Jak wybrać najlepsze pieczywo?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pieczywo jest podstawą piramidy zdrowego żywienia, dlatego spożywane przez nas bułki i chleb powinny jak najlepszej jakości. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów?

1. Bułka kajzerka

Oryginalna powinna mieć pięć podłużnych gwiaździście ułożonych nacięć. Kajzerki są lekkostrawne, warto je jeść w przpadku problemów z żołądkiem. Ciasto na bułeczki powstaje na zaczynie drożdżowym z jasnej pszennej mąki, z dodatkiem mleka i tłuszczu. W takim cieście powstają większe dziury, przez które szybciej niż z pieczywa żytniego paruje woda. Kajzerki szybko czerstwieją, ale nie rozwija się w nich pleśń.

2. Chleb baltonowski

Jest pieczony na zakwasie z mąki żytniej i pszennej (z przewagą żytniej). Po przekrojeniu chleba, jego pory muszą być równe, a skórka nie powinna odstawać. Jeśli przekrojony bochenek się kruszy, oznacza to że zakwas był za słaby. Kupując cały chleb, możemy dostać go prosto z pieca - przed pokrojeniem w piekarni musi leżeć przez kilka godzin do wystygnięcia.

3. Chleb razowy

Razowiec robiony jest z mąki, która powstaje z ziaren mielonych tylko raz. Dzięki temu zachowują się otręby, w których jest najwięcej błonnika, witamin i minerałów. Chleb razowy jest wartościowszy niż białe bułki i bardzo sycący. Dobry razowiec powinien być lekko kwaśny w smaku; powinien też pachnieć zakwasem na którym był wypiekany. Ziarna żyta mają więcej śluzu niż inne zboża, dlatego też ciasto z takiej mąki jest półpłynne i trzeba je piec w formie. Chleb razowy należy przechowywać w papierowej lekko uchylonej torbie, ponieważ jest szybko atakowany przez pleśń.

4. Graham

Jest robiony z pszennej razowej mąki graham. Przy jej produkcji oddziela się otręby, a potem znów dodaje się je do mieszaniny. Powinny być widoczne w strukturze chleba, dlatego przed zakupem warto przekroić go na pół. Jeśli pieczywo się kruszy, to znaczy że jest podróbką - jasnym pszennym chlebem, do którego dosypano otrąb.

5. Pumpernikiel

Powstaje z mieszanki różnych mąk, z przewagą żytniej. Swój ciemny kolor zawdzięcza dodatkowi syropu skrobiowego. Pumpernikiel jest pieczony bardzo długo w niskiej temperaturze - stąd też jego charakterystyczny smak i zapach. Aby chleb nie był zbyt wyrośnięty i zbity, ciasto wkłada się do formy zamkniętej ze wszystkich stron. Pumpernikiel im starszy, tym lepszy, dlatego po kupieniu warto potrzymać go przez kilka dni w chlebaku. Skrobia po dłuższym leżakowaniu, tak jak błonnik, wędruje przez przewód pokarmowy, czyszcząc go z toksyn - takie pieczywo sprzyja zachowaniu ładnej sylwetki.

Przepis na domowy chleb

Aby przygotować zakwas, należy zmieszać 1 szklankę mąki żytniej z 1/2 szklanki pszennej i ciepłą wodą, aby powstała gęsta papka. Następnie trzeba przełożyć ją do słoika - powinna zająć połowę jego objętości. Słoik należy ustawić w ciepłym miejscu na trzy dni.

Aby upiec chleb, należy zmieszać 1 kg mąki z 4 szklankami ciepłej wody, 1 łyżką cukru i 1 łyżką soli. Na końcu wyrabiania dodaje się zakwas. Ciasto należy odstawić na dwie godziny, następnie przełożyć do wysmarowanej tłuszczem formy i pozostawić na kolejne dwie, trzy godziny, po czym piec w temperaturze 180 stopni C przez ok. 75 minut.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: