Jak przygotować samochód do zimy?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Zima jest tą porą roku, do której szczególnie należy przygotować auto. Aby zwiększyć komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy, warto udać sie do warsztatu i sprawdzić stan pojazdu, a dokładnie:

Opony

Wymiana opon letnich na zimowe, to pierwsza i najważniejsza czynność jaką należy się zająć, przed nastaniem zimy. Warto udać się do wulkanizatora, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do (-) 7 stopni C.

Ciśnienie w kołach

Dzięki wysokiemu, na zakrętach pojazd dobrze trzyma się nawierzchni. Ciśnienie w kołach najlepiej sprawdzać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, w trosce o mniejsze zużycie paliwa (im niższe ciśnienie w kołach, tym wyższy pobór paliwa).

Hamulce

Na mokre i oblodzonej nawierzchni, droga hamowania może wydłużyć się nawet dwa razy. Warto więc przed zimą zlecić przegląd całego układu albo chociaż sprawdzić poziom płynu hamulcowego.

Akumulator

Przed nadchodzącą zimą, koniecznie należy sprawdzić jego stan. Kilkuletni akumulator warto wymienić na nowy - niskie temperatury mogą mu bowiem jeszcze bardziej zaszkodzić. Ponadto, w okresie zimowym należy rozsądnie korzystać z funkcji, które dodatkowo pobierają prąd, np.: radio czy podgrzewacz tylniej szyby.

Wycieraczki i płyn

Wymianą wycieraczek należy się zająć wówczas, gdy po wycieraniu na szybie pozostają smugi. W zimowych warunkach zużyte wycieraczki mogą jeszcze bardziej utrudniać jazdę. Równie ważna jest wymiana płynu do spryskiwaczy - przy minusowych temperaturach, letni po prostu zamarznie. Warto zainwestować w dobry płyn zimowy, bo tylko taki może sprawdzić się na mrozie.

Oświetlenie

Sprawdzenie świateł jest bardzo istotne przed zbliżającym się okresem zimowym. Dzięki prawidłowo działającemu oświetleniu, kierowca bez problemu widzi przed sobą drogę i co ważne, samochód jest widoczny dla innych uczestników ruchu.

Uszczelki

Przed działaniem niskich temperatur, warto zabezpieczyć uszczelki w drzwiach samochodu. Najskuteczniejszym sposobem jest posmarowanie ich specjalnym środkiem do tego przeznaczonym albo po prostu gliceryną.

Dodatkowe wskazówki:

Przygotowując samochód do zimy, warto również zaopatrzyć się w kilka przydatnych rzeczy, a mianowicie:

  • odmrażacz do zamków (należy go mieć zawsze przy sobie - w torbie lub w kieszeni, bo leżąc w schowku auta na pewno się nie sprawdzi);
  • odmrażacz do szyb w sprayu (usuwając twardy lód skrobaczką, można porysować szyby);
  • szczotkę do odśnieżania samochodu;
  • łopatę do odgarniania śniegu (przyda się nie tylko w podróży, ale i na mieście);
  • linkę holowniczą i łańcuchy na koła (przydatne w podróży, szczególnie w terenach górskich);
  • dodatkowe ciepłe ubranie, koc (w razie awarii samochodu, nie zmarznie się czekając na pomoc drogową).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Michal | 2017-02-14 13:48
Znalazłem ciekawy artykuł odnośnie zabezpieczenia od strony utraty prądu: http://jaktozrobilemwgarazu.pl/przeglad-instalacji-elektr... Warto zająć się też instalacją elektryczną, żeby uniknąć problemów z odpalaniem.
~Quba | 2012-08-11 23:01
Warto pomyśleć o zabezpieczeniu antykorozyjnym nadwozia, bo to nie dość, że wyciszy nam wóz to jeszcze zabezpieczy przed korozją, a wiadomo jak sypana na drogę sól potrafi załatwić podwozie:/ Zresztą można samemu sprawdzić jakie są plusy takiego zabezpieczenia: http://sztukawyciszania.pl/antykorozja

Najnowsze porady