Nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 1)

Suche powietrze w mieszkaniu osłabia system odpornościowy organizmu, ale też powoduje problemy z zatokami, snem i koncentracją. Jest również przyczyną problemów zdrowotnych zwierząt i usychania roślin. Oprócz tego, może powodować pękanie mebli i innych sprzętów domowych. Aby do tego nie dopuścić, warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Poniżej przedstawiamy rodzaje i najważniejsze parametry tych urządzeń.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Nawilżacze tradycyjne

Ich budowa i działanie jest niezwykle proste. Są to ceramiczne bądź stalowe pojemniki, które zawiesza się na kaloryferach. Woda umieszczona w pojemniku paruje za sprawą ciepłego grzejnika, nawilżając w ten sposób powietrze. Są to dość tanie urządzenia, ale jednocześnie mało wydajne i ograniczone w działaniu.

Nawilżacze parowe

Wytwarzają ciepłą mgiełkę i działają na podobnych zasadach, jak nawilżacze tradycyjne. Woda w zbiorniku jest podgrzewana a dostające się z zewnątrz powietrze miesza się z cząsteczkami zimnej wody, tworząc wspomnianą mgiełkę. Para jest sterylna i niewidoczna; delikatnie podnosi temperaturę w mieszkaniu. Nawilżacz parowy zużywa sporo energii elektrycznej, a ciepła mgiełka może przeszkadzać w upalne dni.

Nawilżacze ewaporacyjne

Wytwarzają zimną mgiełkę - zamiast podgrzewacza posiadają bęben lub wkład z filtrem. Po wlaniu wody i włączeniu nawilżacza, zasysane powietrze jest wyrzucane na zewnątrz poprzez wentylator i dzięki temu powstaje niewidoczna, chłodna mgiełka. Urządzenia tego typu charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz możliwością stosowania aromaterapii. Pracują dość głośno, co może być uciążliwe zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Ultradźwięki to fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, w nawilżaczach wykorzystywane do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia mgiełki - chłodnej i/lub ciepłej (w zależności od modelu). Większość nawilżaczy ultradźwiękowych ma wbudowany higrometr, który pozwala kontrolować stan nawilżenia w pomieszczeniu.

Na rynku dostępne są również nawilżacze łączące w sobie cechy urządzenia parowego oraz ultradźwiękowego.

Najważniejsze parametry

Wydajność

Parametr ten decyduje o tym, jaką powierzchnię nawilży urządzenie i jak intensywnie będzie wytwarzać mgiełkę. Najmniejsze modele podnoszą wilgotność powietrza na powierzchni do 25 m2, a największe nawet na 300 m2. Wydajność parowania określa ilość wytwarzanej pary w danym czasie, a także zużycie wody nawilżacza. Najmniejsza wydajność oscyluje w granicach ok. 5 litrów, zaś największa - nawet 60 litrów na dobę. Na ilość zużywanej wody wpływa zarówno typ urządzenia, jak i częstotliwość wytwarzania pary.

Moc

Najwięcej energii zużywają nawilżacze parowe, które podgrzewają wodę. Ich moc oscyluje w przedziale 350-2000 W. Nieco mniej energii pobierają nawilżacze ultradźwiękowe - 25-50 W (chłodna mgiełka) i 12--14- W (ciepła mgiełka). Moc tych urządzeń zależy od rodzaju wytwarzanej mgiełki. Najmniej energii zużywają nawilżacze parowe wytwarzające zimną mgiełkę (ewaporacyjne), których moc oscyluje w granicach 20-50 W.

Przydatne funkcje

Regulacja - pozwala kontrolować stan wilgotności w pomieszczeniu. Jest to bardzo ważne, gdyż nie tylko suchość ale i nadmierna wilgotność powietrza może powodować problemy zdrowotne. Zbyt duże nawilżenie sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów, które są przyczyną duszności.

Jonizacja - aniony neutralizują jony dodatnie znajdujące się w powietrzu. Szkodliwe jony są przyczyną niedotlenienia organizmu i wielu chorób, m.in.: astmy, migreny oraz reumatyzmu. 

Oczyszczanie - jest konieczne, aby uniknąć bólu głowy, senności, astmy i problemów z koncentracją. Nawilżacz oczyszczający filtruje powietrze z kurzu i bakterii oraz wszelkich szkodliwych mikroorganizmów. 

Osuszanie - nadmierna wilgotność może powodować choroby dróg oddechowych. Aby ustrzec się przed zarazkami warto kupić taki nawilżacz, który w razie potrzeby osuszy powietrze.

Inhalacja - to świetny zabieg leczniczy, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Najlepiej zaopatrzyć się w urządzenie typu 2 w 1, czyli nawilżacz z inhalatorem. Oczywiście model musi być wyposażony w funkcję "ciepłej pary".

Aromaterapia - terapia z wykorzystaniem naturalnych olejków zapachowych. Nawilżacz umożliwiający stosowanie takich zabiegów pozwala odprężyć się i zapewnia ładny zapach w mieszkaniu.

Niezbędne wyposażenie

Zbiornik na wodę

W poszukiwaniu funkcjonalnego nawilżacza, warto zwrócić uwagę na wielkość pojemnika - im większą powierzchnię dane urządzenie jest w stanie nawilżyć, tym większy pojemnik na wodę powinno posiadać. Najlepsze są pojemniki przezroczyste, gdyż można stale kontrolować poziom wody. W niektórych modelach zastosowano zbiornik podświetlany, co bardzo ułatwia kontrolę stanu wody nocą.

Filtry

Producenci oferują wiele rodzajów filtrów do nawilżaczy powietrza. Filtr HEPA oczyszcza powietrze z alergenów i kurzu; filtr ceramiczny usuwa kamień, a węglowy redukuje brzydkie zapachy w powietrzu; filtr dyszowy ułatwia dystrybucję pary. Jest to niezbędne wyposażenie nawilżaczy wytwarzających zimną mgiełkę, która jest podatna na zanieczyszczenia.

Dodatkowe wskazówki:

  1. Latem warto stosować nawilżacze wytwarzające zimną mgiełkę, np.: ewaporacyjne lub ultradźwiękowe. Natomiast jesienią oraz zimą zaleca się używanie nawilżaczy z ciepłą mgiełką, czyli parowych i niektórych ultradźwiękowych.
  2. W pokoju dziecka powinien znaleźć się nawilżacz wytwarzający sterylnie czystą parę, a więc urządzenie parowe bądź wyposażone w specjalne filtry. Funkcje oczyszczania i jonizacji kompleksowo uzdatnią powietrze.
  3. Praca nawilżacza ultradźwiękowego jest cicha dla ludzi, ale nie dla zwierząt domowych (szczególnie psów i kotów), które mają zdecydowanie lepszy słuch. Aby zapewnić pełen komfort sobie, jak i pupilowi warto kupić nawilżacz parowy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~@Oskar | 2014-02-27 14:08
Bardzo ładny ten stadler, chociaż dla mnie ładniejszy jest różowy Anton
~Natalia | 2013-11-13 12:46
Wszystkim planującym zakup nawilżacza powietrza polecam markę Boneco. Sama mam ewaporacyjny nawilżacz Boneco i sobie go chwalę. Nie zamieniłabym na żaden inny model. Z perspektywy czasu stwierdzam, że był to świetny wybór.
~oskar | 2013-09-24 12:41
Bardzo dobry artykuł. Na jego podstawie zdecydowałem się na ultradźwiękowy http://www.aero7.pl/nawilzacz-stadler-form-jack-bialy,313...
Czyż nie jest piękny? :D
~Deraw | 2013-07-30 12:00
Zgodze się. Sam korzystam z tych nawilżaczy i muszę przyznać, że się sprawdzają.

Najnowsze porady