Jak i dlaczego czyścić rośliny doniczkowe

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Na roślinach zbiera się kurz i insekty - regularne czyszczenie zapewni ich lepszy rozwój oraz zdrowsze warunki w Twoim domu. Zbierający się kurz z jednej strony blokuje procesy fotosyntezy hamując wzrost rośliny, a z drugiej strony może negatywnie wpływać na alergików.

Rośliny doniczkowe

Każdą roślinę co pewien czas należy poddać czyszczeniu. Jak często?  Zależy to od warunków panujących w Twoim domu, ale wystarczy przyjrzeć się liściom, przejechać palcem lub dmuchnąć, aby sprawdzić czy nie zebrało się za dużo kurzu.

Sposób czyszczenia zależy od rodzaju rośliny - przede wszystkim od jej wielkości, delikatności i tekstury.

Delikatne rośliny oraz rośliny o włoskowatych liściach

Rośliny, które są delikatne lub mają włoskowate liście nie należy myć wodą ani przecierać ściereczką. W ich przypadku najlepsze okażą się delikatne pędzelki (chociażby takie jak do malowania akwarelami), lub miękkie szczoteczki. Takie rośliny można także delikatnie  spryskiwać wodą.

Małe i średnie rośliny o gładkich liściach

Małe i średnie rośliny o gładkich liściach najłatwiej jest dokładnie wyczyścić przenosząc do zlewu lub wanny. Dobrze jest zamknąć odpływ, aby uniknąć zatkania odpływu ziemią, którą możemy przypadkowo wypłukać z doniczki.

Samą ziemię można zabezpieczyć kawałkiem folii, dzięki czemu unikniemy jej wypłukiwania i nadmiernego nawodnienia.

Roślinę spłukujemy prysznicem pod słabym strumieniem letniej wody.

W przypadku małych roślin najprościej jest przechylić doniczkę pod lekkim strumieniem wody trzymając z jednej strony doniczkę, a z drugiej strony obejmując roślinę i ziemię (uważając, aby nie wypadła z doniczki) jednocześnie.

Po płukaniu czekamy aż roślina ocieknie, po czym wystawiamy w przewiewne miejsce.

Duże rośliny

W przypadku dużych roślin, które trudno jest przemieszczać, kurz należy delikatnie wycierać  mokrą ściereczką podtrzymując ostrożnie liście. Ściereczkę koniecznie należy często płukać, w przeciwnym wypadku większość kurzu rozmażemy po roślinie, zamiast ją usunąć z rośliny. Podczas czyszczenia roślin w ten sposób można posiłkować się spryskiwaczem wody.

Minimum dla leniwych i zapracowanych

Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć odpowiedniej ilości czasu na regularne czyszczenie roślin według powyższych instrukcji, to absolutnym minimum jest regularne spryskiwanie roślin wodą - jest to czynność, którą łatwo wykonywać podczas podlewania.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~karolessa | 2014-11-27 15:03
przy mojej alergii na roztocza, nie było szans z hodowlą roślin - dopiero po wywaleniu dywanów, firan i roślin poprawiło mi się. do tego regularne sprzątanie i tabletki z bilastyną od lekarza - jest lepiej
~Anita | 2014-07-13 00:31
Ja z powodu alergii na kurz musiałam zrezygnować z roślin (i wielu innych rzeczy), bo nie dało się wytrzymać. I tak kurz jest, choć sprzątam co 2 dni. Także kichałabym non stop, gdyby nie leki z bilastyną, bo one hamują objawy i jakoś da sie żyć

Najnowsze porady