Modnie wokół domu

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jak zaprojektować przestrzeń wokół naszego domu tak, by prezentowała się modnie, a jednocześnie odpowiadała naszym wymaganiom? 

Temat jest złożony, gdyż tworzona przez nas kompozycja powinna pasować do stylu budynku, ale także uwzględniać najnowsze trendy. Zmieniają się one coraz szybciej i dotyczą praktycznie każdego elementu przydomowego otoczenia. Na przykład coraz częściej stawia się nie na idealnie zielony trawnik, ale na „kontrolowany chaos” kwietnych łąk. Modne staje się również sadzenie roślin, które do rozwoju nie wymagają dużych ilości wody. Xeriscaping, bo tak nazywa się ten trend, zyskuje na popularności także w strefie klimatów umiarkowanych, czyli między innymi w Polsce. O poszczególnych pomysłach na urządzenie przestrzeni wokół domu pewnie można by dyskutować godzinami. Zacznijmy jednak od podstaw, a najważniejszą z nich jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Tu niepodzielnie królują płyty i kostki betonowe.

 

„Duże” w modzie

 

Wielkoformatowe, geometryczne płyty w monokolorach bądź melanżowych szarościach to przebój aranżacyjny i jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań projektowych na nawierzchnię wokół domu. Najczęściej używamy ich do budowy podjazdów, chodników oraz tarasów. Uniwersalnym produktem, który świetnie nadaje się do wszystkich trzech zastosowań, jest płyta Polbruk Magna. Posiada ona grubość 8 lub 10 cm i jest jedną z większych dostępnych na rynku. Występuje w dwóch dużych formatach 75x100 cm i 50x75 cm oraz w kolorach nerino i latte. Wśród płyt wielkoformatowych na szczególną uwagę zasługuje też tegoroczna nowość rynkowa 2023 - płyta Polbruk Plano. Ma ona wymiar 80x80 cm, grubość 8 cm i także może być wykorzystana w ruchu pieszym oraz lekkim ruchu samochodowym. Plano to w zasadzie czysta forma, jej minimalistyczny design i stonowana kolorystyka doskonale pasują do nowoczesnych aranżacji i domów utrzymanych w stylu modernistycznym. Do wyboru mamy tu dwie faktury gładką i drobnopłukaną oraz kilka monokolorów i melanży. Jeśli szukamy trochę mniejszych formatów doskonałym i równie uniwersalnym rozwiązaniem jest kwadratowa, minimalistyczna i nowoczesna płyta Bosso w rozmiarze 60x60 cm.  Jest dostępna w dwóch grubościach: 4,5 cm czyli grubości idealnej na tarasy oraz 8 cm dedykowanej na nawierzchnię podjazdów. Występuje ona w trzech modnych szarościach - nerino, stalowym i grafitowym. Ciekawym rozwiązaniem na taras oraz ścieżki i alejki jest też płyta Polbruk Lamell. Są to prostokątne elementy o wymiarach 40x60 cm i równie minimalistycznym designie. Posiadają gładką lub płukaną fakturę. Pierwsza z nich występują w aż sześciu wersjach kolorystycznych - nerino, stalowy, bazaltowy, latte, ivory i cortado, a druga w odcieniu ritmo czyli melanżowej szarości.

 

Heksagon czy trapez?

 

Kwadraty i prostokąty to nie wszystko. Na rynku zdarzają się produkty, które posiadają bardziej intrygujący, a przy tym pasujący do współczesnych trendów design. Niektóre z nich są modyfikacjami występujących w przyrodzie kształtów, takich jak plaster miodu. Popularny heksagon stał się bardzo pożądanym kształtem we współczesnej architekturze oraz wzornictwie, gdyż jest bezpośrednim odniesieniem do geometryzmu i naturalnych form występujących w przyrodzie. Stał się on inspiracją do stworzenia płyty tarasowej Polbruk Exa, która świetnie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach. Nie jest ona idealną kopią heksagonu, a jego zmienioną formą o różnej długości krawędzi. Nadaje to płytom dynamizmu i bardziej intrygującego wyglądu. Ma ona gładką fakturę i występuje w kolorze taupe będącym odcieniem szarości z domieszką brązu i bieli. Nawiązania do natury i nowoczesny design sprawiają, że Exa jest idealną propozycją na modny taras, choć równie ciekawym wyborem może być płyta Bosso Trapez. Tym bardziej, że nadaje się także do układania na podjeździe, gdyż jest dostępna również w grubości 8 cm dedykowanej do lekkiego ruchu samochodowego. Zadebiutowała ona na rynku w ubiegłym roku i jak sama nazwa wskazuje ma kształt trapezu. Unikatowy charakter płyty najlepiej wydobyć, układając ją na dużych powierzchniach. Wtedy poszczególne elementy tworzą lekko iluzjonistyczne, hipnotyzujące wzory przypominające diament lub kubistyczne wazony.  Bosso Trapez występuje w trzech kolorach - nerino, stalowym i grafitowym, które idealnie sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych przestrzeni.   

 

Supermodne ekotrendy

 

Przy budowie nawierzchni z dużych płyt, poza wyborem kształtu i koloru, warto zwrócić uwagę także na sposób ich układania. Z płyt takich jak Magna, Plano, Bosso, Lamell czy Exa, zwykle budujemy monolityczną nawierzchnię, ale można je także układać metodą „step by step”. Choć nie zastosujemy tego rozwiązania wszędzie, bo taras czy ścieżka od bramki do drzwi zbudowana w ten sposób po prostu nie będzie praktyczna, to warto rozważyć wdrożenie tej metody przy wykonaniu alejek w ogrodzie czy opaski wokół domu. W metodzie „step by step” przestrzenie pomiędzy płytami wypełnia się drobnym żwirem lub grysem albo obsiewa trawą, co umożliwia bezpośrednie odprowadzanie wody do gleby oraz jej akumulację. Jest to więc nie tylko efektowny zabieg dekoracyjny, ale również rozwiązanie przyjazne środowisku. Podobnie możemy postąpić budując podjazd. Ułożenie płyt w odległości odpowiadającej rozstawowi kół naszego samochodu pozwala na wypełnienie wolnych przestrzeni trawą lub kamykami, co stwarza dodatkową przestrzeń bioaktywną. Oprócz płyt ułożonych metodą step by step w nurcie eko doskonale sprawdzają się płyty ażurowe. Większość z nich powstała właśnie z myślą o naturalnej retencji wody. W tej grupie produktów na szczególną uwagę zasługuje płyta Polbruk Ekotech. Jest to tegoroczna nowość rynkowa., która charakteryzuje się wyjątkowo nowoczesnym i oryginalnym designem. Ma ona wymiar 60 x 40 cm. Ułożona na większej powierzchni tworzy ciąg prostych linii, na które składają się następujące po sobie wąskie pasy. Ażurowe otwory w płycie można wypełnić drobnym grysem lub obsiać trawą. W ten sposób powstaje nawierzchnia „w paski”, która jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale też funkcjonalna, a przy tym dość awangardowa w wyglądzie. Pyta Ekotech ma grubość 10 cm i można ją wykorzystać w ciągach pieszych oraz w lekkim ruchu samochodowym.

 

Nowocześnie, ale nieco rustykalnie

 

Oczywiście wielkoformatowe płyty to nie jedyny pomysł na modną nawierzchnię. Niektóre ogrody prowadzone są w stylu rustykalnym. Ten powrót do nieskrępowanej i nieokiełznanej natury jest pokłosiem trendów ekologicznych, ale również pandemii koronawirusa, gdy przebywanie poza domem i związane z tym zasady były dość restrykcyjne. Właśnie dlatego tak powszechna stała się chęć stworzenia namiastki takiej naturalnej, otwartej przestrzeni w bezpośrednim otoczeniu naszego domu. Oczywiście cała aranżacja nie musi być stricte rustykalna, ale dla jej urozmaicenia można użyć elementów w takim stylu. Dobrze w tego rodzaju kompozycjach sprawdza się na przykład Polbruk Petra. Powstała ona z inspiracji skalnym miastem w Jordanii, a swoim wyglądem przypomina popękaną od suszy ziemię lub skalny chodnik. Występuje w trzech kolorach - alpen, onyx i sahara. Rozwiązanie to znakomicie podkreśla egzotyczny klimat modnych ogrodów xeriscapingowych, w których sadzi się rośliny niewymagające częstego podlewania lub magazynujące wodę. W ten sposób uzyskamy atrakcyjne połączenie rustykalnych lub śródziemnomorskich klimatów z modną obecnie metodą aranżacji ogrodu.

 

Ważne dodatki

 

Nawierzchnia to tylko jeden z aspektów, na które warto zwrócić uwagę projektując otoczenie domu. Liczą się również dodatki, czyli elementy małej architektury. Murki oraz palisady wykonane z betonu, służą głównie do okiełznania zieleni, w tym niezwykle popularnych łąk kwietnych. Warto rozważyć dobór takich rozwiązań, które łączą w sobie naturalny wygląd i nowoczesny design. Doskonałym przykładem jest tu murek Albero będący uwspółcześnioną wersją dawnych murków granicznych dzielących pola we Włoszech czy na Cyprze. Można go zbudować w sumie z aż siedmiu betonowych kamieni różniących się wyglądem, dzięki czemu za każdym razem powstaje inny murek, donica czy rabata. Zaleca się jednak, żeby jego wysokość nie była większa niż jeden metr. Albero występuje w dwóch stylowych kolorach: brenta i alpen. W modzie są również minimalistyczne elementy, takie jak palisada Hestra, z której można wykonać designerskie bordery czy donice. Występuje ona w stonowanych szarościach oraz ciepłym brązie.  Oczywiście modnej betonowej galanterii, którą możemy wykorzystać w naszym ogrodzie jest więcej, czego dobrym przykładem są uniwersalne, gotowe stopnie betonowe Grando. Są dostępne w dwóch fakturach - gładkiej i łamanej. Pierwsza z nich doskonale pasuje do współczesnych, minimalistycznych aranżacji o „betonowym” charakterze. Druga, o „kamiennym” wyglądzie sprawdza się natomiast w kompozycjach, gdzie pożądane są naturalnie wyglądające materiały.

 

W aranżacji przestrzeni wokół domu warto postawić na sprawdzone rozwiązania, a do nich z całą pewnością należą elementy betonowe, które możemy wykorzystać do budowy nawierzchni i małej architektury.  Kształtując otoczenie domu należy jednak pamiętać przede wszystkim o roślinności. Zieleń w każdym projekcie powinna odgrywać pierwszoplanową rolę, bo to nieoceniona korzyść dla nas, naszego zdrowia i samopoczucia oraz naszej planety.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. - to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady