Strefa prysznicowa bez barier

BePR  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Podczas urządzania strefy prysznicowej, z której mają korzystać osoby starsze, niepełnosprawne ruchowo, lub które po prostu mają trudności z poruszaniem się, przede wszystkim należy brać pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę jej użytkowania. Warto więc sięgać po produkty uznanych firm oferujących rozwiązania poprawiające komfort codziennego życia. O czym warto pamiętać przy wyborze odpowiedniej kabiny?

Aranżacja strefy prysznicowej dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową wymaga zachowania określonych standardów zapewniających funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przestrzeń powinna być pozbawiona barier architektonicznych np. progów, żeby z łatwością można było po niej chodzić. Warto też zachować tzw. pole manewrowe, dzięki któremu z prysznica swobodnie będą korzystać osoby poruszające się o kulach, chodziku czy na wózku inwalidzkim. To tylko część wskazówek, co warto jeszcze wiedzieć?

Drzwi szeroko otwarte

To, na jaki sposób otwierania drzwi się zdecydujemy, będzie miało ogromny wpływ na komfort użytkowania strefy prysznicowej. Kabiny otwarte, czyli typu walk-in cechuje szerokie wejście, brak ruchomych elementów i barier architektonicznych. Z pewnością przypadną do gustu osobom starszym lub z niepełnosprawnościami, gdyż będą dla nich bardzo wygodne. Decydując się na ten wariant warto wybrać model wykonany z jednej tafli szkła, co z kolei da możliwość bezproblemowego wjazdu pod prysznic wózkiem inwalidzkim. Innym polecanym rozwiązaniem są kabiny z drzwiami składanymi lub przesuwnymi, które nie potrzebują dodatkowej przestrzeni do otwierania. Wybierając ten wariant należy pamiętać o tym, by szerokość drzwi nie była mniejsza niż 90 cm, co pozwoli na komfortowe wchodzenie i wychodzenie z kabiny osobom z dysfunkcjami narządu ruchu.

- Podczas zakupów warto sprawdzić czy wybrany model można zamontować bez listwy progowej. Jeśli tak - ze strefy prysznicowej swobodnie będą korzystać również osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim - mówi Hanna Błaszak, ekspert firmy Radaway.

Kabina do zadań specjalnych

Łazienki bywają trudne do aranżacji. Miewają bardzo mały metraż lub nietypowy rozkład. Nie jest to jednak przeszkoda, by zaaranżować wnętrze w taki sposób, żeby maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce i stworzyć w nim wygodną przestrzeń kąpielową. Z pomocą przychodzą niestandardowe rozwiązania, które umożliwiają stworzenie produktów według indywidualnych potrzeb.

 

- Dzięki programowi „Na miarę” jesteśmy w stanie dopasować kabinę do każdej sytuacji aranżacyjnej. Model z wejściem pasującym do wymiarów wózka inwalidzkiego czy kabina, której  szyba musi być docięta do wybudowanego siedziska - nie ma dla nas rzeczy niemożliwych - przekonuje Hanna Błaszak.

Brodzik ma znaczenie

Dla maksymalnej wygody warto wybrać brodzik podpłytkowy. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Taki rodzaj brodzika potrzebuje sporo przestrzeni na elementy konstrukcyjne, które montuje się w podłodze. W przypadku mieszkań w blokach, strop bywa niewystarczająco gruby by je tam umieścić. Jeśli to nas nie dotyczy i mamy szansę kabinę postawić bezpośrednio na posadzce - zróbmy to. Jednolita powierzchnia pod prysznicem, bez przeszkód to gwarancja zadowolenia i bezpieczeństwa. Jeśli jednak taki sposób montażu jest wykluczony, warto zastanowić się nad zakupem modelu ultrapłaskiego wykonanego z konglomeratu marmurowego, który nie wymaga aż tyle miejsca i także może być zlicowany z poziomem podłogi. Jego atutami są m.in. antybakteryjna powierzchnia, odporność na zawilgocenia i zagrzybienia oraz niezwykła trwałość i wytrzymałość. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na brodzik konglomeratowy o strukturze kamienia, zyskamy powierzchnię o właściwościach antypoślizgowych, które minimalizują ryzyko poślizgnięcia się podczas kąpieli.

Pomocne dodatki

Wybierając kabinę warto pomyśleć o akcesoriach. Specjalna poręcz, siedzisko czy wieszak na ręcznik zamontowany do szyby kabiny to niedrogie elementy, a zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, by rozlokować je we właściwych miejscach i dostosować do wzrostu użytkownika. Dzięki temu domownik będzie miał zawsze wszystko pod ręką.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: