Jak odkamienić czajnik?
Twarda woda w kranach nie sprzyja ani naszemu zdrowiu ani też dobrej kondycji czajników, w których ją gotujemy. Dlatego ważne jest, aby co najmniej raz na dwa miesiące pozbyć się powstałego na dnie czajnika nieprzyjemnego osadu z kamienia.
Sposobów na odkamienianie czajnika jest wiele. Można użyć gotowych, specjalnie do tego celu przeznaczonych odkamieniaczy lub zastosować jedną z tańszych i zdrowszych metod pozbywania się kamienia. Jedno jest pewne - po usunięciu osadu woda będzie się szybciej gotowała i na pewno lepiej smakowała.
Domowe sposoby odkamieniania czajnika
1. Ocet - do czajnika należy wlać szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotować i odstawić na ok. godzinę. Następnie wylać całą zawartość i kilka razy wypłukać czajnik wodą. Aby pozbyć się zapachu octu, gotujemy samą wodę powtarzając tę czynność dwa, trzy razy. Dopiero po tym zabiegu będziemy mogli przegotować wodę na herbatę.
2. Sok z cytryny - do czajnika wlewamy ok. pół szklanki soku z cytryny, usuwając uprzednio pestki. Gdy zauważymy że osad „puścił”, płuczemy czajnik kilka razy wodą.
3. Kwasek cytrynowy - do czajnika wsypujemy torebkę kwasku cytrynowego i dolewamy wody do połowy naczynia. Gotujemy i odstawiamy na 2-3 godziny, po czym płuczemy kilka razy i zagotowujemy wodę co najmniej dwa razy.
4. Soda - do czajnika wsypujemy 2 łyżki sody oczyszczonej i zostawiamy na ok. 15 minut. Następnie wylewamy zawartość i dokładnie płuczemy czajnik. Zanim wstawimy wodę na herbatę należy wcześniej zagotować i wylać wodę. Pozbędziemy się kamienia i brzydkiego zapachu.
5. Coca Cola - do czajnika wlewamy szklankę napoju (zwanego przez niektórych odrdzewiaczem) i dopełniamy wodą. Zagotowujemy i dokładnie wypłukujemy czajnik pod bieżącą wodą. Po wykonaniu tej czynności i pozbyciu się osadu możemy zagotować wodę do picia.
6. Obierki z ziemniaka - do czajnika wrzucamy skórki z obranego ziemniaka i zalewamy wodą. Gotujemy dwa razy, zmieniając tylko wodę. Następnie dobrze wypłukujemy i możemy już gotować wodę na herbatę.
Gotowe odkamieniacze
1. AMICA - Skutecznie usuwa osad wapienny. Odkamieniacz ten jest bezpieczny w użyciu i ekologiczny. Regularne stosowanie pozwala zaoszczędzić energię elektryczną oraz zwiększyć wydajność i żywotność urządzeń gospodarstwa domowego. Jedno opakowanie zawiera 4 porcje (pastylki) - cena ok. 7 zł.
2. WPRO - Usuwa kamienny osad i przywraca urządzeniu pierwotną wydajność. Jest dopuszczony do urządzeń mających kontakt z żywnością. Cena ok. 10 zł/250 ml.
3. DR BECKMANN - środek silnie usuwający osad i stare naloty z kamienia. Nie szkodzi artykułom spożywczym, jest niezwykle prosty w obsłudze. W swoim składzie zawiera naturalny kwas jabłkowy. Posiada neutralny zapach, który nie drażni dróg oddechowych. Jest wydajny i stosunkowo niedrogi - ok. 12 zł/250 ml.
4. CILIT Kamień i Rdza - skutecznie usuwa osady z kamienia i powstającą rdzę. Dla jeszcze lepszych rezultatów preparat należy stosować przynajmniej raz w miesiącu. Cena ok. 13 zł/450 ml.
5. SAECO ENTKALKER - skutecznie usuwa kamień i rozpuszcza stare naloty. Silne działa w wysokiej temperaturze. Jest prosty w użyciu, dobrze i efektywnie czyści. Cena ok. 17 zł/250 ml.
Przed zastosowaniem każdego z odkamieniaczy należy dokładnie czytać informacje znajdujące się na opakowaniu i ulotki dołączone przez producentów.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam