6 prostych zasad bezpiecznej jazdy zimą

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Jazda samochodem w zimie jest znacznie trudniejsza i wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Przeczytaj jak bezpiecznie korzystać z samochodu zimą.

Samochód zimą

1. Dokładnie odśnież samochód

Nie bądź leniem i nie poprzestawaj na wyskrobaniu lodu z przedniej szyby na wysokości oczu. Przede wszystkim zapewnij sobie dobrą widoczność, bo w tych warunkach zauważenie w porę niebezpieczeństwa ma jeszcze większe znaczenie (dłuższa droga hamowania i mniejsze możliwości wykonania manewrów).

Nie zostawiaj śniegu na samochodzie, bo możesz kogoś w ten sposób zabić - śnieg odrywający się w trakcie jazdy może uderzyć w pieszego albo samochody jadące za Tobą i doprowadzić do kosztownych uszkodzeń albo nieszczęśliwych wypadków.

Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu świateł, tablicy rejestracyjnej i nadkoli. Duża ilość śniegu i lodu nagromadzona w nadkolach może doprowadzić do uszkodzeń, a także doprowdzić do problemów w jeździe samochodem z kontrolą trakcji - śnieg blokujący koła może powodować, że kontrola trakcji będzie wyhamowywać samochód.

Dobrze też wiedzieć, że niewłaściwe odśnieżenie samochodu jest karane mandatem.

2. Zwolnij

Podstawowa rzecz jaką należy zrobić w trudnych warunkach drogowych, to zwolnić. W ten sposób zmniejszasz ryzyko oraz skalę ewentualnych zniszczeń. Pamiętaj o innych użytkownikach drogi (w tym pieszych) - brawurą ryzykujesz też życie innych, dodatkowo inni też mogą w takich warunkach powodować większe zagrożenie (np. pieszy może się poślizgnąć przebiegając przez przejście dla pieszych w warunkach słabej widoczności).

3. Unikaj gwałtownych ruchów

Zimą, kiedy jest ślisko, postaraj się unikać gwałtownego hamowania, przyspieszania oraz gwałtownych skrętów kierownicą - każdy taki ruch może doprowadzić do poślizgu i w konsekwencji do wypadku. 

4. Zachowaj odpowiedni dystans do innych samochodów

Zasada ta obowiązuje cały rok, ale w zimie ten dystans powinien być znacznie większy, a także powinineś zachować o wiele większą ostrożność w stosunku do innych pojazdów. Przede wszystkim związane jest to z dłuższą drogą hamowania, ale także z niebezpiecznymi warunkami i możliwością wystąpienia różnych nieoczekiwanych sytuacji na drodze.

5. Nie przesadzaj z wiarą technikę

Twój samochód ma napęd na 4 koła, ABS i najnowsze systemy kontroli trakcji? Nie ulegaj przekonaniu, że to Ciebie w każdej sytuacji. Żaden z tych systemów nie oszuka zimy i nie zmieni faktu, że jest ślisko - to oznacza dłuższą drogę hamowania i duże ryzyko wpadnięcia w poślizg. Niezależnie od listy wyposażenia Twojego samochodu powinieneś jeździć wolniej, zachować większą ostrożność i unikać gwałtowych manewrów.

6. Utknąłes? Wyłącz kontrolę trakcji

Tak jak ESP bardzo pomaga w jeździe na śliskiej drodze, to w przypadku ugrzęźnięcia w śniegu może praktycznie uniemożliwić wyjazd samochodem, ponieważ przy poślizgu będzie wyhamowywać wszystkie koła. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady