Jak być dobrą teściową

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Dobre relacje z partnerami własnych dzieci powinny być budowane już na początku znajomości, gdyż pierwsze nieporozumienia mogą odbić się negatywnie na dalszym związku młodych.

Teściowa

Najtrudniejsza wydaje się być sytuacja synowej, która w dodatku mieszka pod jednym dachem z matką swojego męża. Obie kobiety kochają tego samego mężczyznę i obie chcą dla niego jak najlepiej. Niestety, dobro w tym przypadku może być różnie definiowane, co w konsekwencji prowadzi do konfliktów. A przecież nie musi tak być.

Jeśli chcesz być dobrą teściową:

1. Daj się poznać

Pozbądź się negatywnych emocji i pokaż, że jesteś otwarta na nowe kontakty. Wykaż zainteresowanie synową, ale też pozwól, aby ona mogła dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie. Nie chodzi o to, abyś zanudzała ją historiami ze swojego małżeństwa czy wychowywania syna. Powinnaś raczej pokazać, że jesteś taką samą kobietą jak ona - masz swoje zainteresowania, marzenia i plany; że jesteś interesującym i otwartym na świat człowiekiem.

2. Szanuj cudzą prywatność

Młode małżeństwo ma prawo do odrobiny prywatności, dlatego powinnaś to uszanować. Nie ważne, czy mieszkacie pod jednym dachem czy osobno - nie możesz wchodzić do pokoju młodych pod byle pretekstem (sprzątanie, podlewanie kwiatków, częstowanie herbatką, itp.), ani tym bardziej wpadać do ich domu bez zapowiedzi.

3. Bądź wyrozumiała

Jeśli synowa trzyma Cię na dystans, cierpliwie czekaj na zmianę jej zachowania. Staraj się powoli budować jak najlepsze relacje i nigdy nie traktuj jej lekceważąco. Bądź jednakowo dobra i sprawiedliwa dla wszystkich swoich dzieci - włącznie z synową.

4. Nie krytykuj

Dzieli Was całe pokolenie, a więc na pewno macie odmienne spojrzenie na życie, prowadzenie domu, wychowywanie dzieci, relacje partnerskie, itd. Nie możesz jednak krytykować synowej za wszystko co robi - ona dopiero uczy się roli żony i matki - pozwól jej wypracować własne standardy.

5. Nie pomagaj na siłę

Jeśli masz ochotę zrobić coś dobrego dla synowej, zapytaj najpierw jakiej formy pomocy oczekuje (opieka nad dzieckiem, ugotowanie obiadu, posprzątanie mieszkania, itp.). Pomoc na własną rękę może być nietrafiona, a jej odrzucenie przez synową bolesne dla Ciebie. Jeśli zapytasz, młodzi na pewno będą Ci wdzięczni za pomoc, a Ty poczujesz radość z możliwości jej niesienia.

6. Doceń synową jako matkę

Nie krytykuj jej metod wychowawczych - niech sama wybierze odpowiednią. Nie używaj argumentów typu: "Za moich czasów ...". Nie podważaj autorytetu mamy za plecami jej dzieci i nie łam wprowadzonych przez nią zasad, np.: częstowanie wnuków czekoladą, poza wyznaczonymi przez synową dniami.

Pamiętaj, że dobra teściowa:

  • doradza, ale nie poucza;
  • pyta, ale nie wypytuje;
  • jest troskliwa, ale nie namolna.

Cel nie zawsze uświęca środki. Jeśli chcesz zrobić dla swojego syna coś, co nie koniecznie może wyjść na dobre jego żonie - lepiej nie rób nic!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~dobratesciowa.pl | 2019-03-25 22:20
Sama prawda :) Mieszkam z teściową i jest ok, ale dobra wola obu stron to podstawa. Na swoim blogu piszę czasem co z tego wychodzi :)

Najnowsze porady