Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Większość z nas nie lubi sprzątać łazienki ze względu na trudne do usunięcia zabrudzenia (osad z mydła, kamień, itp.). Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym szybko się ich pozbędziemy.

Domowe sposoby

Aby wyczyścić z kamienia kabinę prysznicową, powinniśmy użyć roztworu wody i octu spirytusowego w proporcji 1:1 (ocet można lekko podgrzać). Następnie osuszamy wszystkie części miękką ściereczką lub starym ręcznikiem, aby nie powstały zacieki. Miejsca pokryte osadem możemy też pokryć gęstą papką z sody oczyszczonej i odrobiny wody. Po kilku minutach ścieramy papkę suchą szmatką i myjemy kabinę.

Czyszcząc kabinę, powinniśmy także przyjrzeć się słuchawce prysznicowej. Jeśli strumień wody jest mało intensywny to znaczy, że słuchawka została zatkana kamieniem. Aby usunąć brzydki nalot, moczymy główkę prysznica w misce z octem spirytusowym zamieszanym pół na pół z wodą. Po godzinie kamień powinien zniknąć bez śladu. Na koniec możemy wyczyścić sitko szczoteczką do zębów i dokładnie spłukać czystą wodą.

Aby na drzwiach kabiny prysznicowej nie tworzył się osad, po każdym użyciu powinniśmy ścierać wodę z szyb gumową ściągaczką - najlepiej zawiesić ją w środku, aby zawsze była pod ręką. Odpływ czyścimy z włosów i zostawiamy otwarte drzwi, żeby kabina wyschła.

Profesjonalne środki

  • Starwax kabiny prysznicowe płyn do mycia - usuwa kamień i chroni przed ponownym zawapnieniem; nadaje połysk. Przeznaczony do czyszczenia kabin prysznicowych, brodzików, osłon szklanych lub plastikowych, armatury, glazury (oprócz płytek wapiennych) oraz fug.
  • Hg hagesan środek do usuwania kamienia - silnie skoncentrowany. Doskonały środek do usuwania kamienia, rdzy i żółtych zacieków. Specjalnie opracowana formuła pozwala bezpiecznie przywrócić pierwotny wygląd wszystkim urządzeniom w łazience - o powierzchniach chromowanych, ceramicznych, szklanych, kryształowych i plastikowych. Odpowiada normom FECS (Europejskiej Federacji Ceramiki Sanitarnej).
  • Sidolux Crystal łazienka - usuwa kamień, uporczywy brud oraz resztki mydła. Dzięki gęstej konsystencji nie spływa z pionowych powierzchni. Jest wyjątkowo łatwy w użyciu.

Wielu producentów nakłada na szklane powierzchnie kabin specjalną powłokę, która ułatwia utrzymanie ich w czystości. Powłoka ta tworzy ze szkłem warstwę, która wygładza powierzchnię kabiny i zbiera jednocześnie część zanieczyszczeń osadzających się na szkle. Ponadto, chroni przed nadmiernym odkładaniem się osadów z mydła i wapnia (kamień). Dzięki takiej specjalnej powłoce kabinę łatwiej i szybciej się czyści. W standardowych kabinach prysznicowych jest ona rzadko dostępna - zazwyczaj trzeba dopłacić kilkaset złotych. Warto jednak zainwestować w takie rozwiązanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~lkj | 2014-08-14 15:53
ten starwax nie działa, nie polecam szkoda kasy

Najnowsze porady