19
A ja nie wiem czy w ogóle jestem w ciąży. Ale na 30 marca miałam termin miesiączki i nadal nic. Dwa dni wcześniej miałam półgodzinne krwawienie ze skrzepami jak podczas miesiączki. A chyba dwa lub trzy dni po terminie oczekiwanej miesiączki zaczęło się dziwne uczucie w podbrzuszu i lekka wrażliwość sutków. Do tego dwa testy ciążowe z apteki gdzie pasek na brak ciąży był bardzo konkretnie widoczny a pasek od ciąży był o połowę jaśniejszy, przy drugim teście jeszcze jaśniejszy niż przy pierwszym. A podczas seksu czasem troszkę boli na końcu pochwy jakbym robiła to w czasie miesiączki. Zastanawiam się czy nie doszło do zapłodnienia i czy jajo nie obumarło... Wizyta u lekarza w piątek. Aż mam stres o co tu chodzi
~Ewa | 2011-01-07 18:29
Własnie chyba mam poronienie zagrazajace:( Objawy sa takie same. Co zrobic zeby to sie juz wiecej nie powtorzylo?

Najnowsze porady