Jak pozbyć się kreta?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kret to pożyteczne zwierzę - zjada owady, dżdżownice i larwy. Niestety ryje też tunele w ziemi, niszcząc przy tym uprawy, trawę i kwiaty. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym można wypłoszyć z ogrodu nieproszonego gościa.

Podziemne zapory

Pod ziemią, w krecim tunelu można zamontować gotowe kretołapki. Posiadają one wejścia po obu stronach, a zapadki blokują wydostanie się przechodzącemu zwierzęciu. Miejsce, w którym została umieszczona kretołapka należy oznaczyć, najlepiej patykiem. Ponadto, trzeba ją codziennie sprawdzać - kret ma bardzo szybką przemianę materii; schwytany w pułapkę może zginąć z głodu po 10 godzinach. Zwierzę należy wynieść jak najdalej od posesji i tam wypuścić na wolność.

Płoszenie zapachem

Skutecznym sposobem jest wlewanie do krecich tuneli gnojówki z liści bzu czarnego bądź gałązek żywotnika. W otwory pod kopcami można też powtykać rozdrobnione liście tych roślin. Posadzona w rzędach pomiędzy roślinami aksamitka, komosa czy bazylia również odstraszy kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Innym sposobem jest umieszczanie w podziemnych korytarzach roztartych ząbków czosnku albo szmatki nasączonej jego sokiem.

Można też stosować gotowe preparaty zawierające naturalne olejki, które zniechęcają kreta do żerowania w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać o regularnym spryskiwaniu nimi terenu zaatakowanego przez kreta.

Płoszenie dźwiękiem

Krety nie lubią hałasu. Można powbijać w ziemię stalowe rurki lub paliki i po prostu w nie stukać. Metodą, która nie wymaga poświęcania czasu i cierpliwości jest montowanie na wystających z ziemi kijach terkoczących wiatraczków, np.: z plastikowych butelek. Krety mogą jednak przyzwyczaić się do dźwięków pochodzących z jednej strony, dlatego warto co pewien czas przenosić straszaki w inne miejsce.

W sklepach ogrodniczych można kupić aluminiowe bądź plastikowe rury z zamontowanymi układami, które wydają dźwięki o niskiej częstotliwości (200-500 Hz). Emitują one niesłyszalne dla ludzi, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe. Wystarczy umieścić je w krecich tunelach lub wetknąć w kopiec. Niektóre urządzenia są również źródłem wibracji. Wszystkie działają na baterie tradycyjne lub solarne.

Trujące przynęty

Występują głównie w formie granulatu lub proszku i bardzo smakują kretom. Wsypane do podziemnych korytarzy wabią zwierzaki, które po takiej uczcie giną. W tunelach można też odpalać świece dymne, wydzielające odstraszający lub trujący gaz. Aby były skuteczne, należy je zastosować jednocześnie we wszystkich zamieszkałych norkach. Tego typu środki działają także na nornice i inne gryzonie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Kajko | 2013-03-07 20:10
Różne są sposoby wytępienia kretów, chyba wszystkie wypróbowaliśmy - bezskutecznie. Pomogła tylko wizyta fachowców, którzy się tym zajmują. Jeśli ktoś szuka takiej firmy, polecam Green Style, z Warszawy http://www.komarzyska.pl/

Najnowsze porady