Zalety i wady domów drewnianych

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Coraz więcej osób decyduje się na postawienie domu drewnianego, mimo iż budowa w takiej technologii posiada swoje zalety, ale też wady.

Zalety domów drewnianych

 

1. Niepowtarzalny mikroklimat

Drewno posiada zdolność do samoregulacji wilgotności powietrza - stwarza więc wyjątkowy, trudny do osiągnięcia w innych technologiach, mikroklimat wnętrza budynku. Domy drewniane, w przeciwieństwie do murowanych zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i ułatwiają oddychanie - są ekologiczne i energooszczędne.

2. Skrócony czas budowy

Wznoszenie konstrukcji budynku nie wymaga stosowania mokrych technologii - jej budowa ogranicza się do montażu drewnianych elementów, łączonych na gwoździe i metalowe łączniki. Nie potrzeba więc przerw technologicznych - budowa domu składanego na placu budowy trwa około trzech miesięcy, natomiast przywiezionego w pełnej prefabrykacji - zaledwie kilka dni. Drewno jest materiałem stosunkowo lekkim, dlatego też nie pociąga za sobą masywnych fundamentów - ich koszt jest znacznie niższy. Mniej kosztuje również transport samych materiałów na budowę oraz w jej obrębie. Lekka konstrukcja domów drewnianych, w łatwy i szybki sposób pozwala przeprowadzić ewentualne zmiany, naprawy lub modernizacje. Domy w tej technologii można wykonywać także zimą.

3. Większa powierzchnia użytkowa domu

Przegrody domów z drewna wyłożone są folią paraizolacyjną oraz wypełnione izolacją termiczną - pozwala to uzyskać wysokie parametry izolacyjności cieplnej. Dzięki temu, domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych, posiadają powierzchnię użytkową większą o około 10% niż budynki murowane.

Wady domów drewnianych

 

1. Mała bezwładność cieplna

Aby cieszyć się domem przez wiele długich lat, drewno należy odpowiednio zabezpieczać i konserwować. Takie zabiegi pozwolą przedłużyć trwałość budynku i poprawią jego walory estetyczne. Dom drewniany w lecie szybko się nagrzewa, a zimą ochładza - wpływa to niestety na koszty ogrzewania i klimatyzacji.

2. Brak wspólnego systemu wymiarowego

Różne wymiary materiałów budowlanych, np.: izolacji cieplnej, płyt gipsowych czy drewnopochodnych, przy systemowym rozstawie słupków, belek stropowych i krokwi dachowych, utrudniają budowę oraz wpływają na wzrost jej kosztów.

3. Słabo rozpowszechniona technologia

Drewno jako konstrukcyjny materiał budowlany, nie cieszy się jeszcze u nas zbyt dużą popularnością, mimo iż w wielu krajach domy z drewna stanowią większość budownictwa jednorodzinnego. Jest to wysublimowana technologia, wymagająca wyjątkowej dokładności i kultury technicznej, a także bardzo dobrej znajomości zasad techniczno-montażowych.

Aby uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z wadami drewna, budowę domu należy zlecić godnym zaufania specjalistom. Dzięki temu, będzie on wykonany z najlepszej jakości materiałów i w należyty sposób.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: