Pomoc kuchenna potrzebna od zaraz, czyli wybieramy odpowiednią baterię!
Kuchnia to serce domu, miejsce, w którym przyjemnie się przebywa. Dlatego też nawet jej najmniejsze detale powinny być w pełni dopasowane do oczekiwań i potrzeb domowników. Armatura sanitarna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni i stanowi jej swoiste centrum. Ważne jest zatem, aby zapewniała wygodę użytkowania i przyciągała spojrzenia swoim wyjątkowym designem.
Zakup baterii kuchennej powinien być bardzo skrupulatnie przemyślany. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które dzięki swoim funkcjonalnościom spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Przy wyborze odpowiedniej baterii należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej kształt, wielkość oraz długość wylewki. Niezwykle istotne są również zastosowane w tego typu urządzeniach dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort użytkowania i generują oszczędności związane z ograniczeniem zużycia wody i energii.
Styl kuchni nie bez znaczenia
Bateria kuchenna, choć zwykle niewielka w porównaniu do innych domowych urządzeń, jest elementem mającym ogromne znaczenie podczas aranżowania przestrzeni nazywanej sercem domu. Stanowi bowiem centrum rodzinnych wydarzeń, w związku z tym powinna zostać bardzo starannie dopasowana do stylu całego wnętrza. W nowoczesnej i minimalistycznej kuchni to właśnie bateria będzie jednym z nielicznych, jeżeli nie jedynym, elementem „wyrastającym” z przyściennego lub wyspowego blatu. Czyni to z niej nie tylko element użytkowy, ale także dekoracyjny. Warto postawić zatem na proste, geometryczne i nieskomplikowane formy. We wnętrzach bardziej tradycyjnych, lepiej sprawdzą się baterie o delikatnej linii i zaokrąglonych kształtach. Nie bez znaczenie pozostają także same gabaryty armatury. W małych pomieszczeniach należy postawić na model o niewielkich rozmiarach. Natomiast w kuchni o dużym metrażu idealnie sprawdzi się okazała bateria z wysoką, funkcjonalną wylewką.
Model wylewki
Armatura kuchenna powinna stwarzać możliwość swobodnego i wygodnego użytkowania. Strumień wody musi mieć większy zasięg, niż w modelach przeznaczonych do łazienki. Na rynku dostępne są baterie z wylewką nieruchomą, obrotową, wyciąganą i elastyczną. Przy zlewozmywaku dwukomorowym warto postawić na baterię z wylewką długą i obrotową, w której strumień wody sięgał będzie możliwie najbliżej środka zlewu. Taka konstrukcja urządzenia daje możliwość optymalnego wykorzystania powierzchni zmywania. Szczególną uwagę warto zwrócić także na funkcjonalność baterii z wyjmowaną i elastyczną wylewką. Dzięki niej możliwe jest wygodne umycie dużych naczyń lub napełnienie wodą nawet wysokich pojemników, takich jak wazony.
Funkcjonalność dla wygody
Funkcjonalności danej baterii stanowią często główne kryterium podczas jej zakupu.Musi być wygodna w użytkowaniu, ale co jeszcze? - Wybór baterii kuchennej powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób będzie ona przez nas użytkowana. Osoby pasjonujące się gotowaniem z pewnością docenią modele uruchamiane bezdotykowo. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet przy ubrudzonych dłoniach bateria pozostaje nieskazitelnie czysta. Natomiast modele uruchamiane manualnie zdecydowanie lepiej sprawdzą się u osób, które często korzystają z wody o zróżnicowanej temperaturze i napełniają duże naczynia takie jak np. garnki. Ostatnimi czasy niezwykle popularna stała się także bateria hybrydowa, która łączy w sobie funkcjonalności przypisywane zarówno modelom bezdotykowym, jak i uchwytowym. W najnowszych tego typu urządzeniach, możemy ustawić czas zamknięcia przepływu wody lub odczytać jej temperaturę na znajdującym się poniżej wylewki wyświetlaczu - radzi Joanna Gręda, ekspert marki Oras - producenta armatury sanitarnej.
Coś więcej niż bateria
Stojąc prze wyborem odpowiedniej armatury sanitarnej nie wolno zapominać o niezwykle ważnych aspektach ekologicznych i ekonomicznych. - W bateriach istotne są przede wszystkim materiały, z których zostały wykonane. Mają one przecież bezpośrednią styczność z wodą, dlatego muszą być w pełni bezpieczne dla zdrowia. Warto zwrócić uwagę także na zastosowane w konstrukcji baterii elementy wpływające na oszczędność wody i energii. Niezbędny jest aerator, który dzięki napowietrzaniu wody zdecydowanie zmniejsza jej objętość, a elektroniczne uruchamianie potrafi ograniczyć jej zużycie nawet o 50%. Takie technologiczne rozwiązania, w które wyposażona jest bateria, pozytywnie wpływają na stan domowego budżetu i na środowisko. Jakość zatem to nie tylko walory estetyczne i długoletnia niezawodność. To także odpowiedzialność przejawiająca się w doborze materiałów i poszanowanie dla otaczającej nas natury - mówi ekspert firmy Oras.
Baterie kuchenne to elementy wyposażenia domu, które wymieniamy raz na kilka lub kilkanaście lat. Ich zakup warto zatem potraktować jako inwestycję, która sprawi, że codzienne przebywanie w kuchni stanie się przyjemnością a dbanie o naturalne zasoby przyrody dobrym, godnym naśladowania nawykiem.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam