Jak urządzić ogród w stylu skandynawskim?

OCG  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Skandynawia to rejon Europy kojarzący się z chłodem i surowością. Obie te cechy posiadają też ogrody urządzone w stylu skandynawskim, ale nie tylko one decydują o wyjątkowości takiej aranżacji. Mówiąc metaforycznie, ogród skandynawski łączy w sobie bowiem ogień i wodę.

Przeciwieństwa doskonale się przyciągają, co wiadomo nie od dziś. Tę zasadę często stosują też architekci, projektanci wnętrz i ogrodów. Pojawia się również w ogrodzie skandynawskim, który posiada zwykle uporządkowaną i geometryczną kompozycję, jednak jej „wypełnienie” często zaskakuje i uwodzi dzikością.

 

Kolory i materiały

Ogród skandynawski to nie miejsce na jaskrawe barwy. Przy tworzeniu ścieżek, murków, czy też dobieraniu wyposażenia oraz małej architektury warto postawić na czerń, biel lub odcienie szarości. Kolory, które można wykorzystać, to także zieleń, delikatne beże czy brązy. Jeżeli zaś chodzi o materiały szczególnie pasujące do tej stylistyki - są to drewno i kamień.

Drewno, także postarzane, ale również drewnopochodny kompozyt można wykorzystać jako budulec ławek, tarasu czy donic na rośliny. Kamień (ale też surowy beton) może z kolei posłużyć jako nawierzchnia ścieżki albo ściany kwietników. Oprócz tradycyjnie pojawiających się w ogrodach ławek, stołów czy foteli wykonanych z drewna, stali lub rattanu, charakterystycznym elementem ogrodu w stylu skandynawskim jest palenisko. Jeżeli mamy taką możliwość, możemy się na nie zdecydować np. w formie metalowego kosza. Będzie stanowić przydatne źródło ciepła, gdy dni staną się chłodniejsze.

 

Ogrodzenie

Ramę dla każdego ogrodu stanowi ogrodzenie. To istotne, aby stanowiło jego dopełnienie. Do ogrodu skandynawskiego dobrze pasują przegrody o minimalistycznej formie np. z serii Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe. Nowym wzorem w katalogu firmy jest Kwarc - przęsło ma szerokie, płaskie profile ustawione pionowo przywodzące na myśl nowoczesną interpretację płotu ze sztachet. Takie połączenie tradycji z nowoczesnością będzie idealnie pasowało do skandynawskiego ogrodu przeciwieństw. Ogrodzenie można też dopasować kolorystycznie, dostępne barwy to m.in. czarny mat, szary, antracytowy czy ciemnozielony.

- Antracyt jest najpopularniejszym kolorem wybieranym na ogrodzenia, szczególnie antracyt DB o lekko połyskującej powierzchni - mówi Mateusz Jankowski, ekspert z oddziału Plast-Met w Elblągu. - Klienci często dobierają go do barwy dachówek, okien czy drzwi. Jednak osobiście staram się doradzać także zastosowanie innych kolorów. Uważam, że równie dobrym pomysłem jest zestrajanie barwy ogrodzenia z klimatem ogrodu.

Ciekawą propozycją, dobrze wpisującą się w ideę ogrodu surowego i funkcjonalnego jest też ogrodzenie ze stali kortenowskiej. Arkusze blachy wypełniają całe przęsła lub stanowią uzupełnienie wybranych przęseł z oferty Plast-Met. Ich kolor zmienia się z biegiem lat od rdzawoczerwonego po szary. To rozwiązanie niesztampowe, które z pewnością przypadnie do gustu indywidualistom poszukującym nietypowych rozwiązań.

Na posesji można także rozmieścić lampy LED z oferty Plast-Met, których światło doskonale podkreśli wybrane miejsca, a minimalistyczna forma doskonale wpisze się w ideę ogrodu skandynawskiego. Ogrodzenia Plast-Met są też wyposażone w nowoczesną elektronikę m.in. moduł sterujący Centerbox.

 

Rośliny

Ogród nie byłby pełny bez roślin, ponieważ to one stanowią jego główną wartość. W ogrodzie skandynawskim sadzi się przede wszystkim rośliny iglaste - drzewa i krzewy, z niższych roślin ozdobne trawy i skalniaki, z tych najmniejszych - mchy, porosty i krzewinki. Posadzenie tych ostatnich daje możliwość wprowadzenia do ogrodu nieco stonowanego koloru - przykładowo barwinek ma niebieskie kwiatki, wrzos liliowe, a brusznica owocuje czerwonymi jagodami. Kiedy rośliny podrosną, wykonujemy tylko najbardziej konieczne cięcia, nie kształtujemy koron drzew czy krzewów w fikuśne kształty na wzór znany z francuskich ogrodów. Pozwalamy roślinom rozrastać się, a w wybranych częściach ogrodu dajemy urosnąć chwastom, czy siejemy różnorodną kwietną łąkę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: