Tłuszcz – wróg czy sprzymierzeniec?

sensigray  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Tłuszcz jest na językach wszystkich. Lekarze obarczają go winą za powodowanie chorób sercowo-naczyniowych, odchudzający się twierdzą, że jest jedynie źródłem zbędnych kalorii, a jeszcze inni obwiniają go za fałdki w okolicach bioder i brzucha. W tym tłuszczowym szale mało kto jeszcze pamięta, że jest on także niezbędnym składnikiem zdrowej diety. Poznaj „wroga” i przekonaj się, że w odpowiednich ilościach jest Twoim sprzymierzeńcem!

 

Po co nam tłuszcz?

Tłuszcz, obok białka i węglowodanów, stanowi jeden z najważniejszych elementów diety. Jest nie tylko doskonałym źródłem energii, niezbędnej do funkcjonowania organizmu, ale również naturalną termoizolacją - chroni nas przed nadmierną utratą ciepła oraz zabezpiecza przed urazami najważniejsze życiowe narządy. Co więcej, wchodzi on w skład błon komórkowych i białej masy mózgu. Jest także niezbędny do syntezy hormonów i pełni funkcję nośnika witamin, takich jak witamina A, D, E i K.

Wniosek? Tłuszcz jest nam potrzebny, jednak jego nadmiar działa niekorzystnie na organizm. W odpowiednio zbilansowanej diecie jego ilość nie powinna przekraczać 30 % - i choć może wydawać się to dużo, okazuje się, że przeciętnie spożywamy go nawet o 1/3 więcej.

 

Czy istnieje dobry i zły tłuszcz?

Tłuszcz „oskarżany” jest o powodowanie otyłości, chorób serca, a nawet nowotworów. Warto jednak wiedzieć, że ich winowajcą nie jest sam tłuszcz, lecz jego ilość w pożywieniu. To właśnie jego nadmiar, nie obecność w posiłku, predysponuje do rozwoju niekorzystnych zmian miażdżycowych czy nadwagi. Zapobiec temu możemy w prosty sposób - ograniczając ilość kwasów tłuszczowych w naszym codziennym menu.

Prócz ilości, zwróćmy również uwagę na jakość spożywanych tłuszczy. W zależności od rodzaju i sposobu pozyskiwania, tłuszcze dzielimy na „złe” i „dobre”. Tych pierwszych staramy się unikać, po drugie zaś sięgać jak najczęściej, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Do „złych” tłuszczy zaliczamy produkty zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je m.in. w smalcu, maśle, żółtych serach i tłustych mięsach. Prócz tego ich źródłem są także gotowe wyroby cukiernicze, żywność paczkowana, pełnotłuste produkty mleczne oraz oleje: palmowy i kokosowy. Warto wiedzieć, że to właśnie nasycone kwasy tłuszczowe są odpowiedzialne za rozwój chorób sercowo-naczyniowych, i w dużej mierze predysponują do otyłości.

Mianem „dobrych” tłuszczy określamy zaś jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Do tej grupy zaliczamy m.in. oleje roślinne, takie jak: rzepakowy, lniany, oliwa z oliwek, orzechy, ryby obfitujące w kwasy Omega-3 i Omega-6, awokado oraz różnego rodzaju pestki i nasiona. Badania naukowe udowodniły, że ich obecność w codziennym jadłospisie sprzyja długowieczności oraz wspiera utrzymanie pięknej skóry, włosów i paznokci.

 

Dobre tłuszcze w najlepszym wydaniu

W prawidłowo zbilansowanej diecie najważniejsza jest równowaga i różnorodność, dlatego warto sięgać po tłuszcze pochodzące z różnych źródeł. Tylko w ten sposób dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych kwasów tłuszczowych. W swojej spiżarni koniecznie znajdź miejsce na kilka bazowych i kilka „specjalnych” olejów, takich jak: oliwa z oliwek, olej lniany, z pestek winogron, rzepakowy czy z orzechów włoskich. Możesz także zaoszczędzić trochę miejsca i sięgnąć po DuoLife RegenOil Liquid Gold™.

 

DuoLife RegenOil Liquid Gold™ to połączenie 13 starannie wyselekcjonowanych olejów roślinnych tłoczonych na zimno. Oleje te zostały dobrane pod kątem działania prozdrowotnego i przeciwutleniającego.

DuoLife RegenOil Liquid Gold™ to prawdziwe bogactwo zdrowia i urody zamknięte w butelce. Znajdziesz w nim mnóstwo dobroczynnych kwasów Omega-3 i Omega-6, tak ważnych w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Co ważne, stosunek kwasów Omega-3 do Omega-6 w oleju DuoLife zawarty został w przedziale od 1:1 do 1:5, pozwalającym zachować najlepszą dla organizmu tzw. „złotą proporcję”.

DuoLife RegenOil Liquid Gold™ jest także cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, nazwanych również witaminą F. Dodatkowo został wzbogacony o naturalną witaminę K2 MK7 oraz D3, łącząc tym samym cechy suplementu diety oraz żywności funkcjonalnej. Doskonały do sałatek i dań na zimno. Niezbędnik każdej spiżarni!

 

www.duolife.eu

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~arczix | 2021-03-10 11:06
Tłuszcz sam w sobie nie jest ani zły ani dobry. Jeśli ktoś uważa, że tłuszcz to najgorsze zło to co powiecie o diecie ketogenicznej(https://naturalab.edu.pl/dieta-ketogeniczna-zalozenia-efektywnosc-i-skutki-uboczne/), która właśnie opiera się na tłuszczu a niweluje prolbemy np z padaczką?
Nie tłuszcz jest problemem a sposób jego wykorzystania!
~kasha | 2019-08-29 11:47
Zdecydowanie wróg, nie rozumiem tej mody na diety tłuszczowe. Mateusz ostatnio wyjaśnił ten temat tutaj: https://doktorfit.edu.pl/dieta-tluszczowa/

Najnowsze porady