Czas letni - kiedy zmieniamy na czas letni i dlaczego?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdego roku dwa razy przesuwamy wskazówki zegara - w marcu o godzinę do przodu z 2 na 3 rano, w październiku o godzinę do tyłu z 3 na 2 rano. Jest natomiast szansa, że rok 2020 lub 2021 będzie ostatnim rokiem takiej zmiany zgodnie z deklaracjami z ankiet przeprowadzonymi przez kraje Unii Europejskiej. Polacy także zagłosowali za likwidacją zmiany czasu.   

Na chwilę obecną w Polsce, podobnie jak w całej Uni Europejskiej oraz wielu innych krajach, obowiązuje podział na czas letni i czas zimowy, co skutkuje przestawianiem zegarów o godzinę do przodu lub godzinę do tyłu. W ramach Unii Europejskiej jest to uregulowane dyrektywą z 2001 roku.

(bez nazwy)

Zmiana czasu następuje dwa razy do roku.

Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią niedzielę marca poprzez przesunięcie zegarów o jedną godzinę do przodu, a dokładnie z godziny drugiej na godzinę trzecią.W roku 2020r. zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w tą niedzielę tj. 29 marca. 

W związku ze zmianą czasu na letni można powiedzieć, że śpimy o godzinę krócej.

Powody zmiany czasu

Podstawowym powodem zmiany czasu jest wydłużenie czasu korzystania z naturalnego światła (słonecznego) - niezależnie czy jest zima czy lato większość ludzi funkcjonuje w podobnych godzinach, a dzięki zmianie czasu wszyscy możemy cieszyć się dłużej dniem.

W praktyce daje to wiele korzyści zarówno dla środowiska jak i dla gospodarki, chociażby dzięki mniejszemu zużyciu prądu.

Zmiana czasu spotyka się coraz częściej z krytyką, której podstawowym zarzutem jest fakt, że zmiany jakie nastąpiły w konsumpcji energii, godzinach pracy, a także rodzaju wykonywanej pracy, to współcześnie rzekome korzyści ze zmiany czasu są żadne.

Trudno nie wspomnieć o istotnych wadach zmiany czasu, ponieważ powoduje ona spore komplikacje dla systemów informatycznych czy przewoźników funkcjonujących według rozkładów jazdy.

Wszyscy mamy także okazję odczuć pewne niedogodności związane z faktem przestawiania się na inne godziny snu, które mogą przypominać efekty "jet lag" - podróży samolotem do innej strefy czasowej. Zwłaszcza przy zmianie czasu z zimowego na letni, kiedy noc jest o godzinę krótsza, możesz mieć problemy z wyspaniem się. Przeczytaj jak radzić sobie z niewyspaniem i przetrwać dzień.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
gicew | 2020-04-20 20:33
Trudno mi iść na czas letni. Cierpię kilka dni

Najnowsze porady