Kupujemy ekspres do kawy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Wybór ekspresu do kawy zależy od indywidualnych potrzeb. Jednym wystarczy maszyna parząca kawę w tradycyjny sposób, inni szukają bardziej zaawansowanych rozwiązań. Bez względu na cenę urządzenia, warto bliżej mu się przyjrzeć.

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy, zwany również tradycyjnym parzy kawę podobną do tej "po turecku" czyli zalewanej wrzątkiem. Jest to urządzenie proste w działaniu - woda zagotowuje się w specjalnym pojemniku z grzałką, a następnie przelewana jest przez papierowy lub stały filtr z kawą do żaroodpornego dzbanka bądź stalowego termosu.

Największą zaletą tego urządzenia jest możliwość przyrządzenia dużej ilości kawy za jednym razem. Pojemniki na wodę mieszczą nawet do 2 litrów płynu, a jedna filiżanka to ok. 100-150 ml. Ekspresy przelewowe dość długo utrzymują wysoką temperaturę wywaru, dzięki specjalnej płycie. Termos zastępujący w niektórych urządzeniach dzbanek, pozwala zachować odpowiednią temperaturę nawet do 4 godzin.

Wadą ekspresów przelewowych jest dość pracochłonny i długi proces przygotowywania kawy (trwa ok. 10-15 minut). Poza tym, wspomniane wcześniej duże pojemniki na wodę są zupełnie niefunkcjonalne, jeśli istnieje potrzeba zaparzenia tylko jednej filiżanki kawy. Ponadto, ekspresy przelewowe nie posiadają funkcji przyrządzania kawy cappuccino lub latte.   

Ważne! W jednej filiżance kawy z takiego urządzenia znajduje się nawet 100 mg kofeiny, czyli dwa razy więcej niż w wywarze przyrządzonym za pomocą ekspresu ciśnieniowego.

Ekspresy ciśnieniowe

Są droższe od ekspresów przelewowych, ale też bardziej zaawansowane. Gorąca woda jest tłoczona przez kawę pod ciśnieniem, a to pozwala skrócić czas parzenia i umożliwia rozpuszczenie w wodzie najbardziej pożądanych substancji, pozostawiając w fusach związki drażniące żołądek.

Na szczególną uwagę zasługują ekspresy wysokociśnieniowe, które pozwalają przyrządzić klasyczne włoskie espresso (25 ml kawy parzonej przez ok. 25 sekund pod ciśnieniem około 9 barów w temperaturze 88-92 stopni C). Kawa parzona w ten sposób ma zrównoważony smak, oleistą konsystencję i piankę koloru orzechowego. Aby przygotować "zwykłą kawę" do espresso należy dodać gorącej wody.

Typy ekspresów ciśnieniowych:

  • Kawiarka (kafeteria lub moka) - ekspres niskociśnieniowy, najczęściej wykonany z aluminium lub ze stali. Urządzenie to składa się z pojemnika na wodę, sitka na kawę i dzbanka, do którego przelewana jest pod ciśnieniem zaparzona kawa;
  • Ekspres ręczny (kolbowy, dźwigniowy). Zmielone ziarna kawy wsypuje się do sitka, a kolbę z sitkiem przymocowuje do ekspresu. Woda pod ciśnieniem przepływa przez zmieloną kawę. To urządzenie przeznaczone jest dla osób celebrujących przyrządzanie i spożywanie kawy. Specjalny dozownik, znajdujący się w większości modeli pozwala przygotować dwie kawy jednocześnie.
  • Ekspres kapsułkowy - wymaga użycia specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą, które umożliwiają parzenie konkretnego rodzaju kawy, np.: cappuccino, latte czy bezkofeinowej.

Ekspresy ciśnieniowo-przelewowe

Dzięki tego rodzaju ekspresom można przyrządzić kawę w systemie przelewowym (jeśli potrzeba całego dzbanka naparu) lub ciśnieniowym (urządzenia te wyposażone są w kolbę).

Ekspresy do zabudowy

Producenci tego typu urządzeń proponują coraz to nowsze rozwiązania i do takich należą właśnie ekspresy do zabudowy. Są droższe o 30-50% od maszyn wolnostojących tej samej klasy, a ich mycie jest o wiele trudniejsze.

Przed zakupem ekspresu do kawy, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Czy lubię kawę parzoną w tradycyjny sposób, czy wolę taką jaką przyrządza się w dobrych kawiarniach?
  2. Czy zależy mi na szybkim parzeniu kawy, czy też czas jej przyrządzania nie ma dla mnie znaczenia?
  3. Czy chcę, aby mój ekspres przyrządzał różne typy kaw?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: