Jak wyczyścić przypalony garnek?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Przypaliłeś garnek? No cóż, zdarza się to nawet najlepszym kucharzom. Nie musisz jednak od razu pozbywać się naczynia, ponieważ istnieje wiele sposobów na wyczyszczenie go z takich zabrudzeń.

Przypalony garnek

Soda oczyszczona

Najpierw oczyść garnek z jak największej ilości resztek przypalonej potrawy, a następnie zagotuj w nim 1 łyżkę sody na 1 litr wody. Po zagotowaniu, szoruj aż osiągniesz zamierzony efekt.

Sól kuchenna

Wsyp 3 łyżki soli na dno garnka, zalej wodą i zagotuj. Tak przygotowany roztwór pozostaw na 2 godziny, aż sól się rozpuści i zacznie działać. Następnie usuń przypaleniznę czyścikiem. Zabrudzenie powinno zejść bez problemu.

Ocet

Zagotuj w garnku niewielką ilość octu i pozostaw na noc. Nazajutrz zeskrob przypaleniznę drewnianą łyżką, aby nie uszkodzić powierzchni naczynia.

Oliwa z oliwek

Mocno przypalony garnek wyczyścisz, wlewając na jego dno odrobinę oliwy. Następnie lekko ją podgrzej i zostaw na 2 godziny. Po tym czasie wylej, a garnek wyszoruj szmatką zwilżoną w roztworze z soli.

Coca-cola

Na dno garnka wlej coca-colę i zagotuj ją. Następnie odstaw na kilka minut, po czym wylej. W razie potrzeby, powtórz czynność. Nie stosuj tej metody w przypadku garnków emaliowanych.

Proszek do prania lub mleczko do czyszczenia

Wsyp do garnka 2 łyżki wybranego środka czyszczącego, nalej wody i zagotuj. Następnie umyj garnek tak jak zwykle.

Tabletka do zmywarki

Wrzuć do garnka tabletkę do zmywarki, wlej ok. 2 cm gorącej wody i pozostaw na noc. Rano umyj garnek. Jeśli zależy Ci na czasie, wrzuć tabletkę do przypalonego garnka, nalej trochę wody i gotuj przez kilkanaście minut. Na koniec wyszoruj i spłucz.

W garnku ze stali nierdzewnej mogą pojawić się zabarwienia. Aby je usunąć, zagotuj w nim wodę z dodatkiem soku z cytryny.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Paulinka | 2020-01-28 17:46
Ja często miałem problemy to zawsze radziłem sobie może mniej popularną metodą czyli stosowaniem kwasku cytrynowego oraz zwykłym płynem do naczyń https://infomiasto.eu/jak-wyczyscic-przypalone-i-brudne-g... tak sam czyszczę i zawsze wygalają jak nowe, druciak oczywiście mimo wszystko jest niezębny do zdjęcia brudu.

Najnowsze porady