Bezpieczna jazda na oblodzonej drodze

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

W zimie jazda samochodem wymaga zachowania szczególnej ostrożności i odpowiedniego reagowania na warunki panujące na drodze. Technika jazdy jest inna niż w przy dodatnich temperaturach i dobrze wiedzieć, jak należy zachować się w krytycznych sytuacjach.

Zwróć uwagę podczas jazdy

Jazda na śliskiej nawierzchiPodczas jazdy powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na nawierzchnię (np.: czy droga jest sucha albo pokryta śniegiem, lodem czy błotem), lecz także na temperaturę powietrza. W okolicach  0°C (a właściwie to już poniżej 4°C)  możesz spodziewać się marznącego śniegu i wody. Istnieje wówczas ryzyko wystąpienia gołoledzi - to zwykle cienka, prawie niewidoczna warstwa lodu przykrywająca jezdnię. Przy śliskiej nawierzchni powinieneś bezwzględnie ograniczyć prędkość i zachować szczególną ostrożność. Uważaj także na tzw. czarny lód. Często droga może wydawać się czarna i sucha, a w rzeczywistości może być pokryta warstwą lodu.

Ruszanie na śliskim

Nie dodawaj zbyt mocno gazu, bo to jeszcze bardziej utrudni Ci ruszenie z miejsca. Podczas ruszania na śliskiej nawierzchni, możesz ruszać z drugiego biegu. Powoli dodając gazu, rozpędzisz samochód bez obawy, ze silnik zgaśnie. W ten sposób ułatwisz sobie start i ograniczysz szansę ugrzęźnięcia samochodu w wyślizganym zagłębieniu. Znakomicie w takich sytuacjach sprawdza się napęd na 4 koła oraz systemy ruszania bez poślizgu.

Pokonywanie zakrętów

Wchodząc w zakręt na śliskiej drodze, odpowiednio wcześniej wyhamuj samochód i zredukuj bieg. Odpowiedni tor jazdy dobierasz bez gwałtownych ruchów kierownicą, aby nie doprowadzić do poślizgu i wypadnięcia z zakrętu. Na gaz naciskaj dopiero po wyjściu z zakrętu i wyprostowaniu kół.

Wyjazd z głębokiego śniegu

Pokonywanie nieodśnieżonych dróg wymaga szczególnej ostrożności, głównie ze względu a utworzone zaspy. Ze śniegu wyjeżdżaj delikatnie i płynnie na tzw. półsprzęgle. Dopiero, gdy samochód ruszy z miejsca, stopniowo zwiększaj obroty. Na świeżym śniegu raczej nie grozi Ci poślizg na boki, gdyż koła trzyma powstała w nim koleina. Nie próbuj jednak "przeskakiwać" zaspy, bo na pewno w niej ugrzęźniesz.

Hamowanie

Zimą nawet wyglądająca na suchą i odśnieżoną jezdnia może być niebezpieczna. Zwalniając prędkość jazdy dobrze jest spróbować hamować silnikiem, a nie pedałem hamulca. Redukując stopniowo biegi na niższe, zwalniaj powoli sprzęgło, by nie wpaść w poślizg. Zdejmując nogę z pedału gazu, staraj się nie poruszać kierownicą lub bardzo powoli skręcaj ją w żądanym kierunku. Jeśli nie masz w samochodzie systemu ABS, pedał hamulca naciskaj pulsacyjnie (szybko naciskają i puszczając pedał hamulca), aby nie stracić przyczepności kół z jezdnią. Natomiast w aucie wyposażonym w ABS, po prostu mocno wciskasz hamulec - system pozwala utrzymać sterowność pojazdu, mimo niewłaściwych odruchów.

Zachowaj szczególną ostrożność dojeżdżając do skrzyżowań - hamuj zawsze dużo wcześniej, aby uniknąć poślizgu i niekontrolowanego wjazdu na skrzyżowanie. Bardzo często tuż przy skrzyżowaniu droga może być najbardziej śliska ze względu na często hamujące tam samochody.

Na parkingu

Parkując samochód pomyśl za wczasu o wyjeździe. Nie parkuj samochodu w miejscu z którego trudno będzie Tobie wyjechać - np. wjeżdżając w głęboki śnieg czy obniżony teren. Dobrze jest też ustawić samochód przodem do kierunku jazdy, aby łatwiej było wyjechać, gdy spadnie śnieg. 

Podstawowe zasady dotyczące jazdy w zimie to zmniejszenie prędkości, wcześniejsze rozpoczynanie hamowania i unikanie gwałtownych skrętów kierownicą. Pamiętaj, że nowoczesne rozwiązania w samochodach nie pokonają bezwzględnych praw fizyki. Systemy takie jak ABS, ESP czy napęd na 4 koła mogą przesunąć nieznacznie granicę błędu i zapewnić bezpieczniejszą jazdę, ale nie są w stanie spowodować, żeby nagle zapanowało lato.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2

Najnowsze porady