5 dobrych powodów żeby jeść wolniej

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jedzenie w pośpiechu jest niezdrowe, ale właściwie dlaczego? Przeczytaj co zyskasz zwalniając tempo przy stole!

Szybkie jedzenie - jedz wolno

1. Unikniesz przejadania się

Mózg może potrzebować nawet kilkunastu minut na uświadomienie sobie, że nie jesteś już głodny. W ten sposób jedząc szybko, jesz więcej niż potrzebujesz. Jedz wolniej, a będziesz jadł mniej - z korzyścią dla Twojego zdrowia, portfela i wagi.

2. Lepsze trawienie

Trawienie zaczyna się już w ustach, gdzie jedzenie ulega rozdrobnieniu i poddane jest działaniu kwasów trawiennych zawartych w ślinie, które mają szczególne znaczenie w trawieniu np. skrobi. Jedz wolniej, a będziesz czuł się lepiej i rzadziej cierpiał z powodu niestrawności.

3. Mniejsze ryzyko otyłości

Wiele badań potwierdza, że osoby które szybko spożywają posiłki, obarczone są o wiele wyższym ryzykiem otyłości. Wolniejsze jedzenie pomoże Tobie utrzymać właściwą masę ciała i zmniejszy ryzyko nadwagi.

4. Bądź szczęśliwszy

Jedzenie, tym bardziej kiedy nam smakuje, powoduje wydzielanie przez nasz mózg hormonów szczęścia. Nie rezygnuj z tego i ciesz się smakiem jedzenia dłużej. Dodatkowo spożywanie posiłku to dobry moment, aby trochę zwolnić i oczyścić umysł, spróbować odrobiny medytacji przy stole - to sposób na ograniczenie stresu.

5. Zbliż się do ludzi

Wspólny posiłek to bardzo dobra okazja, aby zacieśniać relacje ze znajomymi i z rodziną. Wykorzystaj ten czas, aby cieszyć się obecnością innych, porozmawiać, podzielić się problemami. Jeżeli masz rodzinę, to stwórz z tego cały rytuał. Dobre relacje z najbliższymi to jeden z kluczowych czynników naszego zdrowia psychicznego i bycia szczęśliwym!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady