Ryż: jaki ryż do jakiego dania (m.in. sushi, risotto, curry, zupy, sticky rice)

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ryż jest podstawą prawie każdej kuchni, a przy tak różnych jego rodzajach nadaje się do wielu przepisów. Zanim jednak dodasz ten sam rodzaj ryżu do każdego przepisu, zastanów się dobrze, czy na pewno jest to ten właściwy gatunek. Zastąpienie jednego rodzaju ryżu innym może naprawdę zmienić smak naszego dania.Każdy rodzaj ryżu ma bowiem swój smak, konsystencję i unikalne właściwości, które dobrze sprawdzają się w różnych zastosowaniach związanych z gotowaniem.

Skąd więc wiesz, który z nich jest najlepszym rodzajem ryżu? Specjalnie dla Was opisujemy czynniki różnicujące rodzaje ryżu, od pachnącego ryżu jaśminowego po orzechowy basmati i wiele więcej. 

Ryż długoziarnisty - ten ryż ma zmielone ziarna, które są co najmniej trzy razy dłuższe niż są szerokie. Ze względu na skład skrobi jest lekki, puszysty po ugotowaniu, a ziarenka nie sklejają się ze sobą. 

Ryż średnioziarnisty - w porównaniu z ryżem długoziarnistym ryż średnioziarnisty ma krótsze i szersze jądro. Ponieważ ugotowane ziarna są bardziej wilgotne i delikatne niż ryż długoziarnisty, ryż ma większą skłonność do sklejania się.

Ryż krótkoziarnisty - jego ziarna są mniej niż dwa razy dłuższe niż ich szerokość. Ryż ten jest krótki i najlepiej nadaje się do sushi. Po ugotowaniu ma lepką konsystencję.

 

Tekstura ryżu 

att/2020/05/24/6568_ryz2.jpg

Podczas gotowania potraw z ryżu warto pomyśleć o pożądanej teksturze ryżu. Zawartość skrobi różni się w zależności od rodzaju ryżu. Wpłynie to na to, czy ryż jest lepki, lekki czy puszysty. 

Ryż parboiled - ryż ten przeszedł proces parowania pod ciśnieniem przed zmieleniem. W wyniku tego procesu powstaje oddzielne ziarno, które po ugotowaniu jest lekkie i puszyste. Ryż parboiled jest rodzajem ryżu parzonego, który został wstępnie wstępnie ugotowany, co pozwala na szybsze przygotowanie dań z tego ryżu.

Lepki ryż - znany również jako słodki ryż, lepki ryż jest uprawiany głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Wschodniej i jest stosowany w wielu tradycyjnych azjatyckich potrawach, deserach i słodyczach. Po ugotowaniu ryż ten jest szczególnie lepki i często jest mielony na mąkę ryżową.

Kolor

Ryż jest naturalnie brązowy po zbiorze, ale po usunięciu bogatej w składniki odżywcze zewnętrznej warstwy otrębów ma biały kolor. Ryż czerwony, czarny i fioletowy mają unikalną pigmentację w otrębach. W przypadku tych kolorowych odmian ryżu warstwa otrębów zwykle pozostaje dla zwiększenia atrakcyjności wizualnej i wartości odżywczych.

Brązowy ryż - ten zdrowy ryż zrzuca zewnętrzną łuskę i zachowuje warstwy otrębów, które

att/2020/05/24/6568_ryz4.jpgnadają mu charakterystyczny brązowy kolor. Gotowanie brązowego ryżu zajmuje trochę więcej czasu niż gotowanie białego ryżu, natomiast jest on bogaty w dużą zawartość  witamin i minerałów.

Ryż polerowany - Termin „polerowany” odnosi się po prostu do białego ryżu, któremu usunięto zewnętrzną brązową warstwę otrębów. Ryż, który zrzucił warstwy otrębów, można również nazwać „ryżem bielonym”. więcej czasu niż gotowanie białego ryżu, warstwy o dużej zawartości składników odżywczych są bogate w witaminy i minerały. 

Dziki ryż - Ziarna dzikiego ryżu mają wysoką zawartość białka, co dodaje im kolorowego i egzotycznego klimatu każdemu daniu z ryżu. Możesz podawać go z zupą grzybową lub zapiekankami.

Czarny ryż - ten ryż o wysokiej wartości odżywczej ma łagodny orzechowy smak. Lekko lepki po ugotowaniu, jest stosowany w różnych daniach chińskich lub tajskich, w tym w chińskim cieście z czarnego ryżu i lepkim ryżu mango (danie Mango Sticky Rice bardzo popularne z Tajlandii). Wymieszaj go z białym ryżem, a doda to koloru każdemu pilawowi ryżowemu.

Aromat

Aromat to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas gotowania z ryżem. Niektóre odmiany ryżu wydzielają przyjemne zapachy podczas gotowania. Zaliczają do do nich następujące rodzaje ryżu:

Ryż jaśminowy - Ryż jaśminowy, czasem znany jako tajski aromatyczny ryż, jest rodzajem ryżu długoziarnistego z długim jądrem i lekko lepką konsystencją po ugotowaniu. Użyj go, aby dodać subtelny jaśminowy aromat swoim naczyniom.

Ryż Basmati - ryż Basmati to rodzaj ryżu długoziarnistego, który jest popularny wśród kuchni indyjskiej i innych potraw. Gotowany ryż basmati nadaje lekko orzechowy lub popcornowy aromat i smak.

Różne rodzaje ryżu i ich zastosowania

Jak pokazano powyżej, istnieje wiele czynników związanych z wyborem ryżu. Spójrz na te rodzaje ryżu, aby określić, który profil smakowy, kolor, długość i tekstura najlepiej sprawdzą się w Twoim daniu.

Ryż Arborio

Ryż Arborio to ryż średnioziarnisty, który jest szerszy i ma charakterystyczną białą kropkę w środku ziarna. Nazwa pochodzi od miejscowości Arborio we Włoszech, gdzie jest uprawiany. Ze względu na wysoką zawartość skrobi w ryżu Arborio ma lekko gryzącą i lepką konsystencję i po ugotowaniu ma kremową konsystencję.

Idealny do dań risotto, zup, budyniu ryżowego. 

Basmati

Po ugotowaniu ziarna ryżu basmati są długie, suche i nie sklejają się ze sobą. Nadają przyjemny, orzechowy aromat i smak do każdego dania. Jest obecny na codzień w kuchni indyjskiej i azjatyckiej, ale można go też stosować w wielu innych smacznych przepisach. Podawaj jako zwykły pilaw lub ze świeżymi ziołami, zieloną cebulą, kokosem lub warzywami.

Idealny do dań Dal, curry, szafranowego ryżu

Ryż jaśminowy

att/2020/05/24/6568_ryz5.jpg

Uprawiany w Tajlandii ryż jaśminowy wprowadza jaśminowy aromat i smak do każdego dania. 

Idealny jest do dań curry, dań typu stir-fry oraz wielu innych dań z kuchni tajskiej i azjatyckiejażdego dania. Używaj go do robienia różnych tradycyjnych azjatyckich potraw, w tym curry i stir-fry. Wilgotna, miękka konsystencja jest idealna do wchłaniania przypraw i smaków.

Ryż brązowy

Ziarna brązowego ryżu nadają przyjemny, lekko orzechowy smak w każdym naczyniu. Pożywne warstwy otrębów pozostawia się na brązowym ryżu, aby mógł zachować swój bogaty w witaminy i minerały skład. Jest to uniwersalny ryż, który po ugotowaniu staje się lekki i puszysty, dzięki czemu nie będzie się sklejał.

Idealny do faszerowanej papryki, pilawu ryżowego, zapiekanek, smażonych potraw.

Ryż biały

att/2020/05/24/6568_ryz3.jpg

Ze względu na skład skrobi, biały ryż długoziarnisty ma lekko lepką konsystencję, która jest przydatna w farszu, zapiekankach i potrawach do smażenia. Jest to prawdopodobnie najbardziej znany i łatwo rozpoznawalny ryż w tradycyjnych amerykańskich przepisach, a także popularny w kuchni azjatyckiej czy meksykańskiej. W porównaniu do innych odmian ryżu po ugotowaniu ma łagodny smak oraz lekką i puszystą konsystencję.

Idealny do zapiekanek, farszu, pilawu ryżowego, smażonych potraw. 

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: