Najpopularniejsze rodzaje sushi
Rodzajów sushi jest bardzo wiele, i zapewne tylko wytrawni znawcy japońskiej kuchni są w stanie wymienić je i bezbłędnie rozróżnić. A jednak to eleganckie i smaczne danie kochają także Polacy i coraz częściej odwiedzają restauracje serwujące prawdziwe japońskie dania. Jakie są najpopularniejsze rodzaje sushi? Oto one
Składniki sushi
Różnorodność rodzajów sushi można zauważyć już na etapie doboru składników. Przeciętnemu sympatykowi sushi kojarzy się przede wszystkim z surową rybą, ryżem i nori. A jednak to tylko część prawdy. W każdym kawałku sushi znajdziemy ryż, owszem. Ale już nie zawsze będzie tam ryba czy algi. Z równą łatwością kupimy sushi wegetariańskie, czy też bez tradycyjnych prasowanych alg. Pozostałe składniki sushi to różnego rodzaju warzywa i owoce, także owoce morza czy sezam. Każda japońska restauracja posiada w swojej ofercie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt rodzajów sushi. A oto najpopularniejsze z nich.
Nigiri
To bodaj najprostszy do przygotowania rodzaj sushi, choć smakiem i wytwornością nie ustępuje swoim bardziej skomplikowanym kuzynom. Nigiri ma postać wałeczków ryżu obłożonych plasterkami innych składników.
Aby zrobić nigiri, należy nabrać na łyżeczkę ryż, a następnie uformować go w dłoniach w wałeczek o długości 4 centymetrów, i średnicy około 1 centymetra. Na wierzch układamy plasterki ryby, sałatę, awokado czy krewetkę. Wstążka z nori nie jest obowiązkowa, ale z pewnością doda daniu atrakcyjności.
Maki
To już nieco trudniejsze do przygotowania sushi. Ma postać zrolowanych i pokrojonych w plastry rolek, wypełnionych składnikami. Wierzchnią warstwę maki stanowią sprasowane algi. To dobre sushi, które przy odrobinie wprawy zrobicie także w domu. Wystarczy tylko mieć matę bambusową i odpowiednie składniki - nori, ugotowany i przestudzony ryż, warzywa i oczywiście rybę (świeżą lub wędzoną na zimno). To najpopularniejszy w Polsce rodzaj sushi.
Uramaki
Uramaki to znacznie trudniejsza do samodzielnego przygotowania forma sushi. Na pierwszy rzut oka wygląda dokładnie tak samo jak maki, z tą różnicą, że nori umieszczone jest nie na zewnątrz, lecz w środku kawałeczka. Warstwę zewnętrzną natomiast stanowić może plaster łososia, sałata, ziarna sezamu lub po prostu sam ryż.
Sekret pysznego sushi
Sekretem udanego sushi są przede wszystkim świeże składniki i idealnie ugotowany, kleisty ryż. Przygotowując sushi pamiętać należy, by ryż był dobrze wystudzony - zapewnia to odpowiednią konsystencję każdego kawałeczka, i zapobiega wchłanianiu wilgoci przez pozostałe składniki, zwłaszcza nori. Należy zawsze zwracać uwagę na świeżość ryby - zwłaszcza jeśli wykorzystujesz surową.
Dobre sushi to świeże składniki i odpowiednia technika przygotowywania kawałeczków. A ich rodzajów jest znacznie więcej niż te, które wymieniono w artykule - z łatwością więc znajdziesz i przyrządzisz swoje ulubione sushi.
Polecane strony
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam