Wilgotność powietrza w domu - co powinieneś wiedzieć

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Wilgotność powietrza w mieszkaniu, utrzymana na odpowiednim poziomie wpłynie korzystnie na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale też uchroni meble i sprzęty przed zniszczeniem. O tym, jakie skutki powoduje przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej lub wysokiej wilgotności powietrza, a także jak zmierzyć i regulować jej poziom, przeczytasz w poniższej poradzie.

 

Prawidłowa wilgotność powietrza w mieszkaniu

 

W pomieszczeniu, wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 40-60% - tylko taka jest korzystna dla Twojego zdrowia, jak i mebli, podłóg, książek oraz ubrań. Oczywiście wilgotność danego pomieszczenia powinna być zależna od jego wykorzystania - w kuchni na pewno będzie nieco wyższa niż np.: w sypialni.

 

Zbyt suche powietrze to takie, w którym poziom wilgotności nie przekracza 40%. Przebywając często w takich pomieszczeniach narażasz się na nieżyty nosa, wysuszenie błony śluzowej ust i oczu, podrażnienie górnych dróg oddechowych. U dzieci często występuje sapka. Przy tak suchym powietrzu szybciej starzeje się skóra. Zbyt niska wilgotność niekorzystnie działa również na Twoje mieszkanie, a zwłaszcza na meble - drewno ulega wysuszeniu i z czasem pojawiają się na nim rysy oraz pęknięcia, a parkiet i panele zaczynają się rozszczelniać.

 

Duża wilgotność powietrza (przekraczająca poziom 60%) również nikomu nie służy. Przede wszystkim, to idealne środowisko do rozwoju grzybów i roztoczy. W konsekwencji możesz mieć trudności z oddychaniem, zawroty głowy oraz nawracające infekcje błon śluzowych i skóry. Podwyższona wilgotność powietrza zniszczy meble i sprzęty znajdujące się w Twoim mieszkaniu - powoduje puchnięcie drewna, rozklejanie się drewnianych elementów i korozję na metalowych częściach mebli oraz narzędzi). Przez wysoką wilgotność odniesiesz również znaczne straty na ogrzewaniu mieszkania - brak częstego wietrzenia zimą to główna przyczyna zawilgocenia ścian, które szybciej wytracając ciepło. W rezultacie, Twoje mieszkanie zamiast się ogrzewać, ulega wychłodzeniu.

 

Jak zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniu?

 

Wilgotność powietrza w swoim domu może sprawdzić za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego higrometrem. Już za kilkadziesiąt złotych nabędziesz wielofunkcyjną stację pogodową, która poza pomiarem poziomu wilgotności w pomieszczeniu, poinformuje Cię o temperaturze i ciśnieniu. Elektroniczne higrometry obliczają wilgotność względną, tzn. dokonują pomiaru zawartości pary wodnej w powietrzu w odniesieniu do temperatury powietrza i podają wartość w procentach. Tak odczytany z ekranu LCD wynik to odpowiedź na pytanie, czy wilgotność danego pomieszczenia jest dobra dla Ciebie i sprzętów znajdujących się w mieszkaniu. Być może będziesz musiał zainwestować w nawilżacz powietrza, lepszą wentylację lub pochłaniacz wilgoci.

 

Jak uzyskać właściwy poziom wilgotności?

 

Dzięki odpowiedniej wentylacji, utrzymasz wilgotność powietrza w mieszkaniu na odpowiednim poziomie. Pamiętaj, aby okna i drzwi miały specjalne systemy rozszczelnienia. Pojemniki z wodą na kaloryferach (w okresie zimowym), a nawet rośliny także zwiększą wilgotność powietrza.

 

Aby uzyskać optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach, użyj nawilżaczy powietrza. Większość z nich może być wykorzystana dodatkowo w celu inhalacji, aromaterapii bądź jonizacji. Nawilżacze oczyszczą powietrze z kurzu, pyłu i innych alergenów. Więcej na ten temat przeczytasz w naszej poradzie Nawilżacz powietrza - jaki wybrać?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Daria | 2014-02-27 14:04
Ja trochę poczytałam i polecam nawilżacze Stadler Form, nie dość, że dobra jakość to również super wygląd!
~Viola | 2013-11-18 11:48
Żeby powietrze było dobrze nawilżone warto pomyśleć o zakupie nawilżacza powietrza. Tylko najlepiej sprawdzony i taki, który tak naprawdę dobrze nawilża powietrze, jak np. Boneco. Warto poczytać na ten temat różne artykuły, żeby się przekonać, że tak jest.

Najnowsze porady