Jak pozbyć się mrówek?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W okresie wiosenno-letnim mrówki zaczynają pojawiać się nie tylko w ogrodach, ale też w domach. I choć nie są tak groźne i złośliwe jak mrówki faraona, to sama ich obecność może być bardzo uciążliwa. Poniżej przedstawiamy naturalne, jak i chemiczne sposoby walki z tymi insektami.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek

Metod na walkę z mrówkami jest całe mnóstwo. Oto te najbardziej znane i najczęściej stosowane:

 • rozsypanie soli, pieprzu lub proszku do pieczenia w miejscach przemieszczania się mrówek;
 • ułożenie spleśniałej cytryny w szafkach, do których weszły mrówki;
 • ustawienie podstawka z miodem. Mrówki lgną do słodkiego - gdy uzbiera się spora ich liczba należy je spłukać, a brak miodu uzupełnić;
 • posmarowanie wazeliną miejsc wędrówek insektów;
 • rozłożenie świeżych liści pomidora w najczęściej uczęszczanych miejscach - mrówki nie znoszą tego zapachu;
 • przetarcie nasączoną octem szmatką miejsca, z którego wychodzą mrówki. To powinno je skutecznie odstraszyć;
 • spryskanie roztworem: płynu do naczyń z wodą miejsca, przez które dostają się mrówki. Spryskiwanie również samych mrówek napotkanych w mieszkaniu;
 • zastosowanie boraksu - środka wykorzystywanego m.in.: przy lutowaniu. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem, a następnie wykładać przez kilka dni w miejscu wędrówek insektów. Przeniesiona do mrowiska trutka niszczy całą kolonię od wewnątrz. Stosowanie tej metody wymaga zachowania szczególnej ostrożności, jeśli w domu są dzieci i zwierzęta;
 • usypanie w ogrodzie (wokół warzywnika) cynamonowej "granicy". Mrówki będą omijać warzywa.

Specjalistyczne środki do walki z mrówkami

Wybór preparatów owadobójczych jest bardzo duży. Ze środków dostępnych na rynku warto wymienić:

 1. EFFECT - uniwersalny środek owadobójczy. Należy go rozpylać w miejscach występowania mrówek oraz na same owady.
 2. EXPEL (proszek na mrówki) - preparat w formie granulatu, także stanowiący trutkę pokarmową.
 3. FARATOX B - preparat należy rozsypać na tekturce i umieścić w okolicy gniazda bądź szlaków komunikacyjnych mrówek. Trutka pokarmowa zniszczy kolonie i zahamuje rozwój młodych mrówek.
 4. GLOBOL (płytka na owady) - środek na owady latające i biegające, m.in.: mrówki, muchy, komary i mole. Jedna płytka zabezpiecza ok. 16 m2 pomieszczenia; nie potrzebuje baterii - jest nasączona specjalną substancją, która samodzielnie uwalnia się do powietrza. Działa przez kilka miesięcy.
 5. MRÓWKO BAIT-FORMICID - preparat należy rozsypać w okolicy gniazda oraz na ścieżkach, po których wędrują mrówki. Ta trutka pokarmowa charakteryzuje się niezwykłą skutecznością.
 6. MRÓWKOFON - granulowana trutka pokarmowa. Mrówki robotnice zanoszą ją do gniazda, przez co eliminuje całe kolonie. Wystarczy rozsypać preparat na tekturce i ustawić w miejscach przemieszczania się mrówek.  
 7. RAID w sprayu - środek do zwalczania mrówek oraz innych insektów. Ładnie pachnie i jest dość skuteczny. Należy wypsikać nim miejsca, z których wychodzą mrówki - po kilku dniach powinny odejść.

Działania zapobiegające pojawianiu się mrówek w mieszkaniu

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia mrówek w domu należy zabezpieczyć wszystkie niepotrzebne otwory, przez które mrówki mogą dostać się do wewnątrz, np.: zagipsować szpary wokół rur, instalacji czy pęknięć w murze. Miejsca, którymi mrówki przedostają się do mieszkania należy spryskać specjalnym preparatem. Pożywienie w domu należy przechowywać w szczelnych pojemnikach, a wszelkie nieczystości organiczne na bieżąco usuwać.

Mrówki to małe owady, które mogą stanowić duży problem. Dlatego przede wszystkim należy zapobiegać ich pojawianiu się w mieszkaniu. A jeśli się pojawią, walczyć z nimi za pomocą skutecznych metod.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady