Sesja egzaminacyjna - jak szybko i łatwo zaliczyć sesję

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sesja egzaminacyjna to szczególnie nerwowy okres dla studentów - czas wzmożonej nauki, a później nadziei i niepewności w oczekiwaniu na wyniki. Jak w krótkim czasie ogarnąć cały materiał, poradzić sobie ze stresem i zdobyć najlepsze wpisy w indeksie? Poniżej przedstawiamy sposoby, dzięki którym łatwo i szybko zaliczysz sesję.

Nauka przed sesją egzaminacyjną

Zaplanuj naukę

Nie odkładaj nauki na ostatnią chwilę i nie wmawiaj sobie, że przeglądnięcie książek czy przewertowanie notatek dzień przed egzaminami wystarczy. Dobrym pomysłem jest uczenie się w grupie lub parach, zwłaszcza jeśli dysponujesz niepełnymi notatkami - pozostali dopowiedzą resztę, a poza tym można się nawzajem przepytywać.

Przed rozpoczęciem nauki, zadbaj o dobre dotlenienie mózgu - zrób sobie krótki spacer lub przynajmniej otwórz okno i porządnie wywietrz pokój. Dotleniony organizm działa sprawniej, a mózg szybciej przyjmuje i przetwarza informacje.

Korzystaj z biblioteki

Oszczędzisz w ten sposób na kupnie książek i faktycznie poświęcisz czas na naukę, m.in.: poprzez wysiłek włożony w dotarcie na miejsce. Biblioteka jest takim miejsce, gdzie łatwiej się wyciszyć i skupić na nauce.

Wysypiaj się

Siadając do książek powinieneś być wypoczęty, dlatego sen to podstawa. Rozłóż materiał tak, żeby się porządnie wyspać i mieć siłę do kontynuowania nauki. Dobry nocny sen (minimum siedmiogodzinny) poprawia pamięć długotrwałą, która ma nieograniczoną pojemność i odpowiada za trwałe przechowywanie danych.

Rób częste powtórki materiału

Prawdopodobieństwo zapomnienia informacji jednorazowo przywoływanej w pamięci jest bardzo duża, więc powinieneś zadbać o jak największą liczbę powtórzeń informacji, które chcesz zapamiętać. Liczy się także systematyczność - aby osiągnąć najlepsze rezultaty, wybrany materiał powinieneś powtarzać, np.: co godzinę, co dzień, itp. W nauce pomogą Ci skuteczne techniki zapamiętywania informacji.

Stosuj odpowiednią dietę

Ważnym czynnikiem wpływającym na efektywność nauki jest właściwe odżywianie się. Jedz produkty zbożowe, warzywa i owoce. Pij wodę mineralną bez gazu, a proces uczenia się i zapamiętywania będzie bardziej efektywny. Witamina B, którą zawierają orzechy, odpowiada za dobry wzrok i lepszą pamięć, natomiast czekolada zawiera lecytynę, która uwalnia w mózgu związki pobudzające go do pracy. Ze względu na magnez występujący w obu przekąskach, łatwiej poradzisz sobie ze stresem i bezsennością. Pamiętaj, że wszelkie używki w trakcie nauki są niewskazane - źle wpływają na organizm i pogarszają pamięć.

Ruszaj się!

Twój mózg do efektywnej pracy potrzebuje tlenu. Co jakiś czas rób sobie przerwę w nauce, aby wykonać kilka prostych ćwiczeń lub wyjść na spacer. Ruch na świeżym powietrzu zbawiennie wpływa na zdolność zapamiętywania i koncentracji, zaś ćwiczenia fizyczne pomagają zwalczyć stres i poprawiają ogólne samopoczucie.

Przeczytaj również poradę Jak zwiększyć motywację?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady