Jak przygotować udaną osiemnastkę?

Poradopedia.pl  |   |  + 8  |  Ocena: (głosy: 0)

Zbliżają się Twoje 18-te urodziny? Już niedługo wejdziesz w dorosłość, jednak zanim to nastąpi czeka Cię jeszcze zorganizowanie osiemnastki.

Wydatki związane z organizacją osiemnastych urodzin zwykle pokrywają rodzice. Dlatego też zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, skonsultuj z Nimi na co możesz sobie pozwolić; ile osób zaprosić oraz gdzie zorganizować imprezę.

Miejsce organizacji osiemnastych urodzin
Miejsc, w których może się odbyć 18-tka jest wiele. Może to być Twój rodzinny dom, elegancka restauracja, klub dyskotekowy, impreza w plenerze, np.: grill, ognisko (oczywiście zależnie od pory roku i pogody) albo domek na działce rekreacyjnej. Jeśli decydujesz się na zamknięty lokal, pamiętaj by odpowiednio wcześnie zarezerwować termin; ustalić miejsca dla gości; omówić menu, wystrój sali oraz oprawę muzyczną.

Liczba gości
To, ile osób będzie bawiło się na Twojej 18-tce zależy oczywiście od Twojego budżetu, ale też miejsca, w którym odbędzie się impreza. Musisz pamiętać, by zapewnić wszystkim gościom wygodne miejsca siedzące. Liczba gości przekłada się także na koszta związane z serwowanym menu oraz kupnem zaproszeń.

Menu
Na menu składają się ciepłe i zimne dania, przekąski, słodycze, owoce oraz napoje alkoholowe. Ważne by na osiemnastkowym stole znalazło się chociaż jedno gorące danie, np.: bigos, flaczki, czerwony barszczyk z uszkami czy pasztecikami, rosół z makaronem lub ziemniaczki ze schabowym z dodatkiem surówek. Jako przekąski można podać gotowe kanapeczki, sałatki warzywne, kabanoski, śledziki, marynowane grzybki.
Ponieważ na 18-tce bawią się zazwyczaj młodzi ludzie, nie można zapomnieć o dodatkach typu: paluszki i chipsy. Ze słodyczami nie należy przesadzać. Zwykle ciasta pozostają nietknięte do końca imprezy, lepiej zaserwować różnego rodzaju ciasteczka i cukierki. Nie może natomiast zabraknąć osiemnastkowego tortu, który powinien być rozkrojony na początku imprezy, tuż po odśpiewaniu pierwszego „Sto lat”. Przygotowaniem posiłków możesz zająć się sam z pomocą rodziny, zamówić firmę cateringową lub zlecić tę czynność obsłudze lokalu.

Oprócz jedzenia na stole osiemnastkowym pojawia się również alkohol. Jeśli już to warto kupić zarówno wódkę, wino jak i piwo (w ten sposób zaspokoisz gusta wszystkich gości). Nie należy jednak przesadzać ani z ilością ani też z różnorodnością smaków. Oczywiście obowiązkowym trunkiem jest szampan, bez którego nie obejdzie się wzniesienie pierwszego toastu za zdrowie Solenizanta. Wszystkie napoje alkoholowe powinny być wcześniej schłodzone. Z napojów bezalkoholowych warto mieć pod ręką zarówno gazowane jak i niegazowane soki.

Oprawa muzyczna
Zależy od Twojego budżetu – jeśli Cię na to stać możesz zamówić profesjonalnego DJ-a albo zespół, który zajmie się doborem i odtwarzaniem muzyki. W przeciwnym wypadku poproś dobrego znajomego albo sam zajmij się puszczaniem muzyki z płyt. Pamiętaj, aby strona muzyczna odpowiadała nie tylko Twoim gustom. Zgromadź więc płyty z różnymi gatunkami muzycznymi albo poproś gości o dostarczenie ich ulubionych nagrań.

Dodatki
Jako organizator imprezy, nie zapomnij o zaproszeniach dla gości. Możesz wykonać je sam, kupić gotowe lub zlecić wykonanie niepowtarzalnego projektu firmie zajmującej się tego typu rzeczami. Na zaproszeniu powinna być wskazana osoba którą zapraszasz, dokładnie opisane miejsce i adres imprezy oraz godzina rozpoczęcia.

Dopełnieniem imprezy jest wystrój sali. Bez względu na miejsce imprezy salę można wystroić w kolorowe balony, kwiaty, wstążki, piękne obrusy, serwetniki i świeczniki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 8
~Daria | 2016-07-14 13:16
Bigos? Śledzie? Może jeszcze pierogi i barszcz?
~Daria | 2016-07-14 13:15
Bigos? Śledzie? Może jeszcze pierogi i barszcz?
~Dyktatorlosu | 2014-04-29 14:46
Wysyłam wam wszystkim pieniądze!
Podajcie numery kont bankowych.
~ola | 2014-03-17 12:10
a ja mam ojca pijaka i bym chyba sobie nie zaliła gdyby go nie było.
~Marcin | 2012-12-06 13:53
Ja swoją osiemnastkę zrobiłem dla dosłownie kilku najważniejszych osób w pobliskiej Karczmie przy Dworze, obok Rzeszowa. Znajomi z Rzeszowa później spali u mnie i nie było problemu. Postawiłem w lokalu po trzy piwa, a resztę kupili sobie sami. Nikt nie miał żadnych żali, a przy okazji impreza była świetna. Klimacik był, ludzie się dobrze bawili i wcale dużo pieniędzy nie wydaliśmy. Jak się chce, to można zrobić fajną imprezę za niewielkie pieniądze.
~korzystająca z życia | 2011-10-09 18:21
Super , ale co do ma do rzeczy? Nie chcę być niemiła , ale ja też jestem biedna. Nie mam ojca , bo zmarł jak miałam 4 latka. Jednak użalanie się nad sobą nie pomaga , więc po prostu skończ.
~smutna | 2011-07-13 19:26
ja mam za 10 dni 18 jestem biedna osoba nie chce mi sie zyc bez ojca ojciec mnie zostawił jak miałam 6 lat

Najnowsze porady