Jak być dobrym ojcem

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Narodziny dziecka to największy sprawdzian w życiu każdego człowieka. Z reguły kobietom łatwiej wejść w nową rolę, bo od początku ciąży związane są ze swym potomkiem fizycznie, jak i emocjonalnie. Mężczyzna zazwyczaj potrzebuje więcej czasu, aby dojrzeć do bycia rodzicem. Zasłużysz na miano dobrego ojca tylko wtedy, gdy sam się o to postarasz. Poniżej znajdziesz wskazówki.

Dziecko potrzebuje i oczekuje od Ciebie:

  1. Pomocy i zrozumienia - już od najmłodszych lat dziecko powinno widzieć, że kochasz i szanujesz swoją partnerkę a wszystkie ważniejsze decyzje podejmujecie wspólnie. Dzięki temu zapracujesz na swój autorytet, a także uświadomisz dziecku, że z każdym problemem może do Ciebie przyjść a Ty nigdy nie odmówisz mu pomocy. Staraj się nie pozostawiać dziecka samego sobie - przebywaj z nim tak długo na ile pozwala Ci czas, odrabiaj z nim lekcje, pomagaj rozwiązywać problemy, zachęcaj do poszukiwania własnego hobby. Ucz rzeczy, których być może Tobie nie miał kto pokazać.
  2. Poświęcenia czasu - każde dziecko pragnie, aby rodzic się nim interesował i poświęcał mu jak najwięcej czasu. Nigdy nie mów więc "nie teraz", "nie mam dla Ciebie czasu", itp., bo w ten sposób odepchniesz je i pokażesz, że niewiele dla Ciebie znaczy. Czas poświęcony dziecku powinien być i dla Ciebie i dla niego czymś wyjątkowym - traktuj to, jako nagrodę i ciesz się, że możesz być blisko swojej pociechy, rozmawiać z nią, bawić się i uczyć nowych rzeczy. Niech to nie będzie dla Ciebie przykrym obowiązkiem - jeśli dziecko to wyczuje, może zacząć Cię unikać. Dziewczynka, której brakuje obecności ojca, jako dorosła kobieta często nie wierzy we własne siły, czuje się odrzucona i mało atrakcyjna. Z kolei chłopiec wychowujący się głównie pod okiem mamy, w przyszłości może mieć problem z poczuciem własnej męskości, począwszy od momentu dojrzewania.
  3. Okazywania uczuć - nie bój się fizycznego kontaktu z dzieckiem - przytulaj je i całuj na dobranoc. Malucha bierz na ręce, noś go na barana i trzymaj za rękę, gdy idziecie na spacer. Z dumą pokazuj całemu światu, że bycie ojcem sprawia Ci przyjemność.

Wychowywania dzieci nie jest prostą sprawą, wiele zależy od Twojego nastawienia oraz chęci. Wypełniaj rolę taty z radością i pamiętaj, że nikt nie jest doskonały i nie staje się dobrym rodzicem w jedną krótką chwilę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady