Trendy mieszkaniowe 2021. Zobacz, jakie mieszkania są popularne w tym roku

pblechbud  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Trwająca pandemia COVID ma wpływ na sektory gospodarki, w tym także na rynek nieruchomości. Jak kształtuje się rynek pod wpływem zmian związanych z pandemią? Czy trendy mieszkaniowe w 2021 roku będą inne niż w latach ubiegłych? Czego szukają klienci? Zachęcamy do lektury.

Gdzie chcą mieszkać Polacy?

Pierwszy kwartał 2020 roku nie zapowiadał zmian - ceny mieszkań od kilku lat sukcesywnie rosły, choć specjaliści sugerowali, że prędzej czy później ten trend się odwróci. Mimo pandemii tak się nie stało - rynek się zatrzymał, a ceny mieszkań nie spadły. Deweloperzy skupiali się na realizacji rozpoczętych już inwestycji, a klienci po pierwszym zamrożeniu rynku, związanego z nową i niepewną sytuacją, wrócili do wysyłania zapytań. 

Doświadczenia II kwartału 2020, zmieniły nieco charakter poszukiwanych nieruchomości. Więcej osób szukało przestronnych mieszkań lub domów na obrzeżach miast. Dlaczego? Wpływ na zmianę trendu miała bez wątpienia pandemia i przymusowa izolacja, której wielu doświadczyło. Większe mieszkanie, np. z balkonem lub ogródkiem, a także nieruchomość w zabudowie szeregowej czy dom wolnostojący, dają większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności, niż niewielkie mieszkanie w centrum. Klienci coraz częściej poszukują nowoczesnych nieruchomości blisko zieleni i z dala od miejskiego zgiełku - mieszkań, które zapewnią im wszystko to, czego będą potrzebować do życia.

Inwestycja w nieruchomość - czy to się opłaca?

W ubiegłych latach odsetek klientów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych był dość spory. Wielu inwestorów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, kupowało mieszkania na wynajem na pokoje. Obecnie ten trend jest mniejszy. Wynika to ze spadku cen wynajmu - wiele osób, w tym studentów, którzy stanowią potężną grupę wynajmujących, zdecydowało się na powrót do domów rodzinnych, rezygnując z wynajmowanych dotychczas mieszkań.

Wszystko wskazuje jednak na to, że trend ten jest chwilowy, a ceny mieszkań na wynajem powrócą do poprzednich kwot w momencie zwiększonego popytu. Nieruchomości pozostają więc doskonałą inwestycją kapitału. Ile wartą? To zależy od momentu sprzedaży. 

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Osobom szukającym nieruchomości, polecamy mieszkania lub segmenty w zabudowie szeregowej, zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy - np. w Mosinie koło Poznania. Świetna komunikacja z centrum miasta, przy jednoczesnej bliskości terenów zielonych otuliny Wielkopolskiego Parku Narodowego sprawiają, że nieruchomości te często wybierają zarówno osoby preferujące aktywny tryb życia, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. 

 

Joanna Jakubowska, PB LEchbud

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady