Jak spędzić ferie zimowe z dzieckiem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Ferie zimowe trwają tylko dwa tygodnie, dlatego warto ten czas spędzić aktywnie, na ciekawych zabawach. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na udany zimowy wypoczynek.

Rodzinne zimowisko

Jeśli Twoje dziecko lubi śnieg i chętnie podejmuje nowe wyzwania, zafunduj mu pobyt w górach, połączony z nauką jazdy na nartach. Wiele ośrodków narciarskich posiada specjalną ofertę dla rodzin z dziećmi. Atutem są łagodne, krótkie stoki oraz wyciągi przystosowane do możliwości najmłodszych narciarzy. W niektórych miejscach funkcjonują nawet przedszkola narciarskie - dzieci spędzają tam czas z rówieśnikami, jednocześnie stawiając pierwsze kroki na stoku pod okiem doświadczonych instruktorów. Dostępne są również inne atrakcje, jak chociażby jazda na sankach - kurorty zimowe organizują specjalne tory saneczkowe, które są odpowiednio zabezpieczone i oświetlone.

Ferie w mieście

To idealny czas, aby nadrobić zaległości kulturalne - zabierz dziecko do kina lub muzeum. Rozejrzyj się wokół własnego osiedla, być może w pobliżu znajduje się sala gimnastyczna, gdzie wspólnie z dzieckiem pograsz w piłkę lub tenisa stołowego. Dzieci uwielbiają wodę, dlatego aqua aerobik czy zajęcia na basenie pod okiem instruktora to świetna propozycja dla małych pływaków i wszystkich dzieci, które chcą nauczyć się pływać.

Wyjdź z dzieckiem na łyżwy - w większości miast funkcjonują lodowiska (również bezpłatne), które rozstawianie są właśnie w sezonie zimowym. Takie wyjścia to doskonała okazja do wspaniałej zabawy dla całej rodziny.

Jeśli pogoda dopisze, wybierz się z dzieckiem na sanki. Nawet zwykła górka może być dla maluchów prawdziwym torem przeszkód. Pomóż dziecku przy budowie igloo bądź lepieniu bałwana.

Wypoczynek w domu

Także w domu podczas ferii zimowych dziecko nie musi się nudzić. Przykładem jest wspólne pieczenie ciasta lub majsterkowanie. Jeśli mieszkasz na wsi, zadbaj o dodatkowe atrakcje, np.: jazdę na sankach, wyścigi na jabłuszkach czy kulig z ogniskiem.

Wolny czas wykorzystaj na rozwijające i integrujące zabawy. Oto kilka propozycji:

  1. Śnieżne anioły - połóż na plecach na śniegu. Wyprostowanymi rękami wykonuj ruchy od głowy do bioder i z powrotem. Wyprostowane nogi rozciągaj jak najdalej w boki i z powrotem. Wstań i zobacz, co powstało. Pozwól dziecku samodzielnie wykonać śnieżnego anioła.
  2. Malowanie na śniegu - rozpuść w wodzie różnokolorowe farbki i delikatnie rozlej je na śniegu (możesz użyć rozpylacza). Poproś dziecko o wykonanie swojego rysunku, dodatkowo możecie pomalować śnieżnego bałwana.
  3. Wyścigi w głębokim śniegu (maksymalnie do kolan). Po zawodach zaproś wszystkich uczestników zabawy na gorącą czekoladę.

W ferie najważniejsze jest to, abyś poświęcił czas i uwagę dziecku - wtedy nawet zwykły spacer może okazać się wspaniałą przygodą. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Marten | 2013-01-31 21:00
No ja niestety nie mogłam w tym roku skorzystać, ale z tego co widziałam, Almatur miał w ofercie fajną propozycję wyjazdów dla rodzin z dziećmi. Pamiętam, że mi wpadła w oko propozycja wyjazdu do czeskiego Szpindlerowego Młyna. Zapewniali instruktora narciarstwa oraz w razie takiej potrzeby opiekunkę dla dziecka:)

Najnowsze porady