Nowoczesne kwietniki ogrodowe z betonu

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

 Standardowo w przydomowych ogrodach granice pomiędzy tarasami, podjazdami i alejkami, a strefami wypełnionymi zielenią wyznaczają obrzeża. Niemniej jednak specyfika powstających dzisiaj osiedli zabudowanych domami jednorodzinnymi lub „bliźniakami” znacznie ogranicza przestrzenie zielone, czyli de facto przydomowe ogrody. Działki są coraz mniejsze, a otoczenie domu to często kawałek deptaka i skromna powierzchnia zielona. Od frontu zwykle znajduje się niewielki podjazd prowadzący do garażu oraz małe trawniki i chodnik. Z tego właśnie powodu tak ważne jest oszczędne dysponowanie przestrzenią i umiejętne jej zagospodarowanie.

 

Pnij się w górę - korzystaj z gotowca

 

Ograniczona przestrzeń wymusza poszukiwanie kreatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest planowanie przestrzeni zielonych na murkach separujących od sąsiednich posesji. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zwiększa dostępną przestrzeń. Na realizację tego pomysłu pozwolą dedykowane rozwiązania, takie jak Polbruk Abax. Są to betonowe prostokątne gazony o wymiarach 60x40 cm i wysokości 25 cm. Dodatkowo posiadają one geometryczną krawędź z paskowanym deseniem. Elementy Abax występują w trzech neutralnych oraz uniwersalnych kolorach: szarym, grafitowym i brązowym, dzięki czemu doskonale pasują do każdego ogrodu. Można zbudować z nich murek lub ścianę będącą swego rodzaju ogrodzeniem. Poszczególne elementy mogą być dowolnie układane, co umożliwia budowę ciekawych i oryginalnych aranżacji. Układając gazony Abax jeden na drugim, możemy stworzyć zieloną ścianę. W najwyżej położonych należy posadzić pnącze, np. winobluszcz lub bluszcz, gdy rośliny podrosną, będą opadać ku ziemi, tworząc zieloną płaszczyznę. Ściany wybudowane z gazonów Abax mają jeszcze jedną zaletę - stanowią naturalną barierę akustyczną. Innym pomysłem na budowę oryginalnej aranżacji jest wysunięcie niektórych elementów z lica muru do wnętrza ogrodu lub w stronę posesji. Uzyskamy przez to efekt wystających z muru betonowych donic, w których można zasadzić kwiaty, zioła czy inne niewielkie rośliny. Oprócz różnych możliwości ułożenia elementów budujących murek, do wyboru jest także kilka wariantów kolorystycznych. Bardzo ciekawie prezentuje się ściana wybudowana z gazonów o różnych odcieniach, ułożonych w szachownicę lub rzędami. Abax może posłużyć nie tylko do budowy murka „ogrodzeniowego”, ale też wolnostojących donic na rośliny, a także murków oporowych. Dużym atutem tego rozwiązania, w przypadku zastosowania go w charakterze donicy wolnostojącej, jest stabilność.  Abax posiada prostokątną podstawę, a waga jednego elementu to prawie 50 kg. Tak solidna donica nie zmieni swojego położenia przy przypadkowym potrąceniu czy nawet silnym wietrze.

 

Ciekawy kwietnik w mini przestrzeni

 

Interesującą alternatywą dla gazonów w przydomowych mini ogrodach mogą być produkty, takie jak Polbruk Tigela. Posiada ona kształt litery „l”, wymiar 42x33 cm, wysokość 80 cm i jest dostępna w dwóch kolorach: stalowym i grafitowym. Ze względu na kształt tego prefabrykatu można wykonać z niego oryginalne donice, które umożliwiają formowanie „oprawy” zielonej przestrzeni w dowolny sposób. Budując donice, można wykorzystać dłuższy lub krótszy bok elementów, pozwoli to różnicować wysokość donic, a co za tym idzie - zaakcentować poszczególne grupy roślin lub różne strefy przydomowe w tworzonym założeniu. Tigela to niezwykle wielofunkcyjny prefabrykat. Co ciekawe, w mini ogrodach może ona posłużyć także do budowy ławki. Przepis na nią jest bardzo prosty. Dwa elementy należy ułożyć w pewnej odległości od siebie tak, aby każdy z nich przylegał płaszczyzną dłuższego boku do podłoża. Następnie pomiędzy krótszymi pionowymi bokami, na ich szczycie, mocuje się drewniane deski czyli siedzisko ławki.  

 

Betonowe prefabrykaty znajdują bardzo szerokie zastosowanie w przydomowych przestrzeniach. Mogą posłużyć nie tylko do wykończenia nawierzchni jako płyty czy kostki, ale również do tworzenia ram dla zielonych przestrzeni w ogrodzie. Są idealne zwłaszcza wtedy, gdy powierzchnia wokół posesji jest niezwykle mała i należy ją maksymalnie wykorzystać.

 

 

 

Polbruk S.A. - to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Styl, Klasyka, TOP oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

 

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

 

 

Polecane strony

Polbruk
Polbruk
tt
tt
TAGI:

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: