Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Kuchenka mikrofalowa, podobnie jak każdy inny sprzęt służący do przygotowywania potraw wymaga odpowiedniego czyszczenia. Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym szybko usuniesz wszelkie zabrudzenia i pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu z wnętrza kuchenki.

Czyszczenie mikrofalówki

Sposoby na czyszczenie mikrofalówki

Zanim przystąpisz do czyszczenia kuchenki, odłącz ją od źródła zasilania.

1. Cytryna

Postaw na talerzu obrotowym miskę wody z kilkoma cząstkami cytryny i nastaw kuchenkę na najwyższą moc, na 4 minuty - powstała w ten sposób para rozluźni zaschnięte resztki jedzenia i odświeży wnętrze mikrofalówki. Wody z cytryną możesz również użyć do czyszczenia kuchenki. Na koniec spłucz ją czystą gorącą wodą.

2. Soda oczyszczona

Z tłuszczem doskonale poradzi sobie soda oczyszczona. Użyj wilgotnej ściereczki nasączonej roztworem z sodą a tłuszcz z mikrofali zniknie bez śladu. Dodatkowo kuchenkę możesz wyczyścić, wstawiając do niej na 2-3 minuty naczynie z wodą i sodą (na 1 szklankę wody 2 płaskie łyżki sody). Po wyjęciu naczynia, wytrzyj kuchenkę suchą ściereczką.

3. Ocet

Aby dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki w mikrofalówce, do miseczki wlej ocet i wodę w stosunku 1:2. Przygotowaną w ten sposób mieszankę wstaw do kuchenki i włącz ją na kilka minut. Gdy para rozpuści brud, wytrzyj wnętrze mikrofali ściereczką z mikrofibry.

Szklane drzwiczki kuchenki możesz również umyć wodą z octem - nada to błysk i szybko usunie zanieczyszczenia. Pozostaw sprzęt do wyschnięcia albo dokładnie wytrzyj do szmatką. Gdy kuchenka będzie całkowicie sucha, z powrotem umieść w niej talerz obrotowy.  

4. Płyn do mycia naczyń

Do czyszczenia kuchenki mikrofalowej możesz również użyć ściereczki lub gąbki oraz ciepłej wody z łagodnym środkiem myjącym, np.: płynem do naczyń. Na rynku znajdziesz także ściereczki nasączone specjalnym płynem, które z łatwością usuwają zabrudzenia a do tego mają świeży zapach i są wygodne w użyciu.

5. Boraks

Świetnym środkiem do czyszczenia mikrofalówki jest następująca mieszanka: 1/2 szklanki soli, 1/4 szklanki boraksu, 1/2 szklanki sody zmieszanej z ciepłą wodą.

Dodatkowe wskazówki:

Nowoczesne mikrofale wyposażone są w funkcję Steam Clean (czyszczenie parą) - para wodna usuwa bakterie, tłuszcz, brud oraz resztki jedzenia, co pozwala zachować higienicznie czyste wnętrze kuchenki przez cały czas.

Do czyszczenia mikrofalówki nie stosuj żadnych środków żrących i proszków, które mogą trwale uszkodzić powierzchnię kuchenki. Ich chemiczny zapach jeszcze długo będzie utrzymywać się we wnętrzu kuchenki, a na dodatek przeniknie do przygotowywanych potraw.

Aby ograniczyć brudzenie się wnętrza mikrofalówki, używaj specjalnych naczyń z przykryciem (znajdziesz je w marketach) albo chociaż przykryj miskę w której znajduje się "chlapiąca" potrawa, np.: zupa czy fasolka po bretońsku.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Monika | 2015-01-10 21:16
Włożyłam do mikrofali filiżankę z wodą i kilkoma kroplami octu na 2 minuty moc 900. Ostygło więc jeszcze włączyłam na 1,5 minuty i miałam taką eksplozję, że cud, że nie poparzyło mnie. Gorąca woda znalazła się na podłodze.

Najnowsze porady