Produkty odtłuszczone i bez cukru - czy na pewno zdrowe?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sięgając w sklepie po produkt "light", "0%" czy "bez cukru" mamy nadzieję, że wybieramy to co najzdrowsze i najmniej kaloryczne. Niestety, w wielu przypadkach produkty odtłuszczone i pozbawione naturalnego cukru są bardziej szkodliwe dla zdrowia, niż te w wersji tradycyjnej.

Jedzenie dietetyczne

1. Tłuszcz nie taki zły jak go malują, a nawet pozwala schudnąć

Powszechnie uważa się, że to tłuszcz jest przyczyną wielu chorób o podłożu żywieniowym. W rzeczywistości jednak wiele ostatnich badań dowodzi, że należałoby winić przede wszystkim węglowodany, które znajdują się na szczycie zdrowej piramidy jedzenia. To one podnoszą poziom insuliny we krwi, która z kolei odpowiada za szereg różnych procesów, m.in.: tworzenie zapasów tłuszczu - organizm zamiast trawić tłuszcze i białka, zajmuje się bezwartościowymi cukrami (to niestety nie pozwala chudnąć). Wiele wskazuje na to, że jajecznica na bekonie jest o wiele bardziej zdrowym i sprzyjającym prawidłowej wadze śniadaniem niż muesli na odtłuszczonym mleku.

2. "Light" nie zawsze jest taki "lekki"

To prawda, że produkty o obniżonej zawartości tłuszczu lub cukru mają mniejszą wartość kaloryczną. W sklepach można dostać mleko 0%, napoje light, a nawet odtłuszczone kiełbaski. Produkty tego typu nie zawsze jednak są niskokaloryczne - zamiast tłuszczu dodaje się do nich różne związki węglowodanów co powoduje, że są bardziej tuczące.

Tłuszcze spełniają w organizmie głównie funkcję energetyczną. Są również nośnikami witamin: A, D, E i K - co więcej, ułatwiają ich przyswajanie z innych produktów, dlatego lepiej jeść pełnotłuste produkty a w mniejszych ilościach, niż te odtłuszczone. Ciekawostką jest to, że tłuszcze nienasycone, np.: oliwa z oliwek czy olej rzepakowy, mogą wspomagać odchudzanie.

3. Produkty "bez cukru" mogą szkodzić bardziej, niż sam cukier

Na rynku jest wiele produktów nie zawierających cukru i o zmniejszonej zawartości tego składnika. Ze względu na to, że cukier nadaje słodkość ale też objętość produktom żywnościowym, jego brak musi być wyrównywany innymi składnikami (również węglowodanami). Przemysł spożywczy oferuje wiele rodzajów cukrów: sacharoza, glukoza, fruktoza, laktoza, galaktoza, maltoza. Stosuje się również zamienniki cukru, czyli sztuczne środki słodzące, popularnie nazywane słodzikami (najczęściej używane to aspartam i ksylitol).

4. Znaczenie Indeksu Glikemicznego (IG)

Indeks Glikemiczny to procentowy wzrost stężenia glukozy we krwi, po spożyciu 50 gram węglowodanów (np.: IG wynoszący 85 oznacza, że po zjedzeniu 50 gram danego produktu, poziom glukozy wzrośnie o 85% - jak po spożyciu 50 gram czystej glukozy). Produkty o wysokim Indeksie Glikemicznym wywołują głód, co sprzyja częstszemu jedzeniu, natomiast obecność insuliny hamuje proces spalania tłuszczu i sprzyja jego magazynowaniu w komórkach ciała po posiłku - to powoduje, że tyjemy. Najkorzystniej jeść produkty, których IG nie przekracza 60. Dieta oparta na kontrolowaniu Indeksu Glikemicznego jest w szczególności polecana osobom cierpiącym na cukrzycę - produkty o niskim IG są wolniej przyswajalne przez organizm, a stopniowy spadek i wzrost cukru we krwi ułatwia jego kontrolę.

Ważne!

  • to nie mięso (jedzone nawet w dużych ilościach) sprzyja tyciu, lecz węglowodany;
  • dieta nie polega na ograniczeniu kalorii (ich nadmiar nie jest przyczyną otyłości i chorób);
  • cukier uzależnia podobnie jak narkotyki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady