Rynek nieruchomości w czasie pandemii. Czy warto właśnie teraz inwestować w mieszkania?

pblechbud  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Rynek nieruchomości na początku pandemii wyraźnie zwolnił. Wielu pośredników, zwłaszcza na początku wprowadzenia stanu epidemicznego w Polsce, zauważyło znaczący spadek zainteresowania tematem zakupu nieruchomości - mniej jest telefonów, mniej prezentacji lokali z rynku wtórnego. Czy to oznacza, że możemy spodziewać się spadku cen mieszkań? Czy warto inwestować w nieruchomości podczas pandemii czy lepiej decyzję o zakupie odłożyć na później? Zachęcamy do lektury.

Ceny mieszkań a koronawirus

Czy pandemia ma wpływ na ceny mieszkań? Do tej pory raczej nie ma przesłanek żeby mówić o znaczącym spadku cen - te pozostają na tym samym poziomie. Tendencja wzrostowa utrzymuje się na rynku nieruchomości od 2012 roku. Niewykluczone jednak, że sytuacja spowodowana SARS-CoV-2 wpłynie na obniżenie lub zahamowanie wzrostu cen nieruchomości w dalszej perspektywie. Trudno jednak przewidzieć dokładnie ile ta obniżka potrwa.

Koronawirus a popyt na rynku nieruchomości

Konsekwencją hamowania rynku nieruchomości w dobie pandemii jest obecnie nie tyle spadek cen, co spadek zainteresowania nieruchomościami, szczególnie mieszkaniami inwestycyjnymi. Mniej osób decyduje się na zakup mieszkań pod wynajem krótkoterminowy finansowany kredytem. Transakcje gotówkowe pokazują jednak, że inwestycja kapitału w nieruchomości uznawana jest za bezpieczniejsze rozwiązanie w kontekście ewentualnego spadku znaczenia złotego. Warto pamiętać, że w podejściu długoterminowym inwestycja w nieruchomości jest zawsze opłacalna.

Czy warto kupić mieszkanie na kredyt w dobie Covid-19?

Pandemia spowodowała chwilowy spadek zainteresowania także kredytami hipotecznymi - widać to szczególnie w zestawieniu danych z marca 2020 i 2019 - jak podaje portal nieruchomosci.wprost.pl, wg statystyk BIK w tym roku liczba wnioskowanych kredytów hipotecznych była aż o 7,6% niższa. Same banki też nie są tak skore do udzielania pożyczek, wiele z nich zaostrza zasady przy ocenie ryzyka i wydawaniu decyzji kredytowych,  wymaga też 20% wkładu własnego. Mimo tych przeszkód, jest to sprzyjający czas dla kredytobiorców: obniżone stopy procentowe a także możliwość odroczenia płatności rat kredytowych.

Jakie są prognozy dot. rynku nieruchomości?

Warto na bieżąco obserwować rynek nieruchomości, sytuacja zmienia się bowiem dość dynamicznie. Finalizowanie umów kupna-sprzedaży zostało chwilowo zamrożone, podobnie jak ceny ofertowe. Okres przestoju związanego z pandemią z pewnością wpłynie na rynek nieruchomości i zachowania konsumentów, ale efekt uzależniony będzie nie od faktu pandemii, ale od tego, jak długo to zamrożenie potrwa. Już dziś wiele deweloperów oferuje promocje, np. wiosenne obniżki cen mieszkań.

Coraz więcej osób inwestuje w mieszkania na przedmieściach

Pandemia zweryfikowała popularność nieruchomości. Wielu deweloperów zaobserwowało wzrost zapytań dotyczący mieszkań z ogródkiem, loggią, balkonem, tarasem. W dobie przymusowego lockdownu to właśnie te elementy okazywały się istotne.

Mieszkania z ogrodem lub tarasem zlokalizowane w zielonej okolicy, np. w Mosinie, odpowiadają na potrzeby nie tylko rodzin z dziećmi, ale singli czy osób starszych. Liczne ścieżki rowerowe i spacerowe w pobliżu, las, cisza, własny ogródek, w którym można odpocząć - to właśnie tego typu nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem w ostatnim czasie. Na ich popularność wpływa także fakt, że są dobrze skomunikowane, ale poza tłocznym centrum.

Joanna Jakubowska, PB Lechbud

Czy w takim razie warto inwestować w mieszkania w dobie pandemii? Inwestycja kapitału w nieruchomości zawsze jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Warto obserwować rynek, dokładnie ocenić ryzyko i inwestować mądrze - zarówno kupując mieszkanie dla siebie, jak i w celach inwestycyjnych).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
olga-romanowska | 2020-10-14 09:35
Ceny mieszkań w ogóle nie spadły, mimo, że wszyscy na to czekaliśmy. Rynek nieruchomości o dziwo, nie ucierpiał bardzo przez wirusa. Aktualizację sytuacji na rynku, możecie przeczytać w artykule https://gethome.pl/blog/rynek-nieruchomosci-covid-19/.

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady