Jak przetrwać święta będąc na diecie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Stosowanie diety na przełomie roku jest sporym wyzwaniem - nie dość, że zimą wzrasta chęć na wysokokaloryczne potrawy, to jeszcze suto zastawiony wigilijny stół, kusi smakołykami. Oto wskazówki jak przetrwać Święta Bożego Narodzenia, nie rezygnując z diety.

1. Umiar w jedzeniu

Jest najważniejszym sojusznikiem w walce z nadmiarem kilogramów. Nie trzeba całkowicie rezygnować z ulubionych potraw, można przecież zjeść każdej po trochu, nie przesadzając z ilością. Warto planować każdy z posiłków, aby uniknąć podjadania między nimi. Osoby, które obawiają się częściowej rezygnacji z diety, powinny zadbać nie tylko o odpowiednią ilość, ale też kaloryczność spożywanych potraw świątecznych.

2. Techniki kulinarne

Należy skupić się na sztuce przygotowywania dań w taki sposób, aby zawierały one jak najmniej tłuszczu, cukru, soli oraz wysoko przetworzonych produktów, np.:

Zupa

Wigilijny barszczyk będzie o tyle chudy, o ile nie będzie spożywany wraz z pasztecikami czy uszkami. Jeśli zaś chodzi o zupę grzybową, należy wyeliminować z niej śmietanę i ewentualnie zastąpić ją naturalnym jogurtem.

Ryby

Jeśli karp to gotowany, pieczony (w foliowym rękawie) lub w galarecie. Najgorszym wyborem jest ryba smażona, obtoczona panierką. Do śledzi (które choć bogate w zdrowe kwasy Omega-3, ale niestety dość tłuste) nie trzeba już dodawać majonezu, oleju ani śmietany. Można zastąpić je naturalnym jogurtem lub podać rolmopsy w occie.

Pierogi

Ciasto na pierogi powinno być jak najcieniej rozwałkowane, a farsz przygotowany z minimalnym użyciem tłuszczu. Oczywiście najmniej kaloryczne są pierogi z wody, bez kraszenia ich tłuszczem czy smażoną cebulką.

Sałatki

Należy zrezygnować z tych, które zawierają majonez. Zamiast niego lepiej dodać łyżkę oliwy z oliwek oraz przyprawy albo przynajmniej wymieszać go z jogurtem naturalnym w proporcji 1:1.

Pieczywo

Koniecznie razowe - jest smaczniejsze i przede wszystkim zdrowsze niż białe pieczywo.

Deser

Makowiec, piernik, kutia - pyszne, ale niestety bardzo kaloryczne ciasta. Można spróbować dosłownie po kawałku każdego albo zastąpić słodkie wypieki np.: lodami śmietankowymi (zawierają dużo wapnia, a poza tym obniżają temperaturę ciała, sprzyjając tym samym spalaniu kalorii) lub kisielem żurawinowym.

Alkohol i napoje

Alkohol dostarcza dużo tzw. pustych kalorii - najwięcej: słodkie wina, likiery oraz wysokoprocentowe trunki. Można jednak pozwolić sobie na lampkę czerwonego wina do posiłku. Wigilijny kompot z suszu musi obejść się bez cukru.

Do wieczerzy wigilijnej nie należy zasiadać z pustym żołądkiem - warto przed nią zjeść coś lekkiego, np.: sałatkę warzywną.

3. Ruch

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się przede wszystkim ze spokojem i odpoczynkiem, ale często też z wielogodzinnym siedzeniem przy stole. Dlatego będąc na diecie, warto po obiedzie lub kolacji trochę się poruszać, np.: pobiegać czy po prostu wyjść na spacer.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: