Zazieleniajmy otoczenie!

mniam  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Dostarcza tlenu, reguluje wilgotność powietrza, chroni przed palącym słońcem, zmniejsza temperaturę otoczenia – zieleń w przestrzeni zewnętrznej pełni wiele istotnych funkcji. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zwiększyć jej powierzchnię wokół domu oraz w przestrzeni publicznej, wkomponowując ją w nawierzchnię lub wygodne meble ogrodowe i miejskie.

 

Znaczenie zieleni w obszarach zabudowanych zrozumiano już w XIX wieku, gdy w centrach metropolii zaczęły postawać ozdobne aleje i deptaki, a w ich pobliżu - miejskie parki. Przełom XIX i XX wieku przyniósł koncepcję miast - ogrodów. W silnie zurbanizowanych i tłocznych miastach Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, pomiędzy gęstą zabudową, zaczęły powstawać parki kieszonkowe. Od tamtego czasu koncepcja zieleni w mieście ewoluowała. Zielone przestrzenie w metropoliach zaczęły pojawiać się w mniej oczywistych lokalizacjach, takich jak dawne drogi, nieczynne linie kolejowe czy szeroko pojęte tereny industrialne, ale nie tylko. Na zieleń w przestrzeniach publicznych składa się cały szereg mniejszych elementów, takich jak szpalery drzew wzdłuż drogi, wertykalne donice z zielenią na murach czy trawa. Można ją posiać pomiędzy ażurowymi kostkami betonowymi tworzącymi nawierzchnię parkingu. To również doskonały sposób na to, żeby spełnić wymagania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które dziś coraz częściej określają konieczną do zachowania powierzchnię bioaktywną. 

 

Eko parking

 

Budowa parkingu z ażurowych kostek obrastających zielenią to idealny pomysł na funkcjonalną i ekologiczną przestrzeń parkingu czy podjazdu. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które to umożliwiają. Podstawowe z nich to Polbruk Meba i Greengo. Ciekawszym rozwiązaniem pod względem designu jest Greengo. To kwadratowa płyta o wymiarze 40x40 cm z okrągłymi otworami. Połączono je ze sobą prostymi lub lekko falującymi liniami, co nadaje ułożonym z nich płaszczyznom interesujący, dynamiczny wygląd. Greengo występuje w dwóch modnych kolorach: szarym i grafitowym. Bardziej klasycznym, stosowanym od wielu lat na parkingach rozwiązaniem jest płyta Polbruk Meba. Posiada ona rozmiar 40x60 cm oraz otwory w kształcie kwadratu, które są połączone nacięciami w formie prostych linii. Występuje ona w dwóch szarościach (szary i grafitowy) oraz w odcieniu czerwieni. Powyższych płyt z powodzeniem użyjemy również do umacniania skarp czy wałów, tak żeby nie osypywała się z nich ziemia. Wtedy oprócz klasycznej krótko przyciętej trawy, takiej jak na podjeździe czy parkingu, wskazane jest posianie trawy ozdobnej.

 

Design i ekologia

 

Niekiedy przestrzeń, w której budujemy parking, wymaga bardziej designerskich rozwiązań. Zwykle jest to pożądane w centrach miast, dlatego warto w nich zastosować prestiżowe płyty. Produktem nadającym się zarówno na miejskie place, parkingi, jak i  przydomowy podjazd, jest Polbruk Extrano. To kwadratowa płyta o wymiarze 50x50 cm łącząca w sobie neutralne szarości i minimalistyczny design z nutką ekstrawagancji, której dodają jej ażurowe finezyjne wzory widoczne na każdym elemencie. W otworach tych można zasiać trawę. Sprawi to, że wycięcia przypominające pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża wypełnią się zielenią, która będzie stanowiła kontrast dla szarości płyt. Taki efekt jest niesłychanie pożądany we współczesnej architekturze. Poza tym dzięki rosnącej w otworach trawie stworzymy powierzchnię bioaktywną, która jest niesłychanie potrzebna w przestrzeniach publicznych. Drugim rozwiązaniem przeznaczonym do centrów miast, przestrzeni śródmiejskich lub przydomowych jest kostka Polbruk Ekol. Nie jest to płyta ażurowa, ale dzięki specjalnym wypustkom po ułożeniu również stworzy szaro-zielony dywan. Pojedyncza kostka to kwadrat o boku 20 cm, na którego krawędziach występują końcówki zwane dystansami, które uniemożliwiają zbyt bliskie układanie elementów obok siebie. W ten sposób powstała pomiędzy nimi przestrzeń nadaje się do uprawy trawy. Ekol to jednak nie tylko szansa na ekologiczną, przepuszczalną nawierzchnię, ale również niesłychanie stylowa propozycja. Jej regularny, kwadratowy kształt sprawia, że nawiązuje ona wielkością do spotykanych niegdyś w centrach miast kostek brukowych wykonanych z granitu. Co więcej, jest ona dostępna w stonowanych kolorach szarym i grafitowym, dzięki czemu będzie pasować do wielu aranżacji. Zieleń w nawierzchni parkingu nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie możemy ją umieścić.

 

Zielone meble

 

Inspirujących rozwiązań jest o wiele więcej. Warto niekiedy wyjść poza schemat i na przykład zbudować meble miejskie łączące w sobie walory użytkowe z ekologią. Doskonale będą nadawały się do tego elementy Neo, z których zwykle wznosi się ogrodzenia. Możemy jednak przy ich pomocy w przestrzeni publicznej stworzyć również na przykład betonowe sofy, pufy czy donice na miejskim placu lub strefę odpoczynku przy parkingu. Aby meble te były komfortowe, należy wykonać na nich siedziska z drewnianych desek. Zieleń umieścimy natomiast w ostatnich rzędach pustaków, czyli oparć lub podłokietników miejskich sof. Przy większej liczbie mebli swoistym łącznikiem dla całej kompozycji mogą być donice zbudowane z Neo albo modułów L-ka Tigela. W zależności od ich wielkości można w nich posadzić ozdobne trawy, krzewy czy zioła, a nawet niewielkie drzewa. Drugie z tych rozwiązań  poprawi komfort korzystania z tak przygotowanej strefy wypoczynku w miesiącach letnich. Uzupełnieniem projektu mogą być kaskady lub mini fontanny zapewniające kojący szum wody i przyjemnie chłodzące powietrze. Przykładem takiej funkcjonalnej i zielonej aranżacji jest „Zielony Kącik” w Kielcach. Pomiędzy zejściami do tunelu przed Dworcem PKP powstała zielona strefa wypoczynku dla osób oczekujących na przystankach autobusowych. Tworzy ją kompleks wygodnych mebli miejskich zbudowanych z elementów Neo oraz donic Tigela. Meble z betonu to doskonały sposób na aranżację stref wypoczynkowych w przestrzeni publicznej, ale też i przydomowej we własnym ogrodzie.

 

Współczesne miasta potrzebują przestrzeni zielonych oraz dużej liczby roślin, a także powierzchni bioaktywnych. Aby je stworzyć na parkingach, warto do ich budowy wykorzystać ażurowe płyty betonowe lub takie, które zaprojektowano specjalnie z myślą o tworzeniu powierzchni przyjaznych środowisku. Rośliny można też sadzić w wykonanych z pustaków betonowych meblach czy donicach zbudowanych z palisad. Oczywiście zastosowań dla betonowych elementów w zielonych przestrzeniach jest więcej. Wiele zależy tak naprawdę od pomysłu na ich niesztampowe wykorzystanie.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. - to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc - jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów - Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Polecane strony

Polbruk
PL

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady