Jak nauczyć dziecko jeść - wskazówki

Wellnessday  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Angażuj wszystkie zmysły dziecka

Samodzielne jedzenie dziecka to wiele plusów. W ten sposób trudno wychować niejadka, ponieważ dziecko ma wiele przyjemności i zabawy z samodzielnego spożywania różnych pokarmów. Gdy może badać ich konsystencję, oglądać ich kolory, strukturę, wąchać zapach – jedzenie staje prawdziwą przygodą. Gdy nie wyręczamy dziecka w posiłkach i pozwalamy mu na samodzielne odkrywanie kulinariów, to dajemy mu szansę na rozwój umiejętności koordynacji czy poprawę zręczności. Dziecko uczy się jak trzymać w rączce łyżeczkę, a jak ugotowaną marchewkę. Szybko pozna także, że zupełnie inne ślady na paluszkach zostawia jogurt... Dzięki temu rozwija się w nim także pewność siebie i umiejętność ufania własnym osądom.

Kilka wskazówek jak wspomagać malucha w nauce samodzielnego jedzenia

  1. Zarezerwuj sobie odpowiednią ilość czasu
    Poświęć na posiłek dziecka sporo czasu. Nic nie wyjdzie z nauki samodzielnego jedzenia, jeżeli za kilkanaście minut musisz wyjść z domu i zależy ci na tym, aby dziecko nie było głodne. Nie działaj pod presją czasu. Nikt nie lubi być poganiany – kilkumiesięczne dziecko także. Pozwól maluchowi jeść swoim własnym tempem.
  2. Silikowa łyżeczkaDaj maluchowi własną łyżeczkę
    Posiłek będzie dużo ciekawszy i będzie sprawiał przyjemność maluchowi, jeżeli będzie mógł w nim aktywnie uczestniczyć. Daj maluszkowi do rączki łyżeczkę tylko dla niego, ty możesz mieć drugą, aby także karmić maluszka. Dla swojej pociechy wybierz najlepiej specjalnie zaprojektowaną dla małych rączek, jak np. łyżeczka silikonowa Akuku, która wygodnie i pewnie leży w rączkach malucha, sprawiając, że łatwiej jest nabrać jedzenie na łyżeczkę.
  3. Licz się z bałaganem
    Pozwól dziecku odkrywać świat pokarmów na swój własny sposób. Będzie jadło paluszkami, badało konsystencję każdego posiłku i... nie koniecznie trafiało paluszkami czy łyżeczką to ust. Licz się zatem z bałaganem jaki powstanie przy posiłku. Jeżeli zależy ci na idealnym ubranku – to lepiej przebierz dziecko na czas jedzenia, bądź zaopatrz się w specjalne śliniaczki z rękawkami, bądź kieszonką (Akuku), które będą chroniły ubranie przed kulinarnymi eksperymentami twojego dziecka.
  4. Miseczka antypoślizgowaKolorowe miseczki i kubeczki
    Kolorowe akcesoria z nadrukami w przyjazne, śmieszne i zabawne zwierzątka, na pewno spotkają się z zainteresowaniem maluszka. Pamiętaj aby mieć kilka kubeczków, gdyż często mogą lądować na podłodze. Warto także zaopatrzyć się w tzw. kubeczki – niekapki, które zapobiegają rozlewaniu się napoju. Zwróć uwagę z jakiego materiału wykonany jest ustnik kubeczka. „Miękkie ustniki projektowanych przez nas kubeczkach zapewniają ochronę delikatnych dziąseł dziecka przed podrażnieniem.” - mówi Maciej Hryncewicz z firmy produkującej akcesoria dla niemowląt marki Akuku. „Przy wyborze akcesoriów warto kierować się wygodą najmłodszych – należy zwrócić uwagę, aby spód talerza czy miseczki był stabilny, posiadał przeciwpoślizgowe zabezpieczenie, które gwarantuje, że miseczka nie będzie uciekać maluchowi ze stołu”.
  5. Nie miksuj wszystkiego
    Trudno paluszkami odkrywać konsystencję pokarmów, jeżeli wszystko jest zmiksowane. Ugotowane (ale nie rozgotowane) brokuły, czy marchewkę możesz przełożyć maluszkowi do miseczki, aby sam próbował jeść.
  6. Uszanuj odmowę
    Jeżeli dziecko odwraca główkę, zasłania buźkę rękami, bądź płacze, gdy próbujesz dać mu następny kęs – to znaczy, że nie jest już głodne. Uszanuj potrzebę maluszka nawet jeżeli wydaje ci się, że zjadło zbyt mało. Każdego dnia maluszek może mieć troszeczkę inny apetyt, dlatego nie sugeruj się tym ile zjadło wczoraj, a ile dziś. Kontroluj jego wagę i rozwój regularnie u pediatry, a będziesz mieć pewność, że rośnie prawidłowo.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: