Czas letni i czas zimowy - kiedy obowiązuje i po co?

Poradopedia.pl  |   |  + 16  |  Ocena: (głosy: 1)

Każdego roku dwa razy przesuwamy wskazówki zegara - w marcu o godzinę do przodu, w październiku o godzinę do tyłu. Przeczytaj po co zmiana czasu i kiedy dokładnie następuje.

Zmiana czasu - czas letni, czas zimowy

W Polsce, podobnie jak w całej Uni Europejskiej oraz wielu innych krajach, obowiązuje podział na czas letni i czas zimowy, co skutkuje przestawianiem zegarów o godzinę do przodu lub godzinę do tyłu. W ramach Unii Europejskiej jest to uregulowane dyrektywą z 2001 roku.

Zmiana czasu następuje dwa razy do roku.

Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca poprzez przesunięcie zegarów o jedną godzinę do przodu, a dokładnie z godziny drugiej na godzinę trzecią.

W związku ze zmianą czasu na letni można powiedzieć, że śpimy o godzinę krócej.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października poprzez przesunięcie zegarów o jedną godzinę do tyłu, a dokładnie z godziny trzeciej na godzinę drugą. Tym samym dostajemy (czy też odzyskujemy?) godzinę snu więcej.

Powody zmiany czasu

Podstawowym powodem zmiany czasu jest wydłużenie czasu korzystania z naturalnego światła (słonecznego) - niezależnie czy jest zima czy lato większość ludzi funkcjonuje w podobnych godzinach, a dzięki zmianie czasu wszyscy możemy cieszyć się dłużej dniem.

W praktyce daje to wiele korzyści zarówno dla środowiska jak i dla gospodarki, chociażby dzięki mniejszemu zużyciu prądu.

Zmiana czasu spotyka się coraz częściej z krytyką, której podstawowym zarzutem jest fakt, że zmiany jakie nastąpiły w konsumpcji energii, godzinach pracy, a także rodzaju wykonywanej pracy, to współcześnie rzekome korzyści ze zmiany czasu są żadne.

Trudno nie wspomnieć o istotnych wadach zmiany czasu, ponieważ powoduje ona spore komplikacje dla systemów informatycznych czy przewoźników funkcjonujących według rozkładów jazdy.

Wszyscy mamy także okazję odczuć pewne niedogodności związane z faktem przestawiania się na inne godziny snu, które mogą przypominać efekty "jet lag" - podróży samolotem do innej strefy czasowej. Zwłaszcza przy zmianie czasu z zimowego na letni, kiedy noc jest o godzinę krótsza, możesz mieć problemy z wyspaniem się. Przeczytaj jak radzić sobie z niewyspaniem i przetrwać dzień.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 16
~ojij | 2013-10-29 15:13
lol
~Hanys | 2012-12-16 12:25
zostawmy ten czas zimowy przez cały rok i zrezygnujmy z czasu letniego, bo mamy zbyt dużo problemów np. w PKP a sama zmiana czasu prowadzi do depresji i niewyspania u części społeczeństwa ,poza tym wszyscy już maja super oszczędne żarówki i lodówki no i monitory i telewizory wiec argument ze zmiana czasu powoduje oszczędności energii jest bezpodstawna .Nadszedł czas oszczędzania i to takiego prawdziwego wiec dajmy przykład Unii .
~mądry | 2011-12-10 09:45
zgadzam się z normalnym ;)
~mądry | 2011-12-10 09:43
dla mnie to wszystko jest bez sensu
~NORMALNY | 2011-10-27 11:59
Kto uważa że czas letni pozostawić oraz, że to czas "normalny" JEST NIEDOUKIEM ! Czas zimowy jest czasem PODSTAWOWYM koniec kropka.
~stiv | 2011-10-04 15:08
czas zimowy to totalna bzdura, przedłużamy sobie wieczory o godzinę. zamiast mieć ciemno o godzinie 17 stej to my mamy o 16 stej. weżmy tez pod uwagę ze w polsce najwcześniej zachodzi słońce porównując na przykład holandię. inne państawa już zrezygnowały z czasu zimowego.....ludzie obudzcie się !!!
~reter | 2011-02-15 12:38
I co z tego, że czas zimowy jest "naturalny". Od kiedy to, zwłaszcza w Europie, ktos przestrzega ustalonych stref czasowych, chyba tylko naiwna Polska i pare innych państw. Reszta "jedzie" na czasie letnim (własna strefa+1h w zimie))i tzw. "superletnim" (własna strefa +2h w lecie): Hiszpania, Francja, BeNeLux, Rosja, Islandia - wystarczy porównać strefy czasowe geograficzne z faktycznymi w tych państwach.
Wychodzi na to, że w Polsce najwcześniej zachodzi słońce wg czasu lokalnego (letni, zimowy).
Obecnie UK kombinuje, żeby wprowadzić czas letni (GMT+1) zimą oraz tzw. "superletni" (GMT +2) latem.
W Polsce powinien wg mnie być cały rok czas letni (GMT +2), raz ustalony bez zmiany na "zimowy"
~sertyu | 2011-02-11 09:48
czas letni przez to że trwa dłużej o miesiac od zimowego, stał się czasem standardowym, a czas zimowy sztucznym (zbędnym).
Lepiej przyjąc czas letni (GMT+2 - BRAVO) na cały rok, a nawet czas letni wschodnioeurpejski (GMT+3 - CHARLIE) to byłby czas "superletni", taki jak na Litwie. Każdy inny, byle nie (GMT+1 - ALFA).

~max102 | 2011-02-08 19:07
Niech w końcu ktoś zmądrzeje w tej idiotycznej europie i skończy z przesuwaniem godzin tak jak ci zza wschodniej granicy.
~trzepack | 2011-02-06 00:29
faktycznie, dzień jest lepiej wykorzystywany. jednak nie jest to podstawą do tego by przekręcać wskazówki. Chodzi tu głównie o oszczędność na energii elektrycznej. Szacuje się, że okresowa zmiana czasu daje państwu jeden dzień korzystania z prądu za darmo. Jest to faktycznie utrudnienie, ale biorąc pod uwagę powyższy fakt rządzący nie na pewno nie zdecydują się tego zmienić, tym bardziej, że nie wszystkim to przeszkadza ;)
pozdro!

Najnowsze porady