Egzamin ustny - jak dobrze wypaść?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Egzamin ustny dla większości studentów jest ogromnym stresem. Aby wypaść jak najlepiej, musisz odpowiednio się przygotować - na wynik egzaminu wpływa przede wszystkim wiedza, ale ważne jest również Twoje zachowanie oraz wygląd. Poniżej znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci wywrzeć dobre wrażenie na komisji egzaminacyjnej.

Nauka do egzaminu

Jak dobrze wypaść na egzaminie ustnym?

1. Zadbaj o stosowny ubiór

Dobierz strój odpowiedni do sytuacji, ale też taki w którym poczujesz się pewnie i stosownie. Jeśli na co dzień nosisz ekstrawaganckie ubrania, możesz pozwolić sobie na jakiś element stroju, który wyraża Twoją osobowość, np.: oryginalną apaszkę czy sztruksową marynarkę. Najważniejsze, aby całość ładnie się komponowała i wyglądała estetycznie.

2. Panuj nad gestami

Postawa ciała ma istotne znaczenie - nie garb się i nie chowaj w krześle. Pamiętaj, że krzyżowanie rąk jest oznaką niepewności, a co za tym idzie niedouczenia. Siedź w pozycji otwartej, z lekko pochyloną sylwetką ku przodowi, aby pokazać że jesteś zainteresowany tematem egzaminu. Nie wykonuj żadnych nerwowych ruchów typu: obgryzanie paznokci, kołysanie się na krześle czy przewracanie oczami. Gestów rąk używaj tylko do podkreślenia ważnych części wypowiedzi - otwarte dłonie kierowane od czasu do czasu w stronę egzaminującego oznaczają, że nie masz nic do ukrycia.

3. Waż słowa

Po otrzymaniu karty z pytaniami, przeczytaj je uważnie i przez krótką chwilę pomyśl nad odpowiedziami - zacznij od najprostszego. To, co do którego nie jesteś pewny odpowiedzi ustaw sobie pomiędzy pytaniami łatwiejszymi - najbardziej w pamięć zapada to, co jest na początku i na końcu. Jeśli to egzaminator zadaje pytania, nie masz wpływu na ich kolejność, ale zawsze masz chwilę na zastanowienie się nad odpowiedzią. A jeśli kompletnie nie wiesz co odpowiedzieć, poproś o wyjaśnienie pytania - może to Cię jakoś naprowadzi, w końcu i tak nie masz nic do stracenia.

Mów wyraźnie, średnim tempem. Staraj się wypowiadać zwięźle i treściwie. Trzymaj się tematu, bo "wodolejstwo" w tym przypadku nie jest mile widziane. Co innego, jeśli nie znasz odpowiedzi na zadane pytanie - wówczas odrobina improwizacji nie zaszkodzi, zawsze lepsze to niż od razu powiedzieć "nie wiem".

Dodatkowe wskazówki:

  • postaraj się wejść na salę egzaminacyjną pewnym, sprężystym krokiem z uśmiechem na twarzy;
  • nie zapomnij się przywitać - wystarczy zwykłe "dzień dobry" i nie żuj gumy - to bardzo niekulturalne;
  • jeśli masz przy sobie telefon komórkowy, wyłącz dźwięki przed wejściem, aby w razie czego nie rozdrażnić egzaminatora i sprawić, że zgubisz wątek;
  • zajmij miejsce dopiero wtedy, gdy zostaniesz o to poproszony.

Zastosowanie się do powyższych rad z pewnością wpłynie pozytywnie na Twój wizerunek. Pamiętaj jednak, że nic nie zapewni Ci większej pewności i swobody na egzaminie ustnym, jak dobre przygotowanie pod kątem merytorycznym. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady